وابستگی

چگونه از وابستگی رها شوم؟

مهر ۱۵, ۱۳۹۵
چگونه از وابستگی رها شوم؟

اختلال وابستگی یکی از رایج ترین اختلالات در جامعه ی ما است. گاهی میزان وابستگی افراد به حدی است که فرد علاوه بر سلامتی و زندگی، پویایی، شغل و روابط اجتماعی خود را از دست می دهد. این اختلال درد زیادی را با خود به همراه دارد و رهایی از آن را می توان «زندگی دوباره» دانست. بسیاری از افراد در صدد یافتن راهی برای رهایی از وابستگی هستند.

در این مقاله سعی داریم درباره این موضوع اطلاعاتی به شما بدهیم اما هیچ گاه فراموش نکنید که وابستگی متقابل به پروسه درمانی، راهکارهای حرفه ای، حمایت و زمان نیاز دارد اما با این وجود با توجه به درخواست شما این مقاله را برای شما تهیه دیده ایم. خواندن مطالب در رفع مسائل روانی و ذهنی می تواند مفید باشد اما فراموش نکنید که فقط بخش کوچکی از پروسه درمان است.

ما تنها می توانیم آنچه که در این مسیر مفید و تاثیرگذار است را به شما معرفی کنیم.

و اما بازگردیم به سوال اول، چگونه از وابستگی رها شوم؟

 1. وابستگی را بشناسید.

برای مواجهه با دشمن خود باید ابتدا اطلاعات زیادی از آن در دست داشته باشید و آن را بشناسید. اگر وابستگی را نشناسید نمی توانید تشخیص دهید که چگونه وارد شده و در شما رسوخ می کند. شما باید اطلاعات کافی از حربه ها و روش های آن در دست داشته باشید تا بتوانید آن را مغلوب نمایید.

بنابراین، سعی کنید تا جایی که ممکن است از وابستگی اطلاعات کسب کرده و آن را بشناسید. همچنین، سعی کنید که روش ها و ویژگی های آن را در خود تشخیص دهید.

 1. مراقبت از خود را بیاموزید.

یکی از دلایلی که باعث بروز وابستگی و تشدید آن در افراد می شود این است که افراد نمی دانند که چطور باید از خود مراقبت کنند. زمانی که نتوانید از خود مراقبت کنید، میل مراقبت از دیگران در شما تشدید می شود و کارهایی که باید برای خود انجام دهید را هم برای دیگری انجام می دهید. در این زمان، مراقبت شما رنگ و بوی پرستاری، شیفتگی و وابستگی به خود می گیرد.

مراقبت از خود را می توان به نوعی دستیابی به موفقیت دانست. موفقیت چیست؟ موفقیت یعنی اینکه شما در تمام جنبه های زندگی خود در حد تعادل و در سطح مطلوب قرار بگیرید.

موفقیت یعنی هم از لحاظ روانی، هم از لحاظ ذهنی، و از لحاظ جسمی، شغلی، جایگاه اجتماعی، روابط اجتماعی، رابطه زناشویی، دانش، مادیات و .. در سطح متعادل و خوبی قرار بگیرید. سایر موفقیت ها زیر مجموعه ی این مفهوم گسترده می باشند.

رهایی از وابستگی چگونه انجام می شود؟

شما اگر از خود مراقبت نکنید سطح زندگی شما در بسیاری از جنبه های زندگی پایین می آید و در اینصورت چاره ای ندارید جز اینکه زندگی انگلی را شروع کنید و از دیگران تغذیه کنید. در مراقبت از خود شما اعتماد به نفس و عزت نفس خود را تقویت می کنید، حد و مرز در روابط تان تعیین می کنید، ارزش هایتان را می شناسید و برای خود اصولی طبق آن ارزش ها تعریف می کنید.

همچنین، یاد می گیرید که چگونه خود را دوست بدارید، عادات، باورها و بینش های اشتباه را در خود اصلاح می کنید، ورزش می کنید، به جسم خود بها می دهید و از آن مراقبت می کنید. برای خود دانش و مهارت کافی و متناسب با آن شغل مناسبی ایجاد می کنید و…

 1. هوش هیجانی خود را تقویت کنید.

تقویت هوش هیجانی هم دو موردی که در بالا ذکر شد را پوشش می دهد و هم باعث می شود که شما با هیجانات خود آشنا شده، یاد بگیرید که چطور بر هیجانات خود مسلط شوید و اینکه چطور رفتارهای خود را مدیریت کنید.

فردی که به وابستگی دچار است تمام واکنش هایش بر اساس هیجانات و ترس هایش است. بنابراین، باید هوش و هوشمندی را در خود تقویت کند تا بتواند رفتارهای تکانشی خود را مدیریت نماید.

زمانی که افراد وابسته قادر می شوند که واکنش های خود را مدیریت کنند و بیشتر به فردی کنش گرا به جای فردی واکنش گرا تبدیل شوند، آنگاه عزت نفس آن ها نیز تقویت می گردد و برای خود ارزش قائل خواهند شد. بنابراین، با آگاهی و خرد فکر می کنند، رفتار خود را انتخاب می کنند و تصمیم می گیرند که به آن عمل کنند.

 1. ترس های خود را بشناسید و آن را رفع نمایید.

شناخت ترس ها به بهبودی اختلال وابستگی کمک شایانی می کند زیرا وابستگی مستقیما وابسته به ترس های درون است. ترس هایی که از دوران کودکی در فرد شکل گرفته اند نیاز به کاوشی عمیق دارند، بنابراین، می توان گفت که بخشی از پروسه درمان صرف شناسایی ترس ها در سطوح مختلف سطحی و عمیق می شود.

« تمام احساسات منفی و رفتارهای منفی ما ریشه در ترس های ما دارند و ترس را می توان مادر سایر هیجانات منفی دانست.» نمونه های این ترس ها می توانند ترس از تنهایی، ترس از طرد شدن، ترس از بد بودن، ترس از پذیرفتنی نبودن، ترس از متعلق نبودن، ترس از خوب نبودن، ترس از نتوانستن و ده ها ترس دیگر باشد ..

اگر ترس های خود نشناسید، آن ها بر شما غالب خواهند شد.

 

برای رهایی از ترس های خود می توانید در کارگاه رهایی از ترس شرکت نمایید. 

.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

3 دیدگاهها

 • پاسخ فاطمه مهر ۱۷, ۱۳۹۵ در ۱۲:۱۰ ب٫ظ

  سلام خانم فتحی،من نیاز به مشاوره دارم ولی امکان مراجعه حضوری و شرکت تو کارگاه ها رو ندارم،چطوری میتونم باهاتون در ارتباط باشم،ایمیلم رو براتون میفرستم ممنون میشم از اون طریق به من جواب بدین که چطور میتونم باهاتون تماس بگیرم،واقعا نیاز به مشاوره دارم

 • پاسخ نسرین رضایی خسروی مرداد ۲۳, ۱۳۹۶ در ۴:۲۲ ب٫ظ

  سلام همکار غزیز.ممنون از مطلب علمی ،مفیدشما

  • پاسخ میترا فتحی مرداد ۲۴, ۱۳۹۶ در ۳:۳۶ ب٫ظ

   سلام . سپاسگزارم

  یک پاسخ ارسال کنید