هوش هیجانی

چرا هوش هیجانی اهمیت بالایی در استخدام دارد؟

دی ۱۵, ۱۳۹۵
چرا هوش هیجانی اهمیت بالایی در استخدام دارد؟

کارایی کارمندان شما ممکن است روی کاغذ خوب به نظر برسد، اما آیا آنها برای اینکه تیم شما را به رده های بالاتری ارتقاء دهند دارای هوش هیجانی هستند؟ چطور یک استخدام حرفه ای خوب می تواند باعث رشد و یا فروپاشی سازمان شما شود؟

یک کارمند خوب می تواند کارهای فوق العاده ای برای شرکت شما انجام دهد، شما را به سطح جدیدی برساند، و یک منبع از رشد پایدار باشد. یک کارمند بد چطور؟ خوب در این مورد، قضیه کاملا متفاوت است.

طبق تحقیقاتی که وزارت کار ایالات متحده آمریکا انجام داده است، هزینه ناشی از یک استخدام بد به طور میانگین می تواند برابر با ٣٠٪‏ درآمد بالقوه فرد در یکسال باشد. بنابراین، بسیاری از شرکتها برای جلوگیری از این موضوع از روشهای استخدام سنتی صرف نظر می کنند.

کمپانی های مطرح نظیر گوگل نیز بیشتر بر هوش هیجانی تأکید دارند و به این موضوع که فرد در کدام مدرسه تحصیل کرده یا چه نمراتی را کسب کرده است، چندان بهایی نمی دهد. دلیل آن ساده است. هوش هیجانی اولین بار توسط دانیل گلمن در یک گردهمایی مطرح شد که شامل خودآگاهی، کنترل بر رفتار خود، انگیزش، همدلی و مهارتهای اجتماعی بود. زمانی که اشخاصی دارای این ویژگیها باشند، آنها این قابلیت را دارند که با دیگران خوب کار کنند و توانایی پیشرو بودن در تغییرات را دارند.

غالبا، افراد فقط یک “کتاب هوشمند” هستند. آن ها دیرتر از اشتباهات خود درس  می گیرند، به طور معمول همیشه هدفشان انجام دادن کارهای معمولی است، خلاقیت شان پایین است و نوآوری از خود ندارند، قادر به مدیریت هیجانات و کنترل رفتار های خود نیستند و… اجازه دهید نگاهی بیاندازیم به برخی از دلایل اینکه چرا استخدام افراد دارای هوش هیجانی می تواند برای سازمان شما مفید باشد:

 • افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند حلال مشکلات هستند.

شما در تیم خود افرادی را نیاز دارید که دارای اشتیاق و خلاقیت کافی برای حل مسائل باشند. زمانی که مشکلی به وجود می آید، افراد با هوش هیجانی بالا می خواهند آن را در اسرع وقت حل کنند. آنها در واقع در مورد مسئله ای که اتفاق افتاده ساکن نمی مانند و از کنار آن بی تفاوت نمی گذرند. به گفته تراویس برادبری، افراد با هوش هیجانی بالا، بر خلاف کسانی که فقط به مخالفت پرداخته و روی مشکل می نشینند، زمانی که مشکلی را حل می کنند احساس رضایت و مؤثر بودن می کنند.

جو بلینگ، معاون ارشد رییس جمهور آمریکا و مدیر ارشد منابع انسانی در شرکت AFLAC (فدراسیون آمریکایی کار و کنگره سازمانهای صنعتی) معتقد است، در استخدام افراد این مهم است که بتوانند نمونه های خاصی از توانایی خودشان را نشان بدهند و در شرایط بحرانی و در مواقع استرس، آرامش خود را حفظ کنند. این می تواند بیانگر برخورد پرسنل با یک مشکل از طریق راه حل های منطقی و یا بیانگر سکوت وی و تاثیر مرور زمان بر حل مشکلات باشد.

چرا هوش هیجانی اهمیت بالایی در استخدام دارد؟

 • مدیریت احساسات، مسئله ای حیاتی و ویژگی افراد با هوش هیجانی بالا است.

جالب است که بدانید ٩٠ درصد از برترین نوازندگان، در مدیریت احساسات هنگام مواجهه با شرایط سخت و پر تنش، در حفظ آرامش و کنترل خودشان مهارت دارند. استرس بخش طبیعی از کار شماست، مخصوصا زمانی که در قسمت امور مالی یا منابع انسانی مشغول به کار هستید. با این حال تا زمانی که طولانی نباشد، بی ضرر بوده و در واقع می تواند برای شما مفید هم باشد.

در واقع، تحقیقاتی از دانشگاه برکلی نشان داده است که از زمان شروع تنش، سلولهای جدیدی در مغز به طور مداوم رشد می کنند که موجب تقویت حافظه می شوند. با این حال این امر تنها زمانی که استرس متناوب است دیده می شود. در نهایت کارمندان چطور با مدیریت احساسات خود می توانند یک دستاورد خوب و متفاوت به دست آورند؟

 افراد با هوش هیجانی بالا دارای خودآگاهی و درک هستند و در صورت لزوم اگر بخواهند، برای به دست آوردن نتایج بهتر، یک قدم به عقب بر می گردند. این عقب نشینی برای این این است که بفهمند چطور از طریق راه حل منطقی، می توانند مسئله را حل کرده و به موفقیت برسند. در حالی که، آنهایی که هوش هیجانی بالایی ندارند ممکن است خرابی به بار بیاورند و هرج ومرج راه بیاندازند.

 • پرسنل “بله، قربان” گو ضامن بقا و پیشرفت سازمان شما نیست.

پرسنل”بله، قربان” گو به معنی تداوم موفقیت نیست و در واقع در دراز مدت می تواند به سازمان شما آسیب برساند. تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو نشان می دهد که هر چه بیشتر به شما نه بگویند، احتمال دارد شما بیشتر استرس، فرسودگی شغلی و اغلب افسردگی را تجربه کنید. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند به راحتی بله نمی گویند و احساس رضایت نمی کنند، مگر اینکه واقعا سطحی از رضایت را درون خود احساس کنند.

کارکنان وقتی می گویند “نه”، درک درستی از لحاظ تعهد و اعتماد به نفس در خود دارند. آن ها به راحتی هر چیزی را نمی پذیرند. آن ها قدرت انتخاب و هوش استدلالی دارند، آن ها ضعف های شخصیتی مانند مهرطلبی که در دراز مدت مشکلاتی را ایجاد می کند ندارند و تکلیف شان با خودشان و با شما روشن و مشخص است.

 • کارکنان دارای هوش هیجانی بالا به درستی، اتفاقاتی که هر کسی نمی تواند ببیند را احساس می کنند.

این افراد آگاهی محیطی و سازمانی بالایی دارند و می توانند خوب جریاناتی که در محیط وجود دارد را درک کنند. آن ها نشانه های غیر کلامی را به خوبی متوجه می شوند و تنها به کلام اطرافیان خود بسنده نمی کنند. این افراد قادر هستند که جریاناتی که از دید دیگران پنهان است را به خوبی تشخیص دهند و برای آن مسائل رفتار هایی را انتخاب کنند. همچنین، این افراد شروع هر نوع جریان منفی را می توانند تشخیص دهند و همین مسئله به آن ها کمک می کند که احتمال خطایشان پایین تر از بقیه باشد.

برای پیدا کردن افراد با هوش هیجانی بالا هم می توانید از ارزیابی رفتاری توسط یک متخصص و هم می توانید از تست های سنجش هوش هیجانی کمک بگیرید. زمانی که شما در شناخت پرسنل از منظر هوش هیجانی نگاه می کنید، افراد با هوش هیجانی بالا می توانند یک منبع غنی از سرمایه برای معرفی به سازمانتان باشند. با درک ارزش واقعی یک کارمند دارای هوش هیجانی، شما شروع به دیدن روابط اشخاصی که استخدام کرده اید و موفقیتی که از آن نصیبتان می شود، خواهید کرد. در سازمان شما چند نفر هوش هیجانی بالایی دارند؟ آیا در استخدام های سازمان، هوش هیجانی را در نظر می گیرید؟ اگر موفقیتی بیشتر از قبل می خواهید، پیشنهاد می شود که این موضوع را جدی بگیرید.

 

در صورت تمایل برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه عملی هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

2 دیدگاهها

 • پاسخ محمد حمله دار دی ۱۶, ۱۳۹۵ در ۵:۲۵ ب٫ظ

  مطلب بسیار خوب و دقیقی هست. افسوس که همه ادارات برای استخدام، مدرک دانشگاهی و نمره رو ملاک قرار میدن

  • پاسخ میترا فتحی دی ۱۷, ۱۳۹۵ در ۱۲:۵۶ ب٫ظ

   سلام و عرض ادب. سپاسگزارم که مقاله را مطالعه کردید .

  یک پاسخ ارسال کنید