هوش هیجانی

چگونه از خود انسان توانمندی بسازیم؟

دی ۱۴, ۱۳۹۵
how-to-boos-personal-power

ضعف های شخصیتی، ذهنی و روانی، از ما انسان های ضعیف، ترسو و افسرده ای می سازد. بسیار مهم است که ما بتوانیم عوامل تضعیف کننده که به عنوان دشمنان ما هستند را شناسایی کنیم و خلاف آن ها رفتار کنیم. در این مقاله برخی از مواردی که شخصیت شما را ضعیف و متزلزل می سازند را آشکار کرده و راهکارهایی را به شما ارائه داده ایم:

 • به کمک یک متخصص هوش هیجانی خود را تقویت کنید.

هوش هیجانی مجموعه ای از مهارت های نرم  است که با کسب آن ها فرد می تواند توانمند تر و قوی تر شود. هوش هیجانی پایین بیانگر عدم شناخت خود، توانایی پایین ما در مدیریت خشم، مدیریت ترس، مدیریت استرس، عدم شناخت توانایی ها و استعداد ها، عزت نفس و اعتماد به نفس پایین، ناتوانی در کنترل رفتار، خلاقیت پایین، متعصب بودن و… می باشد.اگر خوب نگاه کنیم می بینیم که همین موارد برای از بین بردن یک انسان کافی هستند! بنابراین اگر می خواهید انسان توانمندی باشید باید هوش هیجانی خود را تقویت کنید.

 • افکار مخالف و تضعیف کننده را شناسایی کنید.

افکار و سناریو های ذهنی درونی ما سهم بسزایی در تضعیف و ایجاد ترس در ما دارند. این افکار غالبا منفی و هشدار دهنده هستند و جسارت و شهامت را از ما سلب می کنند. چه افکاری در ذهن شما وجود دارند که حال تان را بد می کنند؟ آیا می توانید آن ها را تشخیص دهید؟ سعی کنید که تک تک این افکار را شناسایی کرده و بر کاغذ بنویسید. این افکار مخالفان شما هستند و نتیجه ای جز ضعف و ایجاد ترس در شما ندارند. قاطعانه به شما می گوییم که این افکار دروغ می گویند و نباید به آن ها گوش دهید.

یک فکر منفی پشت سر خود افکار منفی دیگر را می آورد و این زنجیره تا جایی ادامه پیدا می کند که شما به حال دردناکی می رسید. بسیاری از این افکار فقط «فکر» هستند و وجود خارجی ندارند. حتی هیچ تضمینی هم دال بر اینکه در آینده اتفاق خواهند افتاد نیز وجود ندارد. «زنجیره ی افکار فریبنده» را پاره کنید و در جواب به آن ها بگویید که قدرتمند هستید، هراسی ندارید و همه چیز به بهترین شکل ممکن پیش خواهد رفت. بعد از مدتی متوجه می شوید که این افکار کمرنگ تر و بی اثر تر شده اند.

how-to-boos-personal-power-jpg2

 • از افراد سمی دوری کنید.

علاوه بر مخالفان درون، ما مخالفان بیرونی هم داریم. این مخالفان بیرونی همان افرادی هستند که همیشه ذوق ما را کور می کنند، پیام نمی توانی را به ما می دهند و همیشه حال ما را از خوب به بد می رسانند. چقدر می خواهید به این افراد گوش دهید؟ تا کی می خواهید شنوای سخنان زهرآلود این افراد باشید؟ صحبت های این افراد به شما انرژی و حال خوب می دهد یا انرژی و حال خوب را از شما می گیرد؟ آیا می خواهید بیشتر از این خود را با نگه داشتن این افراد در زندگی تان آزار دهید؟ اگر بله، چرا می خواهید این کار را انجام دهید؟ آیا شما هم به خود تنبیهی و تعهد افراطی به دیگران دچار هستید؟ اگر بله، لطفا به یک مشاور کاردان مراجعه کنید.

ممکن است بگویید که این افراد از نزدیکان و بستگان ما هستند و نمی توانیم کاری در قبال شان انجام دهیم یا از آن ها دوری کنیم. برای این مسئله هم راه حلی داریم که آن را با سوال مطرح می کنیم:

 • شما می خواهید به خودتان متعهد باشید یا به آن ها؟
 • چه زمانی صحبت های آن ها در شما تاثیر می گذارد؟ آیا اگر حرف های آن ها را باور نکنید باز هم بر شما تاثیرگذار خواهند بود؟
 • آیا آن ها راست می گویند؟ آیا ممکن نیست که همین حرف ها از شما فردی ناتوان ساخته باشد؟
 • آیا همچنان می خواهید دیگران را از همه ی کارهایی که انجام می دهید مطلع نگه دارید تا با صحبت های منفی خود انرژی شما را بستانند؟ آیا بهتر نیست که ایده هایی که در سر دارید را به عمل و نتیجه برسانید و بعد دیگران با خبر شوند؟
 • آیا بهتر نیست که بحث نکنید و محیط را ترک کنید؟
 • آیا بهتر نیست که تعیین حد و مرز در رابطه را یاد بگیرید و در روابط خود اعمال کنید؟
 • آیا بهتر نیست که وابستگی خود را نسبت به آن ها و نظراتشان قطع کنید؟
 • آیا بهتر نیست هر چه زودتر به توانمندی و ثبات شخصیتی برسید؟ اگر بله، پس از همین امروز برای توانمند ساختن خود از یک مشاور کاردان کمک بگیرید یا کتابی بخوانید که به شما قاطعیت و اعتماد به خود را بیاموزد.

زمانی دیگران می توانند بر ما تاثیر بگذارند که حریم ما شکسته باشد و هر کسی بتواند وارد حریم ما شود، همچنین، زمانی تاثیرگذار خواند بود که ما این تاثیر را باور کنیم و بپذیریم. غالبا صحبت های دیگران زمانی بر ما تاثیر می گذارد که ما از اعتماد کافی نسبت به خود برخوردار نیستیم و به دیگران وابستگی داریم.

 • شجاع باشید، خطر کنید و درس بیاموزید.

بسیاری از ما از ترس اشتباه کردن یا هیچ کاری انجام نمی دهیم یا دائما اشتباه می کنیم! اما واقعیت چیز دیگری به ما می گوید، واقعیت به ما می گوید که دائما در حال اشتباه کردن هستیم! بسیاری از ما به جای اینکه راه های فریب خوردن را ببندیم از افراد و موقعیت ها فرار می کنیم که مبادا فریب بخوریم. بسیاری از ما از ترس شکست خورد یا کاری انجام نمی دهیم یا با ترس کاری را انجام داده و شکست می خوریم!

انسان هایی که هوش هیجانی بالایی دارند، شجاعت دارند، آن ها ریسک می کنند، از چالش ها استقبال کرده و از تجربیات درس می گیرند. از نظر آن ها زندگی یک مصیبت نیست و تنها یک تجربه است برای بهتر شدن. آن ها به جای اینکه بترسند و بر اساس ترس یا عقب نشینی کنند یا اقدام کنند و شکست بخورند، انتخاب می کنند، تصمیم می گیریند و مسوولیت انخاب خود را می پذیرند.

اگر می خواهید رشد کنید و موفق شوید، باید بدانید که اشتباه کردن و شکست خوردن نیز بخش مهمی از این مسیر که هیچکسی از آن مصون نیست. افکاری که موجب عقب نشینی یا اقدام از روی ترس شما می شوند، افکاری تضعیف کننده هستند که توانمندی را از شما سلب می کنند.

 

برای شناخت خود، در صورت تمایل می توانید در کارگاه های بهبودی در 99 روز شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید