هوش هیجانی

چگونه شادی از دست رفته را بازیابیم؟

دی ۲۰, ۱۳۹۵
how-to-get-back-to-happiness-jpg3

شاد بودن حق همه ی ما است و همه ی ما باید اقداماتی انجام دهیم که به شادی ما منجر شوند. برخی از افراد «عادت» می کنند که شاد نباشند، برای برخی از افراد نا خودآگاهی شان تصمیم می گیرد که شاد نباشند. درست است که شرایط تاثیر بسزایی در میزان شادی افراد دارد، اما اینکه ما برای هر اتفاق چه میزان از شادی خود را از دست بدهیم و تا چه مدت غمگین باقی بمانیم انتخاب خود ما است. می توانیم انتخاب کنیم که پس از سوگواری برای هر چیزی که از دست داده ایم، پس از مدتی غمگین بودن برای هر اتفاقی که احساسات ما را جریحه دار می کند، دوباره به زندگی عادی و شادی باز گردیم. و اما برای اینکه دوباره شاد شویم چه کار هایی لازم است که انجام دهیم؟

  • اراده کنید که شاد شوید. قدم اول، خواستن و اراده کردن است. تا زمانی که نخواهیم و اراده نکنیم نه شاد می شویم و نه تغییر می کنیم. خیلی از افراد همیشه می گویند که «من می خواهم که شاد شوم، اما نمی شود!»؛ این جمله را باور نکنید، اگر بخواهید کاری را انجام دهید حتما می توانید. یکی از مشکلات این افراد این است که بدون تغییر خود، فقط «دوست دارند» که چیزی تغییر کند. بنابراین، بهتر است بدانید که دوست داشتن چیزی با خواستن و اراده کردن آن تفاوت دارد. ابتدا باید به خود «متعهد» شوید.
  • گذشته ی خود را تخلیه کنید. این قدم را با حمایت یک مشاور، روان شناس یا مربی کاردان انجام دهید. شما نمی توانید لیوانی که از آب دیروز پر است را با آبی تازه پر کنید. بنابراین، مرحله ی تخلیه ی ذهنی و روانی را جدی بگیرید. ابتدا خود را از گذشته خالی کنید، سپس تازه ها را درون خود بریزید، تازه هایی که به زندگی و شادی می بخشند.
  • باورهایی که خلاف شادی شما عمل می کنند را شناسایی کرده و تغییر دهید. برای افراد غمگین همیشه تعداد زیادی از باور ها و افکار مایوس و غمگین کننده وجود دارد که تضمینی بر ادامه ی غم آن ها است. بسیار اهمیت دارد که این باور ها و افکار شناسایی شوند تا برای خلع سلاح کردن آن ها اقدامات بعدی صورت گیرد. در کنار شناسایی افکار و باور های غمگین کننده باید افکار و باور های شادی آور و سالم را نیز شناسایی کنید. قدم بعدی جایگزینی این باور ها و افکار بر باور ها و افکار کهنه و درد آور است.
  • عادت های غمگین کننده ی خود را شناخته و تغییر دهید. هر چیزی که تکرار شود، تبدیل به عادت می گردد، غم خوردن هم می تواند به راحتی یکی از عادت های ما باشد، عادتی که ترک کردن آن با مقاومت های زیادی همراه است اما امکان پذیر است و ما را به رهایی می رساند. شما چه کار هایی انجام می دهید و بعد از آن احساس منفی پیدا می کنید؟

how-to-get-back-to-happiness-jpg2

 

  • روابط سمی را حذف کنید. روابط سمی روابطی هستند که شادی و سرزندگی را از شما گرفته و به عزت نفس شما نیز خدشه وارد می کنند. این روابط قاتلان شادی شما هستند زیرا به بسیاری از ویژگی هایی که برای زندگی و شاد بودن نیاز دارید آسیب وارد می کنند. رابطه هایی که در آن تحقیر می شوید، تمسخر می شوید، به بد بینی دعوت می شوید، خشم شما را افزایش می دهد، احساس بی ارزش بودن به شما می دهد، در آن غیبت و بد گویی زیاد است، چیزی برای پیشرفت و رشد شما در آن وجود ندارد در زمره ی روابط سمی قرار می گیرند.

گاهی ما در ارتباط و معاشرت با برخی از افراد موجبات غمگین بودن خود را فراهم می کنیم. هیچ ایرادی ندارد که از چیزی که به شما آسیب می زند دوری کنید و این کاری منطقی است. شما باید با افرادی در ارتباط و معاشرت باشید که باعث رشد و شکوفایی شما می شوند. شاید بگویید که برخی از این افراد سمی از نزدیکان شما هستند و نمی توانید ارتباط خود را قطع کنید. برای این مورد شما می توانید از چالش های احتمالی با این افراد فاصله بگیرید و با حفظ فاصله، کمتر با این افراد برخورد داشته باشید. همچنین، باید برای تقویت شخصیت خود نیز از یک مشاور، روانشناس یا مربی کاردان کمک بگیرید.

  • عادت های شادی آور را جایگزین عادت های منفی کنید. یکی از این عادات، مراقبت و رسیدگی به خود است. خود را به طبیعت ببرید، به خود غذایی که دوست دارید را بدهید، خود را نوازش کنید، برای خود لباس هایی مناسب و دوست داشتنی بخرید، به خود احترام و ارزش بدهید و… وقتی شما به خود نزدیک تر شوید، شاد تر می شوید. اگر شاد بودن را نیز تمرین کنید تبدیل به عادت می شود. برای شاد بودن باید دائما در حال مراقبت از خود باشیم زیرا احتمال عادت به منفی ها نیروی بیشتری دارد و باید کار هایی را عادت خود کنیم که منجر به شادی می گردند.
  • بهانه ها را کنار بگذارید. همه ی ما در زندگی خود مشکلات زیادی داریم. مهم این است که برای برخورد با این مسائل و مشکلات چه تصمیمی بگیریم. یا می توانیم خیلی استوار و با اصرار همه را توجیه کنیم که خیلی بدبخت هستیم و شادی بر ما حرام است، یا می توانیم واقعیت را بپذیریم و قدرت خود را از آن پس گرفته و با وجود تمام مسائل باز هم حال متعادل خود را حفظ کنیم.

عده ی زیادی دائما در حال توجیه کردن و اثبات این مسئله هستند که دلایل زیادی برای غمگین بودن دارند و راست هم می گویند، واقعا این دلایل وجود دارند! اما ایراد این افراد این است که از خود نمی پرسند که «دقیقا از اینهمه بهانه آوردن، توجیه کردن و سعی در اثبات بد بختی های خود چه قصدی دارم؟ آیا می خواهم که غمگین بمانم و اینهمه دلیل می آورم که اجازه داشته باشم غمگین بمانم؟ آیا این عمل خلاف شادی نیست؟»

برای شاد بودن دنبال دلیل نگردیم، شاید هرگز دلیلی پیدا نکنیم. برای شاد بودن باید اقدام کنیم.

در صورت تمایل برای تغییر و رشد شخصیتی، می توانید در کارگاه بهبودی در 99 روز شرکت نمایید.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید