هوش هیجانی

چگونه فرد قاطعی باشیم؟

دی ۲۲, ۱۳۹۵
چگونه فرد قاطعی باشیم؟

قاطعیت یکی از ویژگی های مهم افرادی است که هوش هیجانی بالایی دارند و یکی از مهم ترین موارد برای داشتن زندگی و روابط سالم و موثر است. انسان قاطع کسی است که تکلیف خود را با خود و دیگران روشن کرده است. لازم نیست در رابطه با چنین افرادی دائما به این فکر کنیم که «الان در ذهن او چه می گذرد؟ الان چه فکری درباره ی من می کند؟ اقدام بعدی او چیست؟» چرا؟

پاسخ این سوال را در قالب راهکار هایی که در ادامه ی مقاله ارائه می دهیم، می توانید پیدا کنید. و اما چگونه یک انسان قاطع شویم؟

  1. خود را بشناسید. ابتدا خود را، علایق، توانایی ها و خواسته های خود را بشناسید. برای قاطع بودن باید نقشه ی شفافی از خود در دست داشته باشید تا راه را گم نکنید. باید بدانید که چه چیز هایی را دوست دارید، چه چیز هایی را دوست ندارید. باید بدانید که در زندگی و مسائل آن چه می خواهید. باید ارزش های خود را شناسایی کنید. باید بدانید که چه کار هایی را نمی توانید انجام دهید و هرگز مسئولیتی در آن ها نپذیرید، و بدانید که چه کار هایی را می توانید انجام دهید. اگر این موارد را ندانید راه را گم می کنید.

آیا می دانید که چه چیز هایی را دوست دارد؟

آیا می دانید که چه چیز هایی را دوست ندارید؟

آیا می دانید که چه توانایی هایی دارید؟

آیا نقاط ضعف خود را می دانید؟

  1. روی حرف خود بایستید. یکی از ویژگی های افراد متزلزل این است که دائما حرف خود را تغییر می دهند، به قول و تعهد خود نسبت به خود وفادار نیستند و دیگران به راحتی می توانند نظر آن ها را تغییر دهند. اگر می خواهید قاطع باشید باید باد بگیرید که:
  • اگر به خود تعهدی دادید به آن وفادار باشید.
  • اگر حرفی زدید، مکررا” آن را تغییر ندهید.
  • اجازه ندهید که دیگران شما را مجاب کنند که تعهد ها و ارزش های خود را زیر پا بگذارید.
  1. «نه!» بگویید. از بارز ترین خصوصیات افراد قاطع قدرت « نه » گفتن آن ها است. اگر جواب آن ها نه باشد، نه می گویند؛ اما انسان های متزلزل یا تعارفی یا مهر طلب و افرادی که قدرت « نه » گفتن ندارند، زمانی که جواب آن ها نه هست هم « بله! » می گویند.

تفاوت این دو گروه در این است که گروه افراد قاطع دیگران را به اشتباه نمی اندازند، توقع برای خود ایجاد نمی کنند، نمی ترسند و هر چه هست را صادقانه گفته اند. اما گروه دوم، دیگران را به اشتباه می اندازند، از نه گفتن به آن ها می ترسند، توقع و خستگی برای خود ایجاد می کنند، به عنوان فردی منفعل در ذهن فرد مقابل شناخته می شوند و ظاهر و باطن شان یکی نیست! این گروه بعد از مدتی به مشکل بر می خورند.

لازم به ذکر است که اینطور نیست که افراد قاطع همیشه « نه » بگویند، آن ها گاهی کاری خلاف میل خود انجام می دهند و بله می گویند اما به این بله گفتن آگاه هستند و مسوولیت آن را می پذیرند.

how-to-be-decissive

  1. خواسته های خود را درخواست کنید! یکی دیگر از ویژگی های افراد قاطع این است که از درخواست کردن نه هراسی دارند و نه خجالت می کشند. آن ها چیزی که می خواهند را در خواست می کنند. این افراد از آنجایی که احترام زیادی برای خود قائل هستند، از خواسته های خود نیز چشم نمی پوشانند. از خواستن نهراسید و از نه شنیدن نیز واهمه ی ای نداشته باشید، شما حق دارید که خواسته ی خود را بخواهید و دیگران می توانند یا بله بگویند یا نه.
  2. انتخاب کنید. یکی دیگر از ویژگی های افراد قاطع این است که به قدرت انتخاب خود واقف هستند و به آن ارزش می دهند. آن ها خود را در انتخاب هر چیزی مجبور نمی دانند، اجازه نمی دهند دیگران به جای آن ها تصمیم بگیرند و خود آن ها نیز برای دیگران تصمیم نمی گیرند. این افراد خوب می دانند که انتخاب هایشان زندگی شان را شکل می دهد، بنابراین، در هر کاری دست به انتخاب می زنند و منفعلانه رفتار نمی کنند.
  3. در روابط خود حد و مرز تعیین کنید. افرادی که قاطع نیستند روابط باز دارند، روابطی که هر کسی اجازه دارد در آن به حریم شان تجاوز کند. اما افراد قاطع از حریم خود در روابط حفاظت می کنند و حد و مرزهایی برای خود و دیگران در روابط شان تعیین می کنند. به عنوان مثال، در جایی که لازم باشد « نه » می گویند، زمانی که مشغله دارند یا می خواهند استراحت کنند، خود را وقف دیگران نمی کنند، احترام دیدن را حق خود می دانند و هم در رفتار و هم در گفتار آن را از دیگران طلب می کنند، به دیگران احترام می گذارند و…
  4. بر خود و زندگی خود تسلط داشته باشید. افراد متزلزل به راحتی از دیگران تاثیر می پذیرند و همچنین، اصطلاحا”، دهن بین هستند. این افراد برای زندگی کردن نگاه شان به گفته های دیگران است، اجازه می دهند که دیگران برایشان تصمیم بگیرند، اجازه می دهند که دیگران با حرف های خود بر حال و رفتار آن ها تاثیر بگذارند و… زندگی این افراد در دست دیگران است. اما افراد قاطع کنترل زندگی خود را در دست دارند، به پیشنهاد ها گوش می دهند و بر آن فکر می کنند، اما انتخاب کننده و تصمیم گیرنده ی نهایی خودشان هستند. اجازه ندهید که هر کسی با هر حرفی بتواند رفتار، روابط و تصمیمات شما را کنترل کند.

قاطعیت یکی از مهم ترین ویژگی های شخصیت سالم، با عزت نفس و با هوش هیجانی بالا است.

 

برای افزایش قاطعیت در خود می توانید در کارگاه هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید