تیپ های شخصیتی

چگونه از مهرطلبی رها شوم؟

مرداد ۱۹, ۱۳۹۶
مهر-طلبی

مهر طلبی یکی از تیپ های شخصیتی است که طبق آن، افراد وابستگی شدیدی به دیگران و عوامل بیرونی پیدا می کنند. آن ها هر کاری که انجام می‏دهند در نهایت در جهت کسب تایید، مهر و پذیرش از سوی دیگران است. افراد مهرطلب پر از شرم هستند و این شرم به خاطر ترس آنها از طرد شدن و تایید نشدن است. افراد مهرطلب غالبا پر از حس ترس و نیاز هستند. آن ها تلاش زیادی جهت جلب رضایت، تایید و تحسین دیگران می کنند، تا جایی که از خود می گذرند و ممکن است به خود ضرر برسانند. آن ها خود را فراموش کرده و از خود مراقبت نمی کنند و دائما در حال خدمت رسانی های ناسالم به دیگران هستند.

نکته ی مهم این است که مهر طلب ها مهر می دهند تا دریافت کنند. آن ها به طور غیر مستقیم و حتی گاهی به طور مستقیم محبت را از دیگران گدایی می کنند. این افراد باج دهندگان خوبی به دیگران هستند، اما زمانی که متوجه می شوند که در این فرآیند، سرشان کلاه رفته است از آن ها خشمگین شده و بیش از پیش نسبت به خود احساسات منفی پیدا می کنند. آن ها غالبا خواسته و حرف اصلی خود را به زبان نمی آورند و توقع دارند که دیگران متوجه منظورشان شوند، زیرا خودشان همیشه نیاز های دیگران را (به درست یا غلط) حدس می زنند و حتی اگر کسی از آن ها کمک نخواهد، آماده ی خدمت هستند. همچنین، این رفتار مبهم آنها دیگران را دچار ابهام و سرگردانی نیز می کند، مثلا، بعید نیست که در ازای کاری که طبق گفته ی خود، به عنوان کمک به شما انجام داده اند، ناگهان طلب دستمزد کنند! آن ها عمدتا، در استفاده از کلمات صریح و شفاف نیستند.

مهر طلب ها وابسته کنندگان حرفه ای هستند! آن ها با محبت و خدمات افراطی خود شما را وابسته می کنند. اما این خطر وجود دارد که زمانی که تصمیم می گیرند مهرطلب بودن را در مقابل شما رها کنند، شما را با وابستگی به خدمات شان تنها بگذارند. بنابراین، مهر طلب ها چندان انسان های بی آزاری هم نیستند! و نکته ی مهم تر این است که هرگز مهرطلبی را با مهربانی یکی ندانید. و اما چگونه از این اختلال رها شویم؟ چهار راهکار بسیار مهم و عمیق را در ادامه برای شماشرح می دهم، فراموش نکنید که مهرطلبی اختلالی نیست که با خود درمانی رفع شود.

مهرطلبی

 • مهرطلب ها نیاز به تقویت هوش هیجانی دارند. برای شناخت بیشتر خود، ترک انکار و آمدن به واقعیت، مهر طلب ها نیاز به تقویت خودآگاهی خود دارند. همچنین، آن ها نیاز دارند که با احساسات و هیجانات خود آشنا شده و آن ها را مدیریت کنند. زیرا عدم مدیریت هیجانات منجر به عدم کنترل رفتار ها می شوند و یکی از دلایل رفتار های هیجانی آن ها است که باعث تداوم مهر طلبی در آن ها می شود.
 • با مراجعه به یک متخصص، عزت نفس آسیب دیده ی خود را ترمیم کنید. اگر خود را لایق زندگی بهتر، ارزشمندی، شفافیت، صراحت و مراقبت از خود نمی بینید، بنابراین، عزت نفس (حرمت نفس) شما آسیب دیده است. مهر طلب ها عمدتا خود را زیر پا می گذارند تا تایید و تحسین دیگران را جلب کنند. برای اثبات ضعف عزت نفس همین کافی است که بدانیم یک فرد از خود مراقبت نمی کند و به خود و دیگران آسیب می زند. اگر از خود راضی نیستید و رضایت شما از خودتان به تایید دیگران وابسته است، بنابراین، عزت نفس شما آسیب دیده است. اگر نمی توانید نه بگویید، یا نمی توانید احساسات، نیاز ها وخواسته های خود را شفاف بیان کنید، بنابراین، عزت نفس شما آسیب دیده است و به کمک یک متخصص نیاز دارید.
 • نه گفتن را یاد بگیرید. از آنجایی که مشکل شما بسیار ریشه دار است و با یاد گرفتن تکنیک ها برطرف نمی شود، پس از آن که به ریشه های بیماری خود رسیدگی کردید و آن ها را به کمک یک متخصص بهبود بخشیدید، باید «نه گفتن» را یاد بگیرید. تعهد خاص شما به دیگران باعث می شود که تعهد به خود را فراموش کنید و خود را زیر پا بگذارید.
 • باور های مهر طلبانه را در خود شناسایی کنید و آن ها را اصلاح کنید. مهرطلب ها باور هایی دارند که به مهرطلبی شان دامن می زند. برای رهایی از مهرطلبی، باید باور های خود را شناسایی و اصلاح کنید. باور های نظیر:
 • همه باید مرا دوست داشته باشند.
 • همه باید از من راضی باشند.
 • همه باید من را تایید کنند.
 • همه باید از من بخاطر محبت هایم تشکر کنند.
 • همه باید من را تحسین و تجید کنند تا انرژی داشته باشم.
 • من مسئول شادی و احساسات دیگران هستم.
 • اگر نه بگویم ناراحت می شوند.
 • دیگران باید با من همیشه با مهربانی و ملایمت رفتار کنند.
 • دیگران هرگز نباید از من انتقاد کنند و انتقاد آن ها به معنی بد و ناکافی بودن من است.
 • من لایق محبت دیگران نیستم، پس باید به آن ها باج دهم تا دوستم بدارند. و…

 

برای رهایی از مهرطلبی بهتر است که ابتدا هوش هیجانی شما تقویت گردد، برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید