هوش هیجانی

چطور افراد با هوش هیجانی بالا افراد سالم تری هستند؟

بهمن ۲۰, ۱۳۹۵
how-people-with-high-emotional-intelligence-are-healthy

 

ذهن و روان سالم، همچنین باور ها و عادت های سالم ما را به زندگی پر نشاط تر و سالم تری می رسانند. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند از قبل به یک سری استاندارد هایی می رسند تا هوش هیجانی شان تقویت شود. این استاندارد ها شامل باور های سالم، رفتار سالم، و ذهن و روان نسبتا” سالم است. زندگی برای آن هایی که هوش هیجانی بالایی دارند معنای متفاوت و عمیقی دارد. در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم که چرا هوش هیجانی بالا باعث بهبود و افزایش سلامتی در افراد می شود.

  • این افراد کمتر شکایت می کنند. انسان هایی که دائما در حال شکایت هستند، به ویروس بدبینی یا ویروس سخت گیری دچار شده اند. بسیاری از مواقع افرادی را می بینیم که در شرایط یکسانی زندگی می کنند، اما یکی از آن ها دائما در حال ناله و شکایت است و دیگری به زندگی خود ادامه می دهد و سعی می کند رشد کند.

 افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند به سطحی از دیدگاه می رسند که دست از ناله و شکایت بر می دارند و به وادی تغییر قدم می گذارند. آن ها سهم خود را در سبک زندگی و روابط خود می پذیرند و به جای گله و شکایت از دیگران و روزگار سعی می کنند که با تغییر خود شرایط را برای خود بهتر کنند.

  • این افراد می توانند هیجانات خود را مدیریت کنند. هیجانات ما فشار زیادی به جسم ما وارد می کنند و اگر بتوانیم آن ها را مدیریت کنیم از میزان این فشار کاسته می شود. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند مهارت مدیریت هیجانات خود را بدست می آورند. آن ها یاد می گیرند که هیجانات شان چطور بر بدن شان تاثیر می گذارد، می توانند شدت آن ها را مدیریت کنند و برخی از هیجانات که عوامل دیگری در تحریک شان دخیل است را به حد اقل برسانند.

برای داشتن بدنی سالم باید روند هیجانات خود را بشناسیم و اصلاح کنیم وگرنه دیر یا زود به بیماری های روان-تنی دچار می شویم. افرادی که روند هیجانات خود را نمی شناسند و نمی دانند که با آن ها باید چطور برخورد کنند غالبا به حرص، خودخوری، سکوب یا تظاهر دچار می شوند. این عمل باعث تولید تنش و انرژی منفی در بدن شده و سیستم ایمنی بدن آن ها را تضعیف یا آن ها را دچار بیماری های عصبی می کند.

  • این افراد چیزهایی که خارج از کنترل شان است را کنترل نمی کنند. بسیاری از مسائل از کنترل ما خارج هستند. کنترل گرایی از مهم ترین ریشه های غم، رنجش و خشم است. در این حالت، افراد در این توهم هستند که در مرکز دنیا قرار گرفته و ناجی هستند. این افراد می خواهند که تسلط و کنترل تمامی امور در دستشان باشد و به محض مواجهه با مسائلی که خارج از کنترل شان است آشفته می شوند، می ترسند و واکنش های ترس را از خود بروز می دهند.

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند مسائلی که خارج از کنترل شان است را می شناسند و آن ها را کنترل نمی کنند، بنابراین،                 فشار و استرس کمتری را تحمل می کنند. آن ها می دانند که خدای جهان نیستند و نقش ناجی همیشگی را بازی نمی کنند. این                 افراد می دانند که هیچ انسانی نمی تواند دیگری را تغییر دهد مگر اینکه خود آن شخص بخواهد که تغییر کند.

افراد کنترل گر بر اساس توهم، فکر می کنند که با شروع کنترل کردن دیگران یا کنترل شرایط، بر امور مسلط می شوند، در حالیکه           حقیقت این است که هر گاه ما شروع به کنترل چیزی یا فردی می کنیم در واقع تحت کنترل آن در می آییم  با هر تغییر آن، حال               خود ما دگرگون می شود. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند برخلاف این افراد رفتار می کنند و در آرامش بیشتر بسر می برند           و به مراتب بیماری های کمتری دارند.

  • این افراد کمتر رفتار های هیجانی از خود بروز می دهند. بروز رفتار های هیجانی در بدن انسان سم تولید می کند و تنش او را افزایش می دهد. بسیاری از افراد غالبا رفتار های هیجانی از خود بروز داده و کمی بعد یا پشیمان می شوند و حال منفی پیدا می کنند یا مجبور می شوند که عواقب رفتار خود را تحمل کنند. اما از آن جایی که افراد با هوش هیجانی بالا می توانند هیجان خود را مدیریت و رفتار های خود کنترل کنند، احساسات منفی مانند احساس گناه و پشیمانی و تنش های کم تری را نسبت به دیگر افراد تحمل می کنند. همچنین، آن ها به درست ترین شکل ممکن هیجانات خود را تخلیه می کنند و مانع سرکوب یا انکار هیجانات خود می شوند. تمامی این مسائل به تقویت سیستم ایمنی بدن و مصون ماندن از بیماری در این افراد کمک می کنند.
  • این افراد وسواس فکری ندارند. افرادی که هوش هیجانیبالایی دارند عادات و وسواس های فکری خود را رها کرده اند. بنابراین انرژی ذهنی زیادی را می  توانند ذخیره کنند. آن ها معنای زندگی را یافته اند، بنابراین، زندگی پویا تر و شاد تری دارند. آن ها با آگاهی بالایی که بر خود دارند نسبت به افکار خود هشیار هستند و اجازه نمی دهند که یک فکر عادت ذهنی شان شود. آن ها افکار مسموم که موجب وسواس فکری شان می شود را فورا شناسایی کرده و ترک می کنند. توانایی در ترک این افکار، در واقع، مهارتی است که آن ها به خوبی بلدند.

آن ها نگرانی های گذشته را دور ریخته و تنها درس های گذشته را با خود حمل می کنند و ذهن خود را مشغول آینده نیز نمی کنند. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند بیشتر در لحظه ی حال زندگی می کنند و یاد گرفته اند که گذشته را در گذشته نگه دارند و آینده را قضاوت نکنند. این افراد به خوبی می دانند که چه می خواهند و به دنبال آن می روند، در نتیجه، کمتر دچار سردرگمی شده و از انرژی ذهنی خود در جای درست استفاده می کنند. بنابراین، آیا می توانید تصور کنید که این افراد چه ذهن سبک و پر از آرامشی دارند؟

 

برای سلامتی بیشتر بهتر است کمتر شکایت کنیم، بیشتر تلاش کنیم. کمتر جدی و سخت بگیریم و بیشتر بخندیم. کمتر جدی باشیم و بیشتر قاطع باشیم.

 

اگر می خواهید هوش هیجانی خود را تقویت کنید،  می توانید در کارگاه های عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید