هوش هیجانی

چگونه خشم خود را مدیریت کنیم؟

آذر ۱۵, ۱۳۹۵
نحوه مدیریت و کنترل خشم

خشم یکی از رایج ترین هیجاناتی است که مردم جامعه ی ما با آن دست و پنجه نرم می کنند. منظور از هیجان رایج این است که در طول روز بسیاری از افراد چند بار خشم را تجربه می کنند تا جایی که حتی در برخی از افراد خشمگین شدن یا خشمگین ماندن به یک عادت تبدیل شده است. خشم نیرومند ترین هیجان آدمی است که با نیروی خود هم می تواند باعث سقوط شخصیتی فرد شود و هم می تواند به فرد نیرویی جهت تغییر دهد، البته اگر به طور صحیحی هدایت و تخلیه شود.

خشم هیجانی است که ممکن است فقط به امروز یا دیروز فرد مربوط نباشد، گاهی خشم ما ریشه در چند سال گذشته یا ده، صد ها و حتی هزاران خشم کوچک دیگر دارد. بنابراین، اولین قدم در ریشه یابی خشم این است که به یک مشاور کاردان مراجعه کنید تا با کمک او خشم تان را به نوعی کالبد شکافی کنید. فراموش نکنید که در هر جای دنیا هم که باشید، در مسیر تغییر به کمک یک راهنما نیاز دارید.

برای هر تغییری مراحلی را باید بگذرانید، برای تخلیه ی خشم نیز استثنایی وجود ندارد.

مراحل مهم برای تغییر چیست؟

  • دیدن واقعیت. دیدن واقعیت یعنی چشم خود را خوب باز کنید تا نسبت به آنچه که واقعا هستید و نسبت به «بودن» خود آگاهی پیدا کنید. بسیاری از افراد شناخت واقعی از واقعیت خود ندارند، آن ها در توهم و خیالی از خود زندگی می کنند. بسیار مهم است که ما بتوانیم آنچه که هستیم را ببینیم و این قدم مهمی در مسیر تغییر خود است.
  • شناخت خود واقعی و توجه به آن. در این مرحله، به خود توجه کنیم، یعنی توجه کنیم که این واقعیت من برای من چه پیامی به همراه آورده است؟ منبع آن چیست؟ شدت آن چقدر است؟ و… تا به شناخت مناسبی نسبت به خود برسیم. بنابراین، قدم بعدی این است که بدانیم هدف، «شناخت خود» است، اینکه بفهمیم که واقعا چه فردی هستیم.
  • پذیرفتن خود. خیلی از افراد ممکن است گاهی خود واقعی خود را ببینند اما واکنش بعدی آن ها ممکن است با این جملات همراه باشد که: «این من نیستم!»، «من که اینطوری نبودم!!» و … یا اینکه برای فرار از مواجهه با خود به انواع توجیهات و سرگرمی ها پناه ببرند. اما واقعیت این است که «این من هستم». اگر آنچه که هستیم را بپذیریم، می توانیم قدم های بعدی را برداریم.
  • شناخت راه های تغییر و تمرین رفتارهای جدید. حالا که واقعیت خود را توانستیم ببینیم، به آن توجه کردیم، آن را شناختیم، و پذیرفتیم که این چیزی که دیده ایم خود ما هستیم باید راه های تغییر را شناسایی کنیم و رفتارهای جدید را تمرین کنیم.

اگر این چند مرحله را خوب، دقیق و به کمک یک راهنما بگذرانید قطعا به تغییری که می خواهید دست می یابید. فراموش نکنید که برای تغییر هیچ راهی وجود ندارد جز خود «تغییر»! یعنی به طور کامل باید روش زیستن، روش تفکر، رفتار ها و افکار خود را تغییر دهید.

چگونه خشم خود را مدیریت کنیم؟

 

برای مدیریت خشم نیز باید ابتدا چند مرحله ی ذکر شده را بگذرانید، سپس وارد مراحل تخلیه یا مدیریت صحیح خشم شوید.

  1. توقعات خود را شناسایی کنید. یکی از ریشه های خشم ما ناکامی است و ناکامی ریشه در توقعات ما دارد. هر چه توقعات ما بیشتر باشند، بیشتر خشمگین و غمگین می شویم. توقع یعنی اینکه انتظار داشته باشیم و بخواهیم که امور طبق خواسته ی ما باشند و اگر این امر محقق نشود، احساس ناکامی و خشم می کنیم. توقعات به دو دسته تقسیم می شوند:

الف. توقعات منطقی

ب. توقعات غیر منطقی

برخی از توقعات ما توقعاتی منطقی هستند، مثلا، وقتی در یک رابطه قرار می گیریم می توانیم توقع داشته باشیم که فرد مقابل نیز در رابطه حضور داشته باشد، می توانیم توقع داشته که وقتی ما به دیگری احترام می گذاریم او نیز به ما احترام بگذارد. کارفرما می تواند از کارکنان خود توقع داشته باشد که کارشان را به درستی انجام دهند و … اما باید به خاطر داشته باشیم که همین توقعات منطقی می توانند تبدیل به توقعات غیر منطقی شوند.

توقعات منطقی زمانی تبدیل به توقعات غیر منطقی می شوند که رفتار خود ما با توقع ما هماهنگی نداشته باشد، چه از نظر نوع رفتاری و چه از نظر شدت آن. به عنوان مثال، کسی که خودش در رابطه ای حضور ندارد، یا به دیگری احترام نمی گذارد، یا کارفرمایی که خودش به کارکنان خود احترام نمی گذارد و شرایط مناسب را برای بهبود کاری آن ها فراهم نمی کند، نمی تواند توقع داشته باشد که دیگران این رفتار ها را در مقابل او داشته باشند.

گاهی توقعات ما آنقدر وسیع هستند که حتی نوع آب و هوا را هم شامل می شوند! یعنی اینکه، به عنوان مثال، توقع داریم امروز هوا صاف و آفتابی باشد تا به کارهایمان برسیم، اما امروز باران می بارد و این موضوع باعث ایجاد رنجش و خشم در ما می شود. این نوع توقعات ریشه در خودشیفتگی ما دارند، طوریکه توقع داریم دنیا طبق خواسته و نیاز ما رفتار کند. اما واقعیت این است که دنیا هیچوقت کاملا طبق خواسته ی ما رفتار نمی کند، زیرا دنیا شامل قوانین است و طبق قوانین رفتار می کند.

 

  1. ترس های خود را شناسایی کنید. یکی از مهم ترین ریشه های خشم، ترس است. برخی گمان می کنند که فرد خشمگین در لحظه ی خشم، ترسی در خود ندارد در حالیکه اتفاقا یکی از هیجانات متعاقب و واکنش های رایج به ترس، خشم است. از میان این ترس ها می توان به ترس از دست دادن اشاره کرد. زمانی که ما احساس می کنیم که در شرف از دست دادن چیزی هستیم یا افسرده و غمگین می شویم یا خشم و واکنش خشم را برای تغییر شرایط از خود بروز می دهیم. ترس های خود را شناسایی کنید و برای مواجهه با آن ها از کمک یک مربی یا مشاور کاردان استفاده کنید.
  2. هنگام خشم از عامل محرک فاصله بگیرید. گاهی ما فکر می کنیم زمانی که خشمگین می شویم باید واکنش نشان دهیم وگرنه زمان می گذرد و ما دست خالی می مانیم! خبر خوش این است که هیچوقت دیر نیست.

بنابراین، زمانی که از کسی خشمگین می شوید به او بگویید که عصبانی هستید و از وی فاصله بگیرید؛ خود را آرام کنید، نفس های عمیق بکشید، خوب فکر کنید و خشم خود را با نوشتن بر روی کاغذ یا با صحبت با فردی مورد اعتماد تخلیه کنید. حتما بعد از این مدت کوتاه بهترین راه های برخورد با آن شخص به ذهنتان خطور می کند. سپس می توانید بازگردید و مسئله را با او در میان بگذارید.

با تمرین این سه روش علاوه بر مدیریت خشم، سطح خشم خود را نیز کاهش می دهید. بنابراین، اگر فرد خشمگینی هستید و می خواهید از این حال رها شوید، از همین امروز برای تغییر اقدام کنید.

 

در صورت تمایل، برای مدیریت خشم خود می توانید در کارگاه هوش هیجانی بهبودی در 99 روز شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید