عزت نفس

چگونه انسان محترم تری باشیم؟

دی ۸, ۱۳۹۵
چگونه انسان محترم تری باشیم؟

احترام یکی از ارکان اساسی هر رابطه است، چه این رابطه یک رابطه ی اجتماعی باشد، چه رابطه ی شغلی و حرفه ای باشد، چه رابطه ی عاطفی باشد و چه رابطه ی خانوادگی باشد.

بسیاری از افراد دوست دارند کهبیشتر به آن ها احترام گذاشته شود اما نمی دانند که چگونه این شرایط را برای خود فراهم کنند، برخی گمان می کنند که محترم هستند و همه باید به آن ها احترام بگذارند اما با رفتار های نا مناسب از احترام خود در نظر دیگران می کاهند. چگونه می توانیم انسان محترم تری باشیم؟

 • عزت نفس دیگران را پایین نیاورید.

عزت نفس، یعنی همان احساس ارزشمند بودن و اعتماد به قابلیت های درون اساسی ترین دارایی انسان ها است، پس این دارایی را از آن ها نگیرید تا به شما احترام بگذارند. تحقیر و کوچک دیدن دیگران از عزت نفس پایین می آید و انسانی که عزت نفس پایینی دارد نمی تواند احترام بگذارد، بنابراین، نمی تواند انسان محترمی هم باشد. زمانی که دیگران را تحقیر می کنیم باید این را بدانیم که در حال دشمن تراشی برای خود هستیم.

 • احترام را به زور نخرید!

برخی از افراد دائما در حال طلب کردن احترام از دیگران هستند، این حالت مخصوصا در رابطه ی میان بزرگسالان و کوچکتر ها دیده می شود. به اشتباه، در جامعه ی ما بزرگسالان گمان می کنند که هر کوچکتری به محض به دنیا آمدن باید به آن ها احترام بگذارد. سوال خوب این است که : « کوچکتر ها احترام را از چه کسانی یاد می گیرند؟ آیا آن ها در رحم مادر آموزش دیده اند؟» کوچکتر ها احترام را بزرگسالان یاد می گیرند، اگر می خواهید احترام ببینید، با رفتار محترمانه ی خود احترام را آموزش دهید. هیچ فردی به زور به دیگری احترام نمی گذارد.

 • باور کسب احترام بواسطه ی مقام یا تحصیلات را رها کنید.

متاسفانه در جامعه ی ما این باور ریشه دوانده است. برخی گمان می کنند که اگر فردی رئیس یک شرکت بزرگ است، اگر پزشک است، اگر مدیریت بخش خاصی را بر عهده دارد، اگر ثروت دارد، اگر تحصیلات بالایی دارد پس مستحق نهایت احترام است، بگذریم از اینکه این نوع احترام با تملق و چاپلوسی همراه است، اما در مقابل، فردی که مقام یا تحصیلات یا ثروت بالایی ندارد چندان اهمیتی ندارد! یک انسان محترم به همه احترام می گذارد. برای او فرقی ندارد که شخص مقابل او چه کسی باشد، او احترام می گذارد زیرا محترم است!

 • قاطعیت را بیاموزید.

انسان های قاطع انسان هایی دوست داشتنی و محترم هستند. این افراد رفتار هایی سالم و صراحت دارند و همین ویژگی ها آن ها را متمایز می کند. یک انسان قاطع انسانی است که خود را می شناسد، برای خود و روابط خود حد و مرز هایی را تعریف کرده است، می تواند در مواقع لزوم به راحتی «نه» بگوید، ارزش های اخلاقی شفافی دارد، به کلام خود متعهد است، کلام نافذی دارد، صادق است و…

چگونه انسان محترم تری باشیم؟

 

 • به ارزش های دیگران احترام بگذارید.

بی احترامی به ارزش های دیگران از میزان حرمت ما می کاهد. زمانی که ما به ارزش های دیگران بی احترامی می کنیم در واقع به خود نیز بی احترامی کرده و به عزت نفس خود را خدشه وارد کرده ایم. زمانی که از میزان احترام خود می کاهیم، در نظر دیگران نیز کمتر محترم به شمار می آییم.

 • بحث نکنید.

ساده انگارانه است که فکر کنیم با بحث کردن می توانیم خود را ثابت کنیم. معمولا افراد بحث می کنند چون می خواهند خود را غالب (قالب) کنند، معمولا یکی می خواهد بر دیگری تسلط و برتری پیدا کند، معمولا یکی می خواهد خود را به دیگری ثابت کند. اگر دقت کرده باشید غالب بحث ها یا به دلخوری منجر می شوند یا اصلا به نتیجه نمی رسند. رفتار سالم این است که تا حد امکان از بحث دوری کنید. البته فراموش نکنید که بحث کردن با تبادل اطلاعات تفاوت دارد.

 • صریح باشید و وارد بازی های روانی ناسالم نشوید.

به محض اینکه متوجه می شوید که فردی با شما بازی روانی نا سالمی راه انداخته است که حال شما را بد می کند، از آن بازی خارج شوید. اگر کسی می خواهد با طعنه و کنایه یا با زبان بدن خود شما را تحقیر کند با صراحت از او بپرسید که «به نظر می آید مشکلی داری، دوست داری که راجع به آن با هم صحبت کنیم؟» یا « من فکر می کنم مسئله ای ذهن تو را درگیر کرده است، می خواهی درباره ی آن صحبت کنیم؟» اگر پاسخ بله باشد که در فضایی آرام و بالغانه شروع به صحبت کنید، اما اگر آن شخص به شما گفت که « نه مشکلی نیست» اما باز هم به رفتار خود ادامه داد این وظیفه ی شما است که خود را از آن مکان، زمان و بازی خارج کنید. زمانی که ما در بازی ها باقی می مانیم از احترام خود می کاهیم.

 • آراسته باشید و از خود مراقبت کنید.

انسان هایی که از خود مراقبت می کنند در نظر دیگران احترام بیشتری کسب می کنند، زیرا این افراد خود را دوست داشته و برای خود احترام قائل اند. اگر شما واقعا از درون به خود احترام بگذارید دیگران نیز احساس می کنند که باید به شما احترام بگذارند زیرا شما فرد محترمی هستید.

در پایان، فراموش نکنید که همیشه افرادی هستند که به ما بی احترامی می کنند و این حالت را نمی توان از بین برد و احترام همگان را کسب کرد، این افراد در حقیقت از کمبودها، ناکامی ها و حقارت درون خود رنج می برند و در سطح شعور خود رفتار می کنند.

 

در صورت تمایل می توانید در کارگاه های هوش هیجانی ما شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

6 دیدگاهها

 • پاسخ سلمان دی ۸, ۱۳۹۵ در ۷:۴۴ ب٫ظ

  سلام
  من مطلبتونو خوندم از نظر تئوری حق با شماست…ولی عملی که میکنی همش از آدم سو استفاده میشه…..اگر با کسی که داره ازت بد میگه بحث نکنی و قانعش نکنی که داری اشتباه میگی این یعنی شما قبول داری و حرفای طرف درسته…..بعد اگر در کار به همه با احترام صحبت کنی همه فکر میکنن که شما ازشون حساب میبری و کار خودشونو میندازن گردنت….در مورد محیط کاری چه رفتاری بهتره اگر میتونین کمکم کنید.
  ممنون

  • پاسخ میترا فتحی دی ۱۰, ۱۳۹۵ در ۷:۱۷ ب٫ظ

   سلام و عرض ادب
   وقتی قاطعیت داشته باشیم دیگر زیر باز حرف زور نمی رویم یا اجازه نمی دهیم که حق ما را زیر پا بگذارند اما این کار به درست ترین روش انجام می شود. بحث هر چه کوتاهتر بهتر. سپاس

 • پاسخ محسن دی ۸, ۱۳۹۵ در ۹:۰۳ ب٫ظ

  سلام
  یکی از مشکلات من اینه که مدتی هست. ححوصله خوندن مطالب علمی و اموزنده رو ندارم
  فقط خبر میخونم.
  به نظرتون باید چیکار کنم ؟

  • پاسخ میترا فتحی دی ۱۰, ۱۳۹۵ در ۷:۱۵ ب٫ظ

   سلام و عرض ادب
   این مسئله به اولویت های شما بازمی گردد. راهکار این است که عادت جدیدی با تمرین و تکرار در خود ایجاد کنید.

 • پاسخ محسن دی ۱۴, ۱۳۹۵ در ۱۱:۴۴ ق٫ظ

  سلام مجدد
  خانم فتحی
  من مدتی هست دچار بی عملی مفرطی شدم
  هیچ کاری جز فیلم دیدن و خوابیدن انجام نمیدم
  در حالی که میدونم برای اینده ی شغلیم باید یه سری کارها رو انجام بدم و مطالب بخونم و…
  ولی عملا دست به هیچ کاری نمیزنم.مرتب روزها شب و شبها روز میشوند.
  ایا امکان داره مطالبی در این مورد بنویسید؟
  ممنونم مجدد

  • پاسخ میترا فتحی دی ۱۴, ۱۳۹۵ در ۴:۱۱ ب٫ظ

   سلام و عرض ادب
   حتما مقاله ای در اینباره می نویسم .
   سپاس

  یک پاسخ ارسال کنید