هوش هیجانی

چه رفتار هایی سازمان شما را بیمار می کنند؟

خرداد ۹, ۱۳۹۶
سازمان-بیمار

هر سازمانی از واحد هایی و هر واحد از انسان هایی تشکیل شده اند. سازمان ها زمانی بیمار می شوند که انسان های آن مسیر درستی را طی نکنند یا رفتار های بیماری زا را در سازمان اعمال کنند. بنابراین، سلامتی یک سازمان تا حد زیادی وابسته به سلامتی نیرو های انسانی آن است. برای حفظ سلامتی یک سازمان، یکی از مهم ترین موارد، سلامت روان و رفتار پرسنل آن است. در سازمان های ما طبق مشاهدات انجام شده، متاسفانه رفتار های سالم کمتر به چشم می خورد و خوشبختانه موضوع سلامت روان در سال های اخیر کمی پر اهمیت تر شده است، هر چند که هنوز چنان که باید درک نشده است. متاسفانه هنوز هم بسیاری از سازمان ها بر سواد پرسنل بیشتر از عملکرد او اهمیت می دهند. چطور ممکن است؟

به این صورت که سازمان های ما دوره هایی کوتاه مدت و بیشتر از جنبه ی افزایش اطلاعات و سواد پرسنل در سازمان های خود برگزار می کنند. دوره های کوتاه مدتی که غالبا نتیجه ی چندانی در پی ندارد. در حالی که تغییر یک انسان به پروسه ای از زمان و انجام تمارین مختلف بستگی دارد. برگزاری کلاس های آموزشی و انگیزشی برای تغییر و تاثیر بلند مدت سازمان و پرسنل، نوعی فریب است. انسان ها یک روزه تغییر نمی کنند و هیچ سازمانی هم یک روزه بیمار یا سالم نمی شود، بلکه هر دوی آن ها مدت زمانی را برای تغییر، چه مثبت و چه منفی، نیاز دارند.

در این مقاله می خواهیم چهار مورد از رفتار هایی که سازمان شما را بیمار کنند را برای شما شرح دهیم:

  • حاشیه پردازی در سازمان. برخی با رفتار های نا متناسب و حاشیه ساز، و برخی با افکار و حرف های حاشیه ای به ایجاد حواشی ای که اصلا مربوط به کار و اهداف سازمان نیست حاشیه پردازی می کنند. تعارض های شخصیتی و رابطه ای یکی از تعارض هایی است که هر چه زود تر رفع شود به نفع سازمان است. در هر سازمانی باید فرهنگسازی شود که «سازمان محل کار است.» درک و پذیرش این مسئله آنقدری سخت است که هیچ سازمانی را نمی بینیم که خالی از صحبت ها و رفتار های حاشیه ساز باشد. مدیران سازمان باید در سازمان فرهنگ «حرفه ای کار کردن» را جا انداخته و خود نیز به آن عمل کنند تا باقی پرسنل سازمان نیز این فرهنگ را بپذیرند و با توجه به آن وارد سازمان شوند. حجم عظیمی از انرژی افراد و سازمان ها صرف حواشی شده و آن مقدار انرژی و زمان که می تواند صرف کار کردن و رسیدن به بازدهی مثبت در سازمان شود، جهت حواشی تلف می شود.
  • عدم شفافیت در وظایف. یکی از مسائلی که در بسیاری از سازمان های ما مشهود است، ابهام در وظایف است. با وجود اینکه برگه های شرح شغل حاضر است اما هنوز کارکنان سازمان ها در وظایف خود دچار سردرگمی و ابهام هستند. بنابراین، مشکل با یک برگه ی شرح شغل حل نمی شود. در سازمان ها باید زمان زیادی صرف تفهیم شغل و شفاف سازی وظایف شود و اگر این مسئله بی اهمیت باشد، دیری نمی گذرد که سازمان دچار سردرگمی و آشفتگی می گردد. در بسیاری از سازمان ها افراد در انجام وظایف یکدیگر دخالت می کنند، یا افراد وظایف خود را به طور کامل و به موقع انجام نمی دهند. در این زمان برگزاری جلسات مستمر جهت تفهیم شرح شغل و برگزاری جلسات کوچینگ جهت رفع موانع انجام وظیفه توسط پرسنل بسیار مفید و مثمر ثمر می تواند باشد.

اگر پرسنل شما به وظایف خود عمل نمی کند، بهتر است به جای برخورد های سطحی، به صورت ریشه ای این مسئله پیگیری و حل شود.

سازمان-بیمار

  • قوانین سخت و سنگین. بسیاری از مدیران سازمان ها فراموش می کنند که با انسان ها کار می کنند. آن ها با انسان ها مانند ربات رفتار می کنند. کارکنان سازمان شما، انسان هایی هستند با شخصیت ها و ویژگی های فیزیولوژیکی مختلف. قرار نیست همه ی آن ها یکنواخت و کاملا بر اساس استاندارد های شما رفتار کنند. یک مدیر موثر می داند که برای موفقیت سازمان خود بهتر است که ابتدا، انسان بودن و تفاوت های انسانی کارکنان خود را درک کند. قوانین سخت برای انسان ها منزجر کننده است زیرا حس آزادی و نشاط را از آن ها سلب می کند. زمانی که کارکنان شما از شما انعطاف نبینند، رفته رفته نشاط سازمان شما از بین می رود. به عنوان مثال، باید بدانید که افراد سازمان شما چه زمان هایی از روز با نشاط تر و فعال تر هستند و در همان زمان ها حجم کاری آن ها را بالا ببرید و در زمان های دیگر ملایم تر رفتار کنید. فراموش نکنید که شما مانند رهبر یک ارکستر هستید. مدیران ناکارآمد کارکنان سازمان را برده ی بله قربان گوی خود می کنند. اما مدیران موفق می دانند که با هر یک از کارکنان خود چگونه باید رفتار کنند تا سازمان نظم خود را حفظ کند. به مراتب، خیلی راحت تر است که شما یک چارچوب سخت را ایجاد کرده و صرف نظر از تفاوت ها، از همه بخواهید که خود را در قالب آن چارچوب شکل دهند، اما آنچه که بازدهی سازمان را بالا می برد این است که هر فرد با وجود تفاوت هایش بتواند سازمان را در حرکت به سوی اهداف خود یاری دهد.
  • رفتار های هیجانی و نابالغانه. عدم مدیریت هیجانات، عدم کنترل رفتار، نبودن اخلاق مداری، ضعف اعتماد به نفس و عزت نفس پرسنل، نبودن رفتار حرفه ای در سازمان، بی انگیزگی در میان کارکنان و … همگی موجب بروز رفتار هایی می شوند که سازمان را بیمار می کنند. اینجا اهمیت تقویت هوش هیجانی پرسنل و سازمان پر رنگ می شود. برای تقویت هوش هیجانی سازمان ابتدا باید هوش هیجانی پرسنل سازمان را تقویت کرد. رفتار های ناشی از هیجانات و عدم کنترل رفتار ها موجب بروز تعارضات بیشمار و فرسودگی در سازمان می شوند. این رفتار ها یا پرسنل را بی انگیزه و عصبی می کند یا باعث می شود که آن ها، سازمان را ترک کنند. فراموش نکنید که در یک فضای پر تنش و خسته کننده، در نهایت، کارکنانی باقی می مانند که چندان تاثیری در پیشرفت صحیح سازمان ندارند. مخصوصا، اگر مدیر یک سازمان یا واحد، خود مسبب بسیاری از هیجانات و رفتار های ناسالم و تنش در سازمان باشد.

 

برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید