اختلالات شخصیتی

چه باورهایی باعث تقویت شخصیت مهرطلب می شود؟

خرداد ۱۹, ۱۳۹۶
مهرطلبی

تفکرات و باورهای ما نقش بسزایی در تشدید اختلالات روانی و رفتاری ما دارند. در حقیقت افکار ما احساسات ما را ایجاد کرده و احساسات ما رفتار ما را شکل می دهند. افراد مهرطلب نیز از این قاعده مستثنی نیستند و افکاری دارند که به مهر طلبی ایشان دامن می زند. مهرطلب ها صد ها باید و نباید دارند که تعصب نسبت به آن ها باعث تشدید اختلالات شخصیتی شان می شود. مهرطلب ها محبت می کنند تا توجه، محبت و پذیرش را از دیگران دریافت کنند و زمانی که این موارد را نمی گیرند دچار تنش و افسردگی می شوند.

مهرطلب ها تلاش زیادی برای شادی و رضایت دیگران می کنند تا جایی که ممکن است  بخاطر دیگران به خود ضرر برسانند. این افراد خود را فراموش کرده، از خود مراقبت نمی کنند و دائما در حال خدمت رسانی ناسالم و افراطی به دیگران هستند.

نمونه‌هایی از باید‌ها، نبایدها و توقعات عصبی‌ای که مهرطلب‌ها به صورت پنهان در رفتارها، احساسات و افکارشان نسبت به دیگران دارند به شرح زیر می باشد:

» همه باید من را دوست بدارند. ( -چرا؟ +به خاطر این همه محبت من! ) آن ها این باید را برای خود و دیگران تعیین کرده اند که چون به همه محبت می کنند، پس همه باید دوست شان بدارند. در حقیقت اینجا شاهد نوعی باج دادن به دیگران یا حس طلبکاری از آن ها هستیم، یعنی نوعی بده بستان که یک طرف رابطه آن را مشخص می کند.

» دیگران باید از من تشکر کنند. ( -چرا؟ +به خاطر این همه محبت من! ) توقع قدردانی یکی از قوی ترین توقعات در شخصیت های مهرطلب است که به راحتی می تواند زمینه ساز بروز افسردگی در فرد باشد زیرا دیگران همیشه از ما قدردانی نمی کنند.

» دیگران باید مرا ستایش و تحسین کنند. ( -چرا؟ +به خاطر این همه خوبی و محبت من! ) اینکه مهرطلب ها به دیگران محبت می کنید تضمینی نیست که دیگران هم آن ها را دائما تحسین و ستایش کنند. حتی گاهی ممکن است واکنش منفی از دیگران در جواب محبت شان ببینند.

مهرطلبی

» دیگران باید همیشه من را تایید کنند. ( -چرا؟ +چون من هم همیشه آن‌ها را تایید می‌کنم! ) اینکه مهرطلب ها دیگران را تایید و به آن ها توجه می کنند هیچ تضمینی بر اینکه آن ها هم متقابلا این کار را انجام دهند نیست.

» دیگران باید با من خوب و ملایم رفتار کنند. ( -چرا؟ +چون من همیشه با آن‌ ها مهربان هستم! ) قرار نیست که همه مانند هم رفتار کنند. جالب است که خیلی وقت ها دیگران محبت ها و خدمات مهرطلب ها را دخالت و مزاحمت در کار خود می دانند. مهرطلب ها تا جایی به دیگران خدمات ناسالم می رسانند که مسوولیت هایشان را از آن ها سلب می کنند. سلب مسوولیت از دیگران نه تنها ما را عزیز تر نمی کند بلکه موجب خشم و دلزدگی آن ها نسبت به ما نیز می شوند، در اینصورت، یا به ما پرخاش می کنند یا از ما فاصله می گیرند.

» من که نباید به آن‌ ها بگویم! دیگران همیشه باید خودشان خواسته ‌ها و احساسات من را حدس بزنند و خواسته ‌هایم را برآورده کنند. ( -چرا؟ +چون من همیشه خواسته ‌ها و احساسات دیگران را حدس میزنم و حتی اگر از من کمک هم نخواهند خودم همیشه به آن ‌ها کمک می‌کنم! )

» دیگران هرگز نباید به من “نه” بگویند. ( -چرا؟ +چون من هیچوقت به آن‌ها نه نمی‌گویم! ) بهتر است که مهرطلب ها باور کنند که دیگران برده ی محبت های آنها نیستند و به راحتی می توانند به ایشان نه بگویند. نه نگفتن شما به دیگران تضمینی به نه نشنیدن از آن ها نیست.

» دیگران هرگز نباید من را برنجانند. ( -چرا؟ +چون من همیشه نهایت تلاشم را می‌کنم و هیچوقت هیچ‌ کس را نمی ‌رنجانم! ) شاید در ظاهر کسی را نرنجانید، اما با سلب مسوولیت ها و ایجاد وابستگی در دیگران، بزرگ ترین ظلم را به آن ها می کنید.

» دیگران نباید از من انتقاد کنند. ( -چرا؟ +چون من هیچوقت از آن‌ها انتقاد نمی‌کنم و باب میلشان رفتار می‌کنم! ) مهرطلبی ما را در مقابل انتقاد شکننده می کند، زیرا باور می کنیم که همه باید ما را بپذیرند و دوست بدارند و انتقاد این باور را نقض می کند. انتقاد در نظر مهرطلب ها به این معنی است که « پس من بد هستم، کافی و دوست داشتنی نیستم و طرد می شوم» و به همین خاطر بسیار دردناک است.

» دیگران نباید من را ترک کنند. ( -چرا؟ +چون به من نیاز دارند و کارهایی برای آن‌ها انجام می‌دهم که به من وابسته شده‌اند! ) جالب است که غالبا مهرطلب ها ترک می شوند! آن ها با خدمات افراطی خود به دیگران، با ارزشمند ندانستن خود، با باج دادن به دیگران، با سلب مسوولیت از آن ها، با همیشه در دسترس بودن، و با ایجاد وابستگی در دیگران زمینه ی ترک شدن را فراهم می کنند.

» دیگران نباید از دست من عصبانی شوند. ( -چرا؟ +چون من هیچوقت کاری نمی‌کنم که آن‌ها عصبی شوند و همیشه باب میلشان رفتار می‌کنم و با آن‌ها مهربان هستم! )

» دیگران باید در هر شرایطی به دستورات من عمل کنند. ( مخصوصا والدین مهرطلب در این زمینه بیشترین سخت‌گیری و  محدودیت را نسبت به فرزندان خود اعمال می‌کنند. )

همه‌ی این بایدها و نبایدها و توقعات عصبی تضمینی بر خشم، رنجش، اضطراب، ناامیدی، سرزنش خود، ترس، تقویت تیپ شخصیتی عزلت‌طلب و در نهایت بیماری افسردگی فرد مهرطلب هستند.

 

برای تعدیل شخصیت مهرطلب خود ابتدا باید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی که پیش نیاز دوره است شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید