افسردگی

چگونه از غم رها شوم؟

آبان ۱۲, ۱۳۹۵
happiness

بسیاری از ما غمگین هستیم و برای این غم هزاران دلیل داریم که حداقل از نظر خودمان دلایل قانع کننده ای هستند. اما مسئله این است که آیا زندگی همین است؟ آیا ما آمده ایم که غمگین باشیم؟ آیا راهی برای رهایی از غم وجود ندارد؟ آیا زندگی با ما سر ناسازگاری دارد؟ آیا این سرنوشت قطعی ما است و ما محکوم به آن هستیم؟ آیا زندگی یعنی غم و درد و رنج؟

نکته این است که فرض را بر آن می گیریم که تمام دلایل ما صحت دارند، حالا چه کار کنیم؟

یکی از رموز شادی انسان های شاد توانایی بالای آن ها در مدیریت زندگی و حال شان است.

فرض را بر آن می گیریم که تمام دلایلی که برای غمگین بودن داریم صحت دارند و هیچ قضاوتی هم بر بد بودن، غلط بودن، دروغ بودن، باید و نباید بر آن ها نداریم، واقعیت این است که شرایط ما چنین اسفناک و ناراحت کننده است که ما را دچار رنج و غم کرده است. در این مرحله سوال بوجود می آید که « همه ی دلایل درست. همه ی مواردی که می گوییم وجود دارند، اما حالا چه کاری باید انجام دهیم تا از این شرایط بیرون بیاییم؟»

بسیاری از مردم پاسخ این سوال را نمی دانند. وقتی به آن ها می گوییم که «تمام حرف های شما درست است، درک تان می کنیم، متاسفانه این واقعیت موجود است و خیلی ناراحت کننده است، اما حالا فکر می کنید که چطور می توانید از این شرایط بیرون بیایید؟»، آن ها هیچ پاسخی به ذهنشان نمی رسد. در این مقاله می خواهیم به دو پاسخ اصلی در جواب این سوال اشاره کنیم و امیدواریم که اگر غمگین هستید آن ها را بکار ببندید و به افراد غمگین اطراف خود نیز بگویید که این موارد را به کار ببندند تا همگی از غم رها شوید:

  1. رفتار ها و عادات خود را تغییر دهید

بسیاری از افراد می خواهند از راه همیشگی و از راحت ترین راه، بهترین ها را حاصل کنند. آن ها می خواهند بدون اینکه مسیر همیشگی خود را تغییر دهند به مقصدی متفاوت برسند. بهتر است به قول معروف، آب پاکی را روی دستتان بریزیم و بگوییم که «هیچ وقت توقع نداشته باشید که با تکرار مسیرها، روش ها و عادت های قدیمی به مقاصدی متفاوت برسید» یا «هیچ وقت توقع نداشته باشید که بذر گلابی بکارید اما سیب درو کنید». شما هر کاری انجام دهید، نتیجه ی همان کار را دریافت می کنید.

اگر عادت به غصه خوردن دارید، پس همیشه غصه می خورید. اگر رفتار های ناراحت کننده دارید، پس همیشه ناراحت خواهید بود. اگر کارهایی انجام می دهید که غمگین تان می کند، پس همیشه غمگین خواهید شد. بنابراین، بخشی از زندگی و حال شما محصول رفتاری است که انجام می دهید و محصول عادتی است که پیدا کرده اید.

sadness

 

خبر خوش این است که می توانید عادت های خوب را جایگزین عادات بد کنید. آنگاه شاهد تغییر حال خود خواهید بود. لیستی از تمام رفتارها و عادات ناراحت کننده ی خود تهیه کنید. سپس به این فکر کنید که چه رفتارها و چه عاداتی را می توانید جایگزین آن ها کنید که خوشحال تان کند. در آخر، از همان لحظه شروع کنید و رفتارها و عادات جدید را تمرین کنید تا جایگزین عادات قدیمی شما شوند.

 

 

 

  1. فکر و باور خود را تغییر دهید

اغلب ما همیشه فکر میکنیم که کسی دیگر از بیرون باید بیاید و باور ما را تغییر دهد، اما ما به شما می گوییم که خودتان می توانید برای خود باور های جدید خلق کنید و آن ها را برای زندگی تان انتخاب کنید. اگر باور شما این است که همیشه باید غمگین باشید، همیشه چیزی برای غمگین شدن وجود دارد، همیشه دیگران شما را غمگین می کنند، هیچ وقت نمی توانید شاد زندگی کنید، نمی توانید از پس مسائل برآیید، راه گریزی نیست و … بنابراین، شما همانی را دریافت می کنید که باور دارید.

واقعیت این است که چالش ها و مسائل همیشه هستند و هیچوقت از بین نمی روند. بنابراین، باور اشتباهی است که فکر کنیم که می توانیم چالش ها و مسائل زندگی را از بین ببریم. این چالش ها هیچوقت از بین نمی روند و همیشه به شکلی خود را در زندگی ما نشان می دهند. این قانون زندگی است. بنابراین، فکر از بین بردن چالش ها را از ذهن خود بیرون کنید و به آن بیاندیشید که چطور می توانید با وجود همین چالش ها راحت تر زندگی کنید؟

  • باورهای ناراحت کننده ی خود را شناسایی کنید.
  • از تعصب نسبت به آن ها و چسبیدن به آن ها دست بردارید،
  • به این فکر کنید که چه باورهای بهتری می توانند جایگزین این باورها شوند؟
  • باورهای جدید را هر روز برای خود تکرار کنید و به مدت پانزده دقیقه در روز، با تمرکز، درباره ی آن باورها تفکر کنید.
  • این عمل را تا 60 روز تکرار کنید تا بر ناخودآگاهی شما قرار بگیرد. به تدریج نتایج باورهای جدید را خواهید دید.

شما تا رفتار و باور تان را تغییر ندهید، حال تان نیز تغییر  نخواهد کرد.

 

به شما شرکت در کارگاه بهبودی در 99 روز را پیشنهاد می دهیم. 

 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید