هوش هیجانی

چه کار کنم که فرزندم بیشتر به حرف من گوش کند؟

تیر ۱۴, ۱۳۹۶
فرزند-حرف-گوش-کردن

باید توجه داشته باشید که گوش دادن صرف به حرف فرزندانتان نمی تواند چندان تاثیری بر آن ها داشته باشد. قبل از هر چیزی این را بدانید که گاهی اصلا قرار نیست که جوابی دهید و قرار است که فقط به او گوش بدهید و با او همدلی کنید. پدر و مادر هایی که دائما امر و نهی یا نصیحت می کنند، برای فرزندان منزجر کننده هستند. احساس انزجار واکنش دوری از شما را ایجاد می کند.  زمانی که به حرف فرزندتان گوش می ‌دهید قرار نیست او را سرزنش، تنبیه یا سرکوب کنید بلکه قرار است با او همدلی کنید و به او جهت مناسبی را نشان دهید. بهتر است که ابتدا خود شما مهارت گوش دادن موثر و فعال را کسب کنید. این مهارت به شما کمک می کند که گفت و گو های تاثیر گذار تری با فرزندان خود داشته باشید.

بهتر است که برای شنیدن حرف فرزند خود زمان مجزایی را در نظر بگیرید، یعنی یک زمان خاص تمام کار های خود را کنار بگذارید و با او بنشینید و به تمام حرف هایش بدون واکنش منفی و قضاوت گوش کنید. سپس با همدلی و درک او، یعنی اینکه خود را به جای او بگذارید و از دیدگاه او به مسئله نگاه کنید، می توانید به او مسیر درست را نشان دهید. این کار شما به او حس امنیت و پذیرفته شدن می ‌دهد. این کار احساسات منفی او را کاهش می ‌دهد و حس احترام و درک شدن را به او منتقل می ‌کند. امنیت، احترام و درک شدن از اساسی ترین نیاز های فرزند شما است. همدلی می‌ تواند هدیه‌ ی بزرگی از طرف شما به فرزندتان باشد.

فرزند-حرف-گوش-کردن

فراموش نکنید: «شما قرار نیست فرزند خوبی داشته باشید، شما قرار است فرزند کامل و سالمی داشته باشید.» پس تمرکز خود را بر خوب بودن فرزندتان نگذارید بلکه بر کامل و سالم بودن او بگذارید. «کامل» کسی است که تمام ویژگی‌های مثبت و منفی خود را دیده و پذیرفته است و چنین فردی از سطح سلامتی بالایی برخوردار است. وقتی ناراحت است نگویید نباید ناراحت باشی، وقتی حسادت می کند نگویید نباید حسادت کنی، وقتی گریه می کند نگویید نباید گریه کنی، و وقتی می خندد نگویید کمتر یا آهسته تر بخند! اجازه دهید زندگی کند. فرزند شما یک انسان است با تمام ویژگی های مثبت و منفی انسانی. به جای تلاش برای خوب بودن او، به او کمک کنید که کامل باشد و مسیر و جهت سالم را انتخاب کند. اما لازمه ی این کار این است که ابتدا خود شما با مسیر سالم آشنا شوید زیرا مسیر سالم آن چیزی نیست که در باور عموم مردم است.

وقتی فرزندتان ناراحت است لازم نیست تمام تلاشتان را بکنید تا او احساس خوبی داشته باشد و ببیند اوضاع کاملا خوب است، فقط کافی است که با گوش دادن و همدلی با او اجازه دهید رشد کند و بداند که «گاهی در زندگی محدودیت‌ هایی وجود دارد که باید آن‌ ها را بپذیرد. او باید یاد بگیرد که همیشه قرار نیست همه چیز بر وفق مراد ما باشد؛ می ‌توانیم ناراحت شویم و ناراحت شدن طبیعی، لازم و صحیح است. گاهی بهتر است که فرزند شما با احساس فقدان مواجه شود. این احساس برای رشد و ادامه ‌ی زندگی او لازم است. پس نگران نباشید، فقط همدل او باشید و گوشی شنوا برای او داشته باشید. اما این را هم به خاطر بسپارید که همدلی به این معنی نیست که در برابر بازی ها و دیکتاتوری ‌های او سر خم کنید.

بنابراین، اگر می‌ خواهید فرزند سالم‌تر و بالغ‌تری پرورش دهید، گوش دادن و همدلی با او را در زمان‌ هایی که او با احساس فقدان و محدودیت در زندگی مواجه می ‌شود به برنامه ‌ی تربیتی خود اضافه کنید . برای اینکه فرزند شما به حرف شما گوش کند، لازم است که ابتدا شما مثل یک دوست به حرف او گوش کنید و با او همدل شوی

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید