هوش هیجانی

چطور استرس خود را کاهش دهیم؟

مهر ۵, ۱۳۹۶
کاهش-استرس

استرس هم مانند هر هیجان دیگری کاملا طبیعی و غریزی است اما اینکه استرس شدت و مدت زیاد و طولانی داشته باشد نیاز به درمان دارد. زمانی که استرس از حد خود فراتر برود انرژی جسمی و ذهنی شما را کاهش می دهد و علائمی مانند خستگی، بی خوابی، احساس افسردگی، افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افت قند خون، آسیب پذیری سیستم ایمنی و تغییر در وضعیت اشتها را بروز می دهد. در این مقاله می خواهیم چند راهکار را به شما معرفی کنیم که باعث کاهش استرس در شما می شوند:

  1. مراقبه و مدیتیشن. هر روز حداقل به مدت ده دقیقه افکار منفی و استرس زا را از ذهن خود خارج کنید. در این ده دقیقه می توانید تمرین کنید که به چیزی فکر نکنید و یا دست کم بر افکار مثبت تمرکز کنید. همچنین، می توانید با ذهن خود به طبیعت سفر کنید.
  2. شکرگزاری. برای مدیریت استرس لازم است که لیست شکرگزاری روزانه داشته باشید و هر روز پنج تا از داشته های خود را بر برگه ای بنویسید و آن برگه را بر جایی که در معرض دیدتان است نصب کنید. این شکرگزاری توجه شما را بر افکار مثبت متمرکز می کند و باعث می شود که انرژی مثبت زیادی را روانه ی ذهن خود کنید، در نتیجه استرس شما کاهش می یابد.
  3. تغییر مکالمات درونی. زمانی استرس در شما تشدید می شود که باور ها و مکالمات درونی شما مبنی بر ترس و استرس باشد. برای کاهش استرس بسیار مهم است که مکالمات درونی خود را شناسایی و مدیریت کنید. می توانید درباره ی تمام مواردی که بابت آن ها استرس دارید لیستی از مکالمات درونی خود را تهیه کرده و هر روز یکی از آن مکالمات را کاملا معکوس و مثبت کنید.
  4. تقویت هوش هیجانی. هوش هیجانی مبتنی بر شناخت و مدیریت هیجانات است. این هوش وقتی که تقویت شود به شما کمک می کند تا بتوانید هیجانات خود و رفتار های ناشی از آن ها را به درستی شناسایی و مدیریت کنید.
  5. تغذیه ی سالم. برخی از مواد غذایی استرس زا هستند و برخی از آن ها ممکن است که با بدن شما مطابقت نداشته باشند و باعث افزایش استرس در شما شوند. بنابراین، اصلاح الگوی غذایی و تغذیه ی سالم برای کاهش هیجاناتی مانند استرس و خشم بسیار ضروری است. نمونه ای از مواد غذایی استرس زا: 1- کافئین ماده ای محرک است که در قهوه، چای، کولاها، شکلات و تعدادی از داروها وجود دارد. مصرف زیاد موادغذایی حاوی کافئین همانند استرس عمل می کند و گاهی اوقات علائم آن را بدتر می کند. 2- نوشابه های گازدار 3- افزودنی ها و نگه دارنده ها به غذاهایی مانند سوسیس و کالباس 4- قند و شکر

 

هوش هیجانی به شما این توانایی را می دهد که بتوانید هیجانات خود را مدیریت کنید. برای تقویت این هوش می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید