هوش هیجانی

چه چیزهایی اعتماد به نفس ما را تخریب می کنند؟

خرداد ۳, ۱۳۹۶
اعتماد-به-نفس

برای تقویت اعتماد به نفس نه تنها باید بدانیم که چه کار هایی اعتماد به نفس را تقویت می کنند، بلکه لازم است که بدانیم چه کار هایی اعتماد به نفس را تخریب می کنند. بسیاری از رفتار های ما در زندگی مان مخرب هستند و باعث تضعیف اعتماد به نفس درون ما می شوند. در این مقاله یازده مورد مخرب که اعتماد به نفس شما را کاهش می دهند را شرح می دهیم:

 1. کامل گرایی. کامل گرایی دشمن اعتماد به نفس سالم است. کامل گرا ها نگاه صفر و صد به هر چیزی دارند، بدین صورت که یا همه چیز باید کامل و بی نقص باشد یا اصلا نباشد. در اینصورت، غالبا، دو حالت بوجود می آید :

الف: همه ی کار ها را در نظر خود کامل و بی نقص انجام می دهند. اما همانطور که گفتیم «از نظر خود» کامل انجام می دهند و نه واقعا کامل و بی نقص. این حالت به آن ها اعتماد به نفس می دهد اما خیلی از آن ها دیری نمی گذرد که متوجه نارضایتی اطرافیان شان می شوند. زیرا کامل گرایی ما، در بسیاری از مواقع اطرافیان مان را آزار می دهد. بدین ترتیب، آن ها فکر می کنند که، مثلا، فردی منظم، مقبول و استاندارد هستند، در حالیکه در حقیقت نیستند! و این یعنی اعتماد به نفس کاذب.

ب: هیچ کاری انجام نمی دهند زیرا از اشتباه کردن می ترسند. بدین صورت اعتماد به نفس آن ها تضعیف می شود.

 1. برچسب های منفی. برخی از افراد عادت دارند که برچسب هایی منفی به خود بزنند و خود را با آن ها معرفی کنند. مثلا وقتی کار اشتباهی را مرتکب می شوند می گویند «من یک احمق هستم!»، یا «من چقدر خنگ هستم!» و … برچسب زدن به خود و خود را با آن برچسب ها معرفی کردن، به مرور زمان اعتماد به نفس شما را کاهش می دهد.
 2. مقایسه کردن خود با دیگران. بسیاری از افراد عادت دارند که درون خود را با ظاهر دیگران مقایسه می کنند و سپس دست به خودتخریبی می زنند. عادت مقایسه ی خود با دیگران اگر به برتری طلبی منجر نشود، حتما به تخریب اعتماد به نفس، افزایش اضطراب، غم و خشم منجر می شود. لزومی ندارد که شما خود را با دیگران مقایسه کنید، فقط کافی است که خود را با دیروز خود مقایسه کرده و ببینید که از دیروز تا امروز چه پیشرفت هایی داشته اید. سپس خود را با آینده ی خود مقایسه کنید و ببینید که تا رسیدن به اهداف تان چقدر راه مانده و چه کار هایی را باید انجام دهید.

اگر متر مقایسه ی خودتان را بر دیگران می گذارید و خود را با آن ها می سنجید، بدانید که راه را اشتباه می روید.

 1. عدم رسیدگی به ظاهر خود. یکی از مسائلی که به شما اعتماد به نفس می دهد آراستگی و رسیدگی به ظاهر خود است. رسیدگی به ظاهر خود به این معنا نیست که هر روز خود را به یک شکل در آوریم، بلکه به معنای پاکیزگی و آراستگی است. یعنی اینکه بوی خوب بدهیم، به سلامت و تناسب اندام و هیکل خود برسیم، دندان های تمیزی داشته باشیم، لباس هایی متناسب و تمیز به تن کنیم، و ظاهر خود را بپذیریم و دوست داشته باشیم.

اعتماد-به-نفس

 1. دوستان نامناسب. دوستان نامناسب یا اعتماد به نفس کاذب به ما می دهند یا اعتماد به نفس را از ما سلب می کنند. شما اگر در میان افرادی باشید که هیچ تناسبی با شما ندارند یا افسرده و مضطرب می شوید یا اعتماد به نفس خود را در مقابل آن ها از دست می دهید. یا اینکه بودن با برخی از افراد باعث می شود از آن چه که هستیم دور شویم و خود را با آنچه که نیستیم بشناسیم و این یعنی اعتماد به نفس کاذب. برخی از دوستان نیز با رفتار ها یا حرف های خود به اعتماد به نفس شما آسیب می رسانند. برای تقویت اعتماد به نفس خود باید با افرادی همراه شوید که متناسب با شما، حامی، مثبت بین و همراه باشند. برای خود دوستانی را انتخاب کنید که اعتماد به نفس سالمی دارند و برای رسیدن به آنچه که می خواهند باشند تلاش می کنند.
 2. رفتار های هیجانی و نا متناسب. مثلا، وقتی که از روی خشم، غم یا ترس کاری را انجام می دهیم یا حرفی را می زنیم غالبا، بعد از آن، به سرزنش و خود تنبیهی دچار می شویم. این کار نه تنها اعتماد به نفس مان را تضعیف می کند، بلکه به عزت نفس مان نیز آسیب می رساند. برای کنترل این وضعیت، لازم است که هوش هیجانی خود را تقویت کنید تا مدیریت هیجانات و کنترل رفتار خود را بدست بگیرید.
 3. عدم هدفگذاری. وقتی که هدف های مشخصی در زندگی خود نداشته باشید، کم کم احساس بیهودگی می کنید. تعیین اهداف در زندگی به شما پویایی، نشاط و اعتماد به نفس می دهد. تعیین هدف برای زندگی حس مفید بودن و زنده بودن به شما می دهد.
 4. عدم پیگیری اهداف. زمانی که برای زندگی تان هدف تعیین می کنید اما برای رسیدن به آن برنامه و استراتژی صحیحی نمی ریزید و آن را پیگیری نمی کنید در واقع به جنگ با اعتماد به نفس خود رفته اید. بدین منظور، پس از تعیین هدف، باید برنامه و استراتژی صحیحی جهت کسب آن داشته باشید و این برنامه را تا رسیدن به اهداف خود پیگیری کنید.
 5. چشم پوشی از موفقیت ها. معمولا دیدن نیمه ی خالی لیوان برای ما خیلی راحت تر از یادآوری نیمه پر و موفقیت های مان است. مردم غالبا خیلی راحت درباره ی نداشته ها، کمبود ها و شکست های خود صحبت می کنند و زمانی که به آن ها می گوییم از موفقیت های خود بگویند، بیش از چند جمله ی محدود نمی توانند بگویند. موفقیت های قبلی و کار هایی که تمام کرده اید را بر روی کاغذ بنویسید و بابت این کار های انجام شده برای خود جشن بگیرید.
 6. تمرکز بر نقاط ضعف خود. پیشرفت ما در تمرکز بر نقاط قوت مان است. کسانی که دائما بر نقاط ضعف و نا توانی های خود پا فشاری و تاکید می کنند، در واقع اعتماد به نفس خود را تضعیف می نمایند.
 7. عدم شناخت خود. عدم شناخت کافی از خود باعث می شود که یا دچار اعتماد به نفس کاذب شویم یا اعتماد به نفس مان ضعیف می شود. اینکه ما ندانیم که چه کسی، با چه توانایی ها، چه نقاط ضعف، چه استعداد ها و چه موفقیت هایی هستیم آفتی بر سر راه تقویت اعتماد به نفس مان است. یا اینکه ما خود را آنچه که نیستیم، ببینیم و دچار خطا و توهم در شناخت خود شویم باعث می شود که اعتماد به نفس کاذب پیدا کنیم. بنابراین، تا جایی که می توانید در شناخت واقعیت خود تلاش کنید و سعی کنید که روز به روز شناخت بیشتری از خودتان پیدا کنید.

برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید