هوش هیجانی

چرا شما انسان خوشحالی نیستید؟

مرداد ۴, ۱۳۹۶
خوشحالی

هر حالی که دارید نتیجه ی باور ها و رفتار های تان است. باور ها و رفتار های ما مانند بذر هایی هستند که بر مزرعه ی زندگی خود می کاریم. شما هر روز چه بذر هایی را در زندگی خود می کارید؟ هر بذری که می کارید منتظر میوه های همان بذر نیز باشید. اگر خوشحال نیستید، پس بذر غم را می کارید. در این مقاله می خواهیم چند دلیل ساده را برای اینکه شما خوشحال نیستید برایتان شرح دهیم:

  1. باور های ناسالمی دارید. باور های ما هدایت کننده ی حال و زندگی ما هستند. باور های ما از هر جنسی که باشند زندگی ما را هم جنس خود می کنند. به زندگی خود نگاه کنید، چه می بینید؟ این باور شماست. اگر این باور را دوست ندارید، پس هر چه زودتر برای تغییر آن اقدام کنید. آیا باور دارید که زندگی رنج و مصیبت است؟ آیا باور دارید که زندگی غمگین است؟ آیا باور دارید که همه ی آدم ها دشمن شما هستند؟ آیا باور دارید که دیگران می خواهند به شما آسیب بزنند؟ آیا باور دارید که برای اینکه دیگران با شما بمانند باید به آن ها باج بدهید؟ آیا باور دارید که قربانی شرایط هستید؟ آیا باور دارید که همه باید مطابق میل شما رفتار کنند؟ این باور ها و هزاران باور دیگر باعث می شوند که شما غمگین شوید و غمگین بمانید.
  2. به دنبال کاستی ها می گردید. یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود شاد نباشید این است که نمی دانید با آن چه که دارید چه کار کنید و دائما در پی آن چه که نیست یا ندارید هستید. این اخلاق کم کم تبدیل به عادت می شود و به مرحله ای می رسید که اگر بهترین ها را به شما بدهند باز هم دنبال عیب های آن میگردید و به جای لذت بردن از داشته ها، بابت کاستی ها و نقص ها غصه می خورید.
  3. خوشحال بودن را بلد نیستید. آیا می دانید که خوشحال بودن یعنی چه؟ آیا می دانید انسان های خوشحال چطور هستند؟ آیا می دانید که شما برای غم آفریده نشده اید و باید راه های شادی را کشف کنید؟ آیا شما بلد هستید که از ته دل بخندید؟ آیا شما بلد هستید که از کوچترین چیز ها لذت ببرید و شادی کنید؟ آیا شما می توانید مانند کودکان در حال زندگی کنید؟ افرادی که اغلب غمگین هستند، راه های غمگین بودن را به خوبی بلد هستند اما راه های شادی را نمی شناسند.
  4. شما به خود تعهد داده اید که خوشحال نباشید. گاهی دوست دارید که خوشحال باشید، اما نمی شود! گاه نمی توانید و گاهی آنقدر گرفتاری پیش می آید که شاد نباشید. همیشه ما به چیز هایی درون خود متعهد هستیم که این تعهد ها یا ما را خوشحال می کنند یا غمگین. بعضی ها به غم متعهد شده اند، بعضی ها به رفتار های غم انگیز و بعضی ها به افکار غم انگیز. تا زمانی که شما تعهد نا خودآگاه خود را کشف نکرده و به تعهد جدیدی پایبند نشوید، در شرایط فعلی خود باقی خواهید ماند.
  5. با طبیعت ارتباط ندارید. آب، هوای سالم، خاک، گیاهان، حیوانات، کوه، گِل، آتش … چند بار در هفته این اجزای طبیعت را لمس می کنید؟ چند بار در ماه به طبیعت می روید و از روزمرگی فاصله می گیرید؟ چند بار در هفته پارک می روید و بر لمس طبیعت تمرکز می کنید؟ آیا هنوز هم مانند دوران کودکی گِل بازی می کنید؟ آیا شنا می کنید؟ آیا کوهنوردی می کنید؟ ارتباط با طبیعت سطح انرژی و شادابی شما را بالا می برد.

 

 برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید