اختلالات شخصیتی

اهمال کاری چیست و چرا کارها را به تاخیر می اندازم؟

مرداد ۲۶, ۱۳۹۵
اهمال کاری و به تعویق انداختن کارها چیست و دلایل آن کدام است ؟

به تعویق انداختن کارها را اهمال کاری می گویند. برخی از افراد تمام زندگی شان را به اهمال کاری می گذرانند و همیشه انجام کارها را، هر چند ضروری، به تاخیر می اندازند. غالبا این افراد، افرادی غمگین و مضطرب نیز هستند زیرا به تعویق انداختن کارها ، اعتماد به نفس و عزت نفس آن ها را کاهش داده و سطح استرس را نیز بالا می برد.

در حقیقت می توان اهمال کاری را نوعی واکنش دفاع روانی به وضعیت استرس زا و ناشناخته دانست.

در این مقاله می خواهیم یازده دلیل که موجب بروز اهمال کاری در افراد می شود را شرح دهیم:

       1- ترس های ناسالم

ترس های ناسالم ما طبق معمول یکی دیگر از دلایل اهمال کاری و به تاخیر انداختن کارها می شود، مانند، ترس از ناشناخته ها، ترس از اشتباه کردن، ترس از قدرت درون، ترس از شکست، ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن، ترس از سختی کشیدن و … .

       2. استرس

ترس، استرس به همراه دارد و استرس سه حالت جنگ، گریز یا سکون را می آفریند. کسانی که می جنگند و به استقبال چالش ها می روند، اگر عزت نفس سالم داشته باشند پیروز می شوند؛ کسانی که ساکن می مانند شانس برنده شدن بالایی دارند اما تضمین قطعی برای برنده شدن وجود ندارد، و کسانی که فرار می کنند و وظایف خود را به تاخیر می اندازند اعتماد به نفس و عزت نفس خود را تضعیف و تخریب می کنند. می توانیم بگوییم که در تمامی موارد ذکر شده در این مقاله نوعی استرس نیز دیده می شود

        3. کامل گرایی

کامل گرایی یکی از دلایل قوی به تاخیر انداختن کارها می تواند باشد. افراد کامل گرا به دلیل اینکه غالبا بر این باورند که همه کارها را باید کامل و بی نقص و بدون اشتباه انجام دهند، این ترس را در خود تقویت می کنند که مبادا از پس آن کار بر نیایند، مبادا اشتباه کنند، مبادا آمادگی نداشته باشند، مبادا مانند گذشته اشتباه کنند و… .

بنابراین سیستم دفاع روانی آن ها بر اساس این ترس ها فعال شده و فرمان فرار را صادر می کند. این اتفاق مخصوصا برای افرادی می افتد که کامل گرایی همراه با اعتماد به نفس ضعیف دارند.

اهمال کاری چیست و راهکارهای حل این مشکل کدام است ؟

          4. تنبلی

افراد تنبل همیشه برای انجام ندادن کارها بهانه و توجیهاتی دارند، مانند: حال و حوصله ندارم، فکر نمی کنم لازم باشد، کار دارم، چندان برایم جالب نیست، خیلی سخت است و .. . تنبلی یکی از دلایلی است که باعث می شود فرد تمایل داشته باشد که در نقطه ی امن، آسوده و آشنای کنونی خود باقی بماند و هیچ چالشی را نپذیرد.

افراد تنبل غالبا حس و حال چالش ها، سختی ها و تلاش را ندارند، بنابراین، تا جایی که می توانند سعی می کنند از شرایطی که کمی سخت است و تلاش می طلبد دوری کنند، پس انجام کارها را به تاخیر می اندازند.

         5. اعتماد به نفس پایین

اعتماد به نفس پایین موجب می شود که فرد توانایی مواجهه با ناشناخته ها و چالش ها را در خود نبیند. زمانی که اعتماد به نفس ما ضعیف باشد، ترس از اینکه نتوانیم از پس کاری برآییم موجب می شود که از آن موقعیت فرار کنیم و این فرار را با به تاخیر انداختن اعمال می کنیم.

گاهی برخی از افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند منتظر می مانند که زمان مناسب برای انجام کارها فرا رسد و جالب است که این زمان مناسب تا وقتی که آن ها اعتماد به نفس خود را تقویت نکنند هرگز از راه نمی رسد.

          6. عزت نفس ناسالم

عزت نفس ناسالم یا ضعیف به ما می گوید که ارزشمند نیستیم و نباید توانایی و قدرت درون خود را باور کنیم. این حالت این پیام را با خود به همراه می آورد که « لایق و کافی نیستی». سپس، موجب بروز استرس در فرد و فعال شدن سیستم واکنش دفاعی روانی در وی می گردد.

زمانی که ما خود را ارزشمند و زیبا نبینیم ترس از زیبایی و دیدن توانایی درون نیز کاهش می یابد و موجب می شود که از مواجهه با شرایط و کارهای جدید خودداری کنیم.

دلایل اهمال کاری و به تعویق انداختن کارها

          7. کارهای ناتمام

کارهای ناتمام ما همراه با خود باری منفی دارند. تا زمانی که کارهای ناتمام زیادی داریم گویی بار سنگینی را بر دوش خود حمل می کنیم که دائما پالس های منفی در جهت تخریب اعتماد به نفس و احساس خود ارزشمندی ما به ما منتقل می کند. زمانی که شروع می کنیم به تکمیل کردن کارهای ناتمام، رفته رفته می بینیم که احساس سبکی و رهایی بیشتری داریم و بیشتر به خود می بالیم.

انجام کارهای ناتمام به ما شهامت، پویایی و اعتماد به نفس می دهد و موجب می گردد راحت تر و روان تر به استقبال چالش های جدید برویم.

           8. عدم هوشمندی در انجام کارها

عدم هوشمندی می تواند به ما این ذهنیت را القا کند که کاری که انجام آن را به تعویق می اندازیم سخت است و بهتر است که در آخر آن را انجام دهیم. و البته این واکنش نیز، دوباره، به واکنش دفاع روانی ما برای فرار از استرس انجام می گیرد.

انسان هوشمند کسی است که خود را زودتر از شر و سختی کارهای ظاهرا سخت رها می کند تا بتواند باقی وقت خود را در آرامش بگذراند، زیرا همانطور که گفتیم، اهمال کاری و کارهای نا تمام استرس همیشگی همراه خود دارند.

           9. تنفر

تنفر از برخی کارها یا برخی شرایط یکی از دلایلی است که موجب می گردد ما از انجام کاری دوری کنیم و تا حد ممکن آن را تاخیر بیاندازیم. این تنفر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما در نهایت، خروجی آن فرار از انجام کار و قرار گرفتن در شرایطی است که نسبت به آن احساس بد یا تنفر داریم.

چرا کارها را به تعویق می اندازیم و اهمال کاری می کنیم ؟

10-عدم مسئولیت پذیری و فریب خود

گاهی برخی از ما خودمان را با این جمله فریب می دهیم که « بالاخره آن را انجام می دهم» اما در پس این جمله عادت ناسالم، ترس از مسئولیت پذیری و تنبلی نهفته است. گاهی افراد این جمله را می گویند و انجام کارهایشان را به تاخیر می اندازند تا طبق معمول کسی پیدا شود و وظایف آن ها را بر عهده بگیرد.

در حقیقت خدمت های ناسالم اطرافیان این افراد موجب تقویت این طرز تفکر و وابستگی متقابل در آن ها شده است و زمانی که آن ها دست از خدمت رسانی ناسالم بردارند، فرد اهمال کار مجبور می شود که یاد بگیرد که وظایف خود را خودش انجام دهد.

11-هوش هیجانی پایین

در نهایت، آنچه که تمامی موارد بالا را پوشش می دهد هوش هیجانی فرد است که به وی آگاهی از خود و توانایی مدیریت خود را می دهد. افراد با تقویت هوش هیجانی در خود می توانند از اهمال کاری نیز رها شده و مدیریت و بازدهی مثبت خود در زندگی را بالا ببرند.

 

برای بهبودی از اهمال کاری می توانید از طریق جلسات مشاوره ی فردی اقدام نمایید.

 

اهمال کاری و به تعویق انداختن کارها چیست و چه دلایلی دارد ؟

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

4 دیدگاهها

 • پاسخ داریوش کیان مرداد ۲۶, ۱۳۹۵ در ۱۲:۳۵ ب٫ظ

  تنها یک چیز می تواند تحقق یک رویا را غیر ممکن سازد، ترس از شکست!
  اگر در مسیر افسانه شخصی ات بمیری بهتر از مردن همچون میلیونها انسان است که حتی نمی دانند افسانه شخصی وجود دارد.

  پائولو کوئیلو- کیمیاگر

  • پاسخ میترا فتحی مرداد ۲۷, ۱۳۹۵ در ۱۰:۳۲ ق٫ظ

   با تشکر از شما

 • پاسخ آنت پويش مرداد ۲۶, ۱۳۹۵ در ۴:۴۶ ب٫ظ

  مقاله بسیار جالب و خواندنی بود. در اهمال کاری بخصوص ترس های ناسالم، تنبلی و کامل گرایی از اصلی ترین دلایل هستند.

  • پاسخ میترا فتحی مرداد ۲۷, ۱۳۹۵ در ۱۰:۳۱ ق٫ظ

   ممنون از شما که مطالعه کردید .
   سپاس

  یک پاسخ ارسال کنید