هوش هیجانی

چگونه روابط اجتماعی موثرتری داشته باشیم؟

آذر ۲۴, ۱۳۹۵
چگونه روابط اجتماعی موثرتری داشته باشیم؟

روابط اجتماعی موثر یکی از کلید های موفقیت است. یکی از ویژگی های افراد موفق این است که با دیگران روابط تاثیر گذار و سالمی دارند. در این مقاله می خواهیم به چند رفتار موثر که منجر به داشتن روابطی موثر می شوند اشاره کنیم:

  1. همدلی را در خود تقویت کنید.

مهارت همدلی یکی از مهارت های هوش اجتماعی است. برای تقویت همدلی ابتدا باید مهارت خودآگاهی را کسب کنید. در مهارت همدلی شما یاد می گیرید که چگونه خود را به جای دیگران بگذارید، دیگران، هیجانات و احساسات، دلایل واکنش ها و افکار آن ها را شناخته و آن ها را درک کنید.

انسان ها دوست دارند که با آن ها همدلی شود و هر کسی که در معرض همدلی دیگری قرار گیرد، به آن شخص احساس خوبی پیدا می کند. انسان ها از اینکه بدانند که در این دنیا تنها رها نشده اند و دیگرانی هستند که می توانند آن ها را درک کنند، احساس خوبی پیدا می کنند و زمانی که شما این احساس خوب را به آن ها بدهید، تمایل بیشتری به برقراری ارتباط با شما پیدا می کنند.

  1. دیگران را سرزنش نکنید.

هیچ فردی دوست ندارد که سرزنش شود زیرا هر یک از ما آنقدر در خانواده یا در جامعه یا توسط خودمان مورد سرزنش قرار گرفته ایم که دیگر تحمل چکش های بیشتری بر وجودمان را نداریم. بنابراین، اگر می خواهید که روابط موثر و سالمی داشته باشید دست از سرزنش کردن دیگران بردارید.

چگونه روابط اجتماعی موثرتری داشته باشیم؟

  1. نه بگویید!

اغلب افراد فکر می کنند که برای اینکه شیرین و دوست داشتنی به نظر بیایند باید همیشه به همه «بله» بگویند و همه ی درخواست ها را بپذیرند. همیشه «بله» گفتن نه تنها افراد را جذاب نمی کند بلکه با انتقال پیام منفی، آن ها را ضعیف جلوه می دهد. در بهترین حالت این است که این افراد مورد سوء استفاده قرار می گیرند. گفتن «نه» در موارد لازم نه تنها از جذابیت شما نمی کاهد بلکه به مرور زمان قاطعیت و منطق شما را به نمایش گذاشته و از شما فردی جذاب و قدرتمند می سازد.

  1. از کمک های افراطی دست بردارید.

کمک کردن افراط گونه به دیگران شاید در نگاه اول عالی باشد اما از ویژگی های شخصیت های وابسته یا مهرطلب است. چنین عملی موجب سلب مسوولیت از دیگران، از بین رفتن جذابیت فرد و رابطه، ایجاد وابستگی در دیگران و عوارض ناشی از آن، تشدید وابستگی و حس قربانی بودن در فرد کمک کننده می شود. گاهی باید اجازه دهید که افراد خود مسوولیت و کارهای خود را انجام دهند تا رشد کنند، مهم نیست چقدر سخت باشد یا چقدر درد داشته باشد، در هر صورت آن افراد با آن مسوولیت ها بزرگ می شوند و شما نباید حق و اجازه ی جلوگیری از این رشد را به خود بدهید.

  1. وارد بازی های روانی نشوید.

همه ی روابط ما شامل بازی های مختلف است. برخی از این بازی ها، بازی هایی سالم و خوشایند هستند و برخی بازی هایی منفی و ناسالم هستند که موجب بروز تعارض در رابطه می شوند. برای داشتن رابطه ای سالم و موثر بهتر است بازی های روانی را خوب بشناسید و در روابط تان هر گاه متوجه بازی روانی نا سالمی شدید با صراحت و قاطعیت خود را از بازی بیرون کنید.

یکی از رایج ترین این بازی ها، بازی بحث است. میان بحث و تبادل اطلاعات تفاوت هایی وجود دارد. ما هنگامی بحث می کنیم که می خواهیم تفکر خود را بر دیگری غالب (یا قالب) کنیم. عمده ی بحث ها غالبا” بی نتیجه و با رنجش یکی از طرفین یا هر دو طرف باقی می مانند یا در بهترین حالت یکی بر دیگری غالب می شود. اما ذات بحث یعنی «تفکر من از تو بهتر است. من از تو برتر هستم و…»، اما در تبادل اطلاعات ما اطلاعاتی را با هم به اشتراک می گذاریم و سپس جمع بندی می کنیم.

 

در صورت تمایل می توانید در کارگاه های هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید