هوش هیجانی

چگونه با افکارمان به اضطراب خود می افزاییم؟

اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۶
افکار-اضطراب

بخشی از اضطراب ما به افکار ما مربوط می شود. برخی از افکار ما تولید کننده ی اضطراب هستند. اینکه چه افکاری را در طول شبانه روز در سر می پرورانید، موضوع بسیار مهمی در مدیریت اضطراب است. شما با تغییر فکر خود می توانید اضطراب و نگرانی را کاهش دهید اما نکته ی قابل توجه این است که به جای گفتن جملاتی نظیر «نمی توانم افکارم را تغییر دهیم، هر چه تلاش می کنم موفق نمی شوم.»، از حمایت یک مشاور کاردان استفاده کنید تا بتوانید با اراده ی قوی تر این اقدام بزرگ را انجام دهید. لطفا دست روی دست نگذارید و از همین حالا اقدام کنید. تمام انسان های روی زمین قادر به تغییر افکار خود هستند، فقط اگر بخواهند و اراده کنند.

در این مقاله می خواهیم به پنج فکر منفی که باعث تولید و تشدید اضطراب در شما می شوند اشاره کنیم:

  1. هرگز نباید شکست بخورم. یکی از افکاری که کامل گرایی را در ما تقویت می کند و باعث ایجاد اضطراب در ما می شود این دیدگاه غلط است که فکر می کنیم که هرگز نباید شکست بخوریم. از این رو، یا با وسواس زیادی کاری را انجام می دهیم یا اینکه از انجام کار ها، از ترس شکست خوردن، فرار می کنیم. اینکه برخی از افراد باور دارند که هرگز نباید شکست بخورند، باوری بسیار اشتباه و غیر واقعی است.

شما می توانید این دیدگاه غلط را تغییر دهید. فقط روزی ده دقیقه زمان بگذارید و طی این مدت این باور را به خود دهید که «مسیر موفقیت، پر از شکست است. شکست های ما راه موفقیت را به ما نشان می دهند. اگر کسی به سوی موفقیت می رود و شکست متوجه او نمی شود، قطعا باید به مسیر خود شک کند.» دیدگاه تان را درباره ی «شکست» تغییر دهید.

  1. من هرگز نباید اشتباه کنم. این باور هم کامل گرایی و هم وسواس را بوجود آورده و تشدید می کند. باور اینکه هرگز نباید اشتباه کنید یکی از بزرگ ترین باور های غلط و غیر واقعی است که اضطراب شدیدی را در شما بوجود می آورد. همچنین، این باور باعث می شود که قضاوت دیگران برایتان بسیار مهم شود. علاوه بر این، خجالت را در شما تقویت می کند.

واقعیت می گوید که « همه ی انسان ها اشتباه می کنند زیرا آگاهی انسان ها کامل نیست. همه ی انسان ها باید اشتباه کنند تا درس بگیرند و بزرگ شوند. هیچ انسانی در دنیا نیست که اشتباه نکند. شما حق اشتباه کردن را دارید!» دیدگاه تان را تغییر دهید. شما اگر خلاف قوانین دنیا حرکت کنید، بیمار می شوید. این باور که هرگز نباید اشتباه کنید هم خلاف واقعیت جاری است.

افکار-اضطراب

  1. برای اینکه ارزشمند باشم همه باید مرا تایید کنند. باور غلط سوم این است که ارزشمند بودن خود را به تایید دیگران گره بزنیم و فکر کنیم که زمانی ارزشمند هستیم که دیگران ما را تایید کنند و عدم تایید دیگران یعنی ارزشمند نبودن ما! اینجا نوعی وابستگی را میان فرد با دیگران مشاهده می کنیم. افرادی که عزت نفس ناسالم دارند عموما احساس ارزشمند نبودن داشته و سعی می کنند این کمبود را توسط دیگران جبران نمایند.

برای تمرین می توانید کار هایی را انجام دهید که دیگران شما را تایید نکنند. با این کار شما وارد ترس خود از تایید نشدن می شوید اما از آن جایی که رهایی از تایید طلبی مستلزم متعادل سازی تیپ های شخصیتی شما است، بهتر است که از یک متخصص کمک بگیرید.

  1. همه چیز باید طبق تعاریف و چارچوب های من باشد. چهارمین باور اشتباه که اضطراب را در ما بوجود آورده و تشدید می کند این باور است که همه چیز باید آنطور که من می گویم و می خواهم رفتار کند. این یک توقع است و توقع در ما دیکتاتوری ایجاد می کند. اینکه ما دائما توقع داشته باشیم که جهان باب میل ما بچرخد و آدم ها طبق چارچوب ها و میل ما رفتار کنند، در حقیقت خود را برای رنجی عظیم آماده کرده ایم. دنیا قوانین خود را دارد و طبق قوانین جاری است و اهمیتی به اینکه چارچوب های ما چه هستند اهمیتی نمی دهد و زمانی که ما متوجه می شویم که خواسته ی ما انجام نشده است دچار اضطراب و نگرانی می شویم.
  2. اگر دیگران را تحت تاثیر قرار ندهم مرا دوست نخواهند داشت. باور اشتباه پنجم این است که فکر کنیم برای دوست داشتنی بودن باید سرسختانه تلاش کنیم و دیگران را تحت تاثیر قرار دهیم. جالب است که بدانید برای دوست داشتنی بودن لازم نیست کاری انجام دهید، فقط کافی است که خودتان را کشف کرده و خودتان باشید، همچنین، نحوه ی برقراری ارتباط موثر را یاد بگیرید.

مهم است که بدانید شما هر کاری هم انجام دهید، همیشه عده ای هستند که به هر دلیلی شما را دوست نخواهند داشت. مهم است که بدانید شما مسئول احساسات دیگران نیستید. شما مسئول رعایت حال دیگران و آسیب نرساندن به آن ها هستید اما مسوولیت اینکه چه احساسی را می خواهند داشته باشند بر عهده ی شما نیست.

تغییر افکار یکی از راه های کاهش اضطراب است. برای کاهش برخی از اضطراب ها باید روش های دیگر را امتحان کنید. فراموش نکنید که در تغییر افکار چیزی به نام «نتوانستن» وجود ندارد، فقط کافی است که اراده کنید و کمک بگیرید تا به مرور آن ها را تغییر دهید.

 

برای رهایی از اضطراب می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید