هوش هیجانی

چگونه اضطراب خود را مدیریت کنیم؟

آذر ۱۶, ۱۳۹۵
نحوه مدیریت و کنترل اضطراب

اضطراب یکی دیگر از هیجانات رایج در جامعه ی ما است. گاهی برخی از هیجانات در ما تبدیل به عادت می شوند. برخی از افراد عادت می کنند که همیشه مضطرب باشند. برای تحریک اضطراب، یکی از کارهایی که انجام می دهیم، « تقویت افکار اضطراب دهنده» است. یعنی ما با فکر خود به اضطراب در خود دامن می زنیم.

در این مقاله می خواهیم به شش باور و رفتار سمی که موجب ایجاد و تشدید اضطراب در ما می شوند اشاره کنیم:

  1. کمال طلبی. بسیاری از ما می خواهیم بهترین یا کامل ترین باشیم، بنابراین به کمال طلبی (کامل گرایی) روی می آوریم. بسیاری از ما می خواهیم که کار ها را در نظم مورد تصور خود و به کامل ترین شکل ممکن انجام دهیم، بنابراین، به کمال طلبی روی می آوریم. بسیاری از ما معتقد هستیم که باید عالی و بی نقص باشیم و هرگز اشتباه نکنیم، بنابراین، به کمال طلبی روی می آوریم. بسیاری از ما می خواهیم که همیشه با کامل انجام دادن کار ها از برخورد های منفی یا عدم تایید دیگران جلوگیری کنیم، بنابراین، به کمال گرایی روی می آوریم.

کمال طلبی در همه ی انسان ها وجود دارد و به عنوان یک نرم افزار درونی است اما شدت و ضعف آن در افراد مختلف متفاوت است. برخی تا حدی پیش می روند که با عنوان «فرد کمال طلب» شناخته می شوند. کمال طلبی یکی از عوامل استرس زا است زیرا همیشه باید مراقب باشیم که کامل و بی نقص باشیم و اگر خلاف آن مشاهده شود از لحاظ روانی و ذهنی آشفته می شویم.

  1. سرزنش خود. سرزنش یکی از آفت های ذهن و روان سالم است. سرزنش به عزت نفس افراد لطمه وارد می کند، چه از جانب دیگران باشد و چه از جانب خود. برخی از ما عادت داریم که بابت هر مسئله ای خود را به باد سرزنش بگیریم، برخی از ما عادت داریم که دیگران را به باد سرزنش بگیریم. در هر دو صورت، چه در مقابل دیگران و چه در مقابل خود باشیم، در حال آسیب رساندن به عزت نفس و ایجاد اضطراب در خود هستیم. اگر می خواهید اضطراب در شما کاهش یابد، دست از سرزنش خود و دیگران بردارید و عادت کنید که بیشتر مشاهده گر، پذیرنده ی واقعیت و به دنبال راه حل باشید.
  1. بزرگ کردن مسائل. یکی از مسائلی که باید یاد بگیریم و در زمره ی هنرهای انسانی قرار می گیرد، «دیدن واقعیت در ابعاد واقعی» است! همه ی ما بنا بر باورهای اکتسابی از محیط، خانواده، اجتماع و بر اساس وُسع خود یاد می گیریم که مسائل را چقدر بزرگ یا چقدر کوچک ببینیم. گاهی مسائلی از نظر ما بزرگ هستند در حالیکه ممکن است اطرافیان ما یا حتی مردمی از کشوری دیگر آن را آنقدر بزرگ و حاد نبینند و گاهی مسائلی از نظر ما کوچک و بی اهمیت هستند که از دیدگاه دیگران بسیار مهم و حیاتی جلوه می کنند.

چگونه اضطراب خود را مدیریت کنیم ؟ کنترل اضطراب

گاهی اتفاقی را آنقدر بزرگ جلوه می دهیم که تمام کارایی و آرامش خود را از دست می دهیم، راه حل این است که:

  • هر اتفاقی را ابتدا به همان شکلی که هست، بدون تفسیر و قضاوت، بر روی کاغذ بنویسید.
  • سپس، از خود بپرسید که «آیا این مسئله واقعا تا این حد که تو می بینی حاد و بزرگ است؟»، «آیا به آخر دنیا رسیده ای؟»، « آیا هیچ راه دیگری نیست؟»، «آیا این اتفاق قبلا برای افراد دیگری افتاده است؟ بعد از آن چه اتفاقی افتاده است؟» و…
  • شروع کنید به انتخاب دیدگاه های جدید درباره ی مسائل و پیدا کردن راه حل برای مسائلی که پیش آمده است.

فراموش نکنید که شدت هر اتفاقی را ابتدا خود ما مشخص می کنیم.

  1. باور نمی توانم. اگر فکر کنید که نمی توانید، پس نمی توانید! زیرا با این باور، عملکرد خود را تحت تاثیر قرار می دهید. زمانی که قرار است با شرایط خاصی مواجه شوید اگر دائما به خود بگویید که «نمی شود، نمی توانم، این مسئله خیلی بزرگ تر از من است و…» اضطراب را در خود ایجاد و تشدید می کنید. حتی اگر باور ندارید، باز هم نفس های عمیق بکشید، بگویید که «می توانم» و شروع به تصویر سازی کنید. در این تصویر سازی خود را در شرایط مورد نظر، توانا و پر از آرامش تصور کنید.
  1. ترس های خود را شناسایی کنید. ترس ریشه ی تمام احساسات منفی در ما است. برای رهایی از اضطراب ترس های خود را شناسایی کنید، بنویسید و با کمک یک مشاور یا مربی کاردان به بررسی آن بپردازید.
  1. عادت های مخرب. عادت های مخرب مانند گوش دادن به موسیقی بیش از حد طبیعی، مطالعه کردن یا گوش دادن دائمی به اخبار ناگوار و منفی، عادت به منفی بافی، عادت به به تعویق انداختن کار ها و… از عادت های بسیار مخربی هستند که موجب بروز و تشدید اضطراب در ما می شوند. اگر می خواهید آرامش بیشتری داشته باشید، کمتر موسیقی گوش کنید، کمتر به اخبار ناگوار گوش دهید، کار ها را در زمان مناسب خود انجام دهید، و لحظات خاصی را در روز به تنهایی با خود و مراقبه بپردازید.

فقط با تغییر افکار، باورها، رفتارها و  عادت ها است که می توانید حال خود تغییر دهید، بنابراین، هرگز برای تغییر و رسیدن به حال خوب، به دنبال دارویی معجزه آسا یا چوب سحر آمیز نباشید.

 

برای مدیریت اضطراب خود، در صورت تمایل، می توانید در کارگاه های هوش هیجانی بهبودی در 99 روز شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید