مقالات

چهار باور غلط درباره ی روانشناسان چیست؟

بهمن ۶, ۱۳۹۵
Female psychologist consulting pensive man during psychological therapy session

اگر از واژه، مفهوم، فرد، جایگاه یا شغلی برداشت اشتباهی داشته باشیم مسلما به درک درستی از آن نمی رسیم و توقعات بیجا در ما بوجود می آید. یکی از این موارد که افراد جامعه ی ما برداشت اشتباهی از آن دارند، واژه، شغل و جایگاه روانشناس و مشاور است. در این مقاله می خواهیم به چهار باور اشتباه درباره ی مشاوران و روانشناسان اشاره کنیم:

باور غلط شماره ی یک. روانشناس یا مشاور باید خودش معصوم و زندگی اش به بهترین شکل ممکن باشد. این یک باور و توقع افراطی است که باعث شده بسیاری از مردم نسبت به روانشناسان و مشاوران بدبین و بی اعتماد شوند. آن ها می گویند : «اگر او خودش یک روانشناس/ مشاور است، پس چرا زندگی خودش اینطور است؟!» بیایید تعریف دقیق تری از این شغل داشته باشیم:

روانشناس یا مشاور فردی است که در دانشگاه درس روانشناسی یا مشاوره خوانده است، سواد روانشناسی و مشاوره دارد، با تکنیک ها و روش های مشاوره و درمان آشنایی دارد، اطلاعاتی دارد که مردم عادی ندارند ومدرک این رشته ی تحصیلی را گرفته است. در مجموع او با تمام این مهارت ها و دانش و مدرک دانشگاهی می تواند به ما کمک کند تا درمان شویم یا راهکار های جدیدی برای زندگی بهتر پیدا کنیم.

روانشناس یا مشاور خدا یا معصوم نیست، بلکه فقط این شغل را برای خود انتخاب کرده و در حرفه ی خود فعالیت می کند. زندگی خصوصی او جدا از کارش است و لازم به ذکر است که هر مشاور یا روانشناسی، خودش هم به مشاور و روانشناسی دیگر برای رشد شخصیتی خود نیاز دارد. همچنین، اینکه برخی از مشاوران یا روانشناسان چندان در کار خود موفق نبوده اند به این معنی نیست که همه ی افراد این قشر مثل هم هستند.

4-false-belifs-about-consultants

 

باور غلط شماره ی دو. روانشناس نباید حق الزحمه ای دریافت کند و باید به مردم کمک کند. شاید مردم دقیقا” و صریحا” این جمله را نگویند اما با واکنش های آن ها نسبت به وجه دریافتی مشاوران و روانشناسان، کاملا این پیام دریافت می شود. یکی از دلایل اعتراض مردم به این هزینه ها این است که کالایی که مشاوران و روانشناسان ارائه می دهند از نوع خدمت است، خدمت هم شیء نیست و به طور ملموس دیده نمی شود. همچنین، این باور در جامعه ی ما وجود دارد که خدمت باید بلاعوض باشد! بنابراین، مردم توقع دارند که روانشناسان و مشاوران بدون هزینه یا با حداقل هزینه به آن ها خدمت کنند.

این یک باور بسیار اشتباه است. مشاوران و روانشناسان سلامتی و عمر خود را در ساعت های مشاوره و درمان می گذرانند. این شغل که در آن فرد باید روز خود را با درد و رنج های مردم بگذراند، فرسایش بسیار زیادی دارد و همچنین برای سلامتی خود مشاوران و روانشناسان هم ممکن است مضراتی داشته باشد. آن ها کالای خود را در قالب خدمت ارائه می دهند، و طبق مقررات و قوانین، ما باید در ازای هر چیزی که دریافت می کنیم، چیزی را از دست بدهیم، یا ما باید در ازای هر کالا و خدمتی که دریافت می کنیم هزینه ای پرداخت کنیم.

باور غلط شماره ی سه. روانشناس یا مشاور باید همیشه در دسترس باشد و مطابق میل مراجع اش رفتار کند. متاسفانه، بعضی از افراد زمانی که خدمتی را از دیگری دریافت می کنند، فکر می کنند که از این به بعد، از آن فرد طلبکار هستند. آن ها توقع دارند که همیشه، در همه زمان و در همه جا مشاور یا روانشناس شان در خدمت شان باشد. این ممکن نیست، زیرا مشاوران و روانشناسان هم زندگی شخصی و مسائل خود را دارند و باید به امور خود رسیدگی کنند.

همچنین، گاهی ممکن است که مشاوران یا روانشناسان حرف هایی در جهت کمک به افراد بزنند که به طبع آن ها خوشایند نباشد، بنابراین، بهتر است بدانید که قرار نیست که مشاوران و روانشناسان همیشه باب میل مراجع خود صحبت یا رفتار کنند.

باور غلط شماره ی چهار. در کوتاه ترین زمان باید مشکل من حل شود. بعضی ها فکر می کنند که مشاور یا روانشناس چوب جادویی در دست دارد و در همان سه یا چهار جلسه ی اول باید مشکلات شان حل شود. این باور کاملا غیر حرفه ای و اشتباه است. چطور می شود که یک فرد که بیست سال، یا سی سال یا پنجاه سال با یک بیماری یا اختلال رفتاری زندگی کرده است طی چهار جلسه تغییر کند و درمان شود؟

تغییر در یک شب حاصل نمی شود.

برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

2 دیدگاهها

 • پاسخ محمد حمله دار بهمن ۹, ۱۳۹۵ در ۶:۲۰ ب٫ظ

  شماره یک جالب و قابل توجه بود

 • پاسخ علیرضا کشاورز بهمن ۱۴, ۱۳۹۵ در ۶:۱۷ ب٫ظ

  سرکار خانم فتحی
  با سلام و احترام

  موضوع شما جالب بود در صورت صلاحدید موضوعی مطرح فرمایید که بتواند فقر فرهنگی و نحوه تغییر نگرش در نظام اموزشی و پرورشی ما را نهادینه کند با تشکر از جنابعالی

 • یک پاسخ ارسال کنید