هوش هیجانی

چگونه فرزند شادتری داشته باشیم؟

مرداد ۴, ۱۳۹۶
فرزند-شاد

اگر می خواهید فرزندان شادی داشته باشید، ابتدا باید خود شما شاد باشید، سپس باید آموزش های لازم جهت تربیت مثبت فرزندان را بینید. اگر شاد نیستید حتما کمک بگیرید و برای شاد کردن خودتان قدم بردارید. هیچ فرزندی در کنار پدر و مادر غمگین نمی تواند شاد باشد. در این مقاله چند راهکار برای تقویت شادی و آزادی روان در فرزندتان را به شما آموزش می دهیم:

  1. از ترساندن دائمی فرزند خود دست بردارید. برخی از پدر ها و مادر ها دائما در حال ترساندن فرزند خود هستند تا او را وادار به رفتار هایی کنند که مطلوب خودشان است. کودکی که دائما بترسد، کمتر طعم شادی را می چشد.
  2. اجازه دهید احساسات خود را تجربه و بیان کند. برخی از پدر ها و مادر ها آزادی بیان و آزادی روان را از فرزند خود می گیرند. آن ها همان هایی هستند که تا کودک دهان به توصیف احساساتش باز می کند او را ساکت می کنند. مثلا به او می گویند که این حرف بد است، تو نباید چنین احساسی داشته باشی، الان حوصله ات را ندارم، بس است دیگر و … فرزند شما نیاز دارد که با آزادی درباره ی هیجاناتی که تجربه می کند صحبت کند. چنین کاری باعث تقویت هوش هیجانی او نیز می شود.
  3. جلوی کودک خود از مشکلات صحبت نکنید. روان کودک شما آماده ی شنیدن خیلی از مصیبت های زندگی نیست. والدینی که با کودکان خود درد دل می کنند یا نزد او با یکدیگر از مشکلات شان صحبت می کنند باعث می شوند که فرزندشان از لحاظ روانی فشار و تنش زیادی را تحمل کند.
  4. فرزندان خود را زیاد به طبیعت و بازی ببرید. اجازه دهید با طبیعت ارتباط برقرار کنند. اگر دوست دارند آب بازی کنند، اگر دوست دارند گِل بازی کنند، دوست دارند جیغ بزنند و دنبال هم بدوند و… شما وظیفه دارید که فرصتی فراهم کنید که فرزند شما در طبیعت بازی کند. بد نیست که فرزند شما زمانی از روز را کمی دور تر از شما، در طبیعت با دوستانش بازی کند.
  5. کاری که بیشتر از حد و توانایی اش است را از او نخواهید. بسیاری از پدر و مادر ها از روی باور های رایج غلط یا چشم و هم چشمی فرزندان خود را تحت فشار می گذارند. قبل از هر چیزی توانایی ها و استعداد های فرزند خود را کشف کنید، سپس در همان زمینه ها به اندازه ی توانایی اش از او انتظار داشته باشید. فراموش نکنید که قبل از هر دستاوردی، سلامت روان فرزند شما مهم است.

 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید