زنان و رابطه

چگونه می توانم رابطه ی عاطفی موفق تری با همسرم داشته باشم؟

اردیبهشت ۴, ۱۳۹۶
رابطه-عاطفی

اهمیت روابط عاطفی به قدری است که اگر در این بخش امنیت و آرامش وجود نداشته باشد، بر دیگر بخش های زندگی افراد تاثیر منفی می گذارد. به عنوان مثال، کارمندی که در خانه و رابطه ی عاطفی خود با همسر امنیت، احترام و آرامش دارد، بهتر می تواند از پس مسائل و مشکلات محیط کار بر آید. یا فردی که در رابطه ی عاطفی خود آرامش، امنیت و احترام دارد انسانی شاد تر و سالم تر می تواند باشد. گویی یکی از بزرگ ترین حساسیت های انسان رابطه ی عاطفی او با شریک زندگی اش است.

در این مقاله می خواهیم به هشت راهکار برای داشتن رابطه ای موفق تر با شریک عاطفی اشاره ای کوتاه کنیم:

 • شنونده ی فعال و موثری باشید. گوش دادن هم علم است و هم هنر. گوش دادن فعالانه را یاد بگیرید. گوش دادن فعالانه به شما کمک می کند که عشق، توجه، مراقبت، احترام و درک را به همسر خود هدیه دهید. زمانی که به حرف های همسر خود به طور کاملا گوش می دهید و او را درک می کنید، رابطه ی عاطفی شما محکم تر و موثر تر می شود. همه ی انسان ها دوست دارند زمانی که صحبت می کنند هم شنیده و هم درک شوند و این واقعیت در مورد همسر شما بیشتر از هر کس دیگری صدق می کند.
 • با یکدیگر محترمانه صحبت کنید. متاسفانه در جامعه ی ما واژه ی صمیمیت بد معنی شده است و بسیاری از افراد گمان می کنند که در صمیمیت افراد بی پروا با هم صحبت یا رفتار می کنند. این باور اشتباه است. یکی از ستون های رابطه ی عاطفی شما احترام است که اگر از آن مراقبت نشود، فرو می ریزد و پایه های دیگر رابطه را متزلزل می کند.

بهترین کلمات را برای همسر خود بکار ببرید، اگر خجالت می کشید، تمرین کنید تا زمانی که ترس و خجالت شما از بین برود. اجازه دهید که همسر شما بفهمد که شما چقدر احترام برای او قائل هستید.

 • به عقاید و تفاوت های یکدیگر احترام بگذارید. احترام به عقاید و تفاوت های یکدیگر از مهمترین اصول ارتباط موثر و موفق است. زمانی که شما به عقاید و تفاوت های یکدیگر احترام می گذارید و یکدیگر را درک می کنی، در حقیقت امنیت و حس دوست داشتنی بودن را به یکدیگر هدیه می دهید و همین مسئله باعث استحکام رابطه ی شما می شود.
 • با هم اوقاتی را به شادی و خنده بگذرانید. آخرین دفعه ای که با هم خندیدید کی بوده است؟ آخرین دفعه ای که بازی کرده اید کی بوده است؟ آخرین باری که با یکدیگر به تمام مسائل زندگی خندیده اید کی بوده است؟ چند بار در ماه وقت خود را به خندیدن با هم و خوش گذرانی می گذرانید؟

رابطه-عاطفی

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که تا به هم می رسید شروع می کنید به صحبت درباره ی مسائل مملکتی یا واقعیت های تلخ موجود؟ آیا شما هم از آن دسته از افرادی هستید که صبح تا شب کار می کنند و شب خسته و کسل تا صبح کنار هم می خوابند؟ آیا شما هم از آن دسته از افرادی هستید که تا به یکدیگر می رسید شروع به بحث و جنگ و دعوا می کنید؟ اگر بله، پس حتما و هر چه زودتر برای احیای رابطه ی خود کاری انجام دهید.

 • یکدیگر را نصیحت نکنید. از بدترین رفتار هایی که می توانید با همسر خود داشته باشید این است که دائما او را نصیحت کنید، دائما از او انتقاد کنید و دائما او را سرزنش کنید. اگر می خواهید قاتل رابطه ی عاطفی خود باشید حتما این سه اصل را انجام دهید! از نصیحت های دائمی با هر بهانه و توجیهی دست بردارید، کمتر انتقاد و سرزنش کنید، بیشتر بپذیرید و عشق بورزید.
 • مسائل، کمبود ها و تضاد های درونی خود را خودتان رفع کنید. برخی به اشتباه باور دارند که همسرشان خدایی است که برای رفع تمام مشکلات شان وارد زندگی آن ها شده است. شما اگر کمبود، غم، خشم یا تضاد هایی درونتان دارید باید خودتان با کمک یک «متخصص» آن ها را حل کنید و نه اینکه توقع داشته باشید که همسرتان آن ها را حل کند. این وظیفه و مسئول خود شماست که از خودتان مراقبت کنید، همسر شما نه پدر شما است و نه مادر شما، بلکه فقط همسر شما است.
 • از یکدیگر بد نگویید. یکی از مرموز ترین قاتلان رابطه بدگویی پشت سر همسرتان است. از بدگویی پشت سر همسرتان پیش هر کسی دوری کنید. شما می توانید با یک یا دو نفر مورد اعتماد مسائل خود را در میان بگذارید تا راه حلی پیدا کنید، اما اگر عادت دارید که پیش همه از همسر خود بد بگویید، این را بدانید که عادت زشتی دارید که باید هر چه زودتر ترک شود.
 • با یکدیگر حرف بزنید. عمده ی مشکلاتی که میان زوجین پیش می آید به خاطر در زمان مناسب حرف نزدن یا بد حرف زدن است. صحبت کردن مناسب را یاد بگیرید و ساعت هایی را در طول هر ماه مشخص کنید که در آن ساعت ها فقط کنار هم بنشینید و درباره ی رابطه تان صحبت کنید. در این ساعت ها لازم است که:
 1. ذهن خود را باز نگه دارید،
 2. بدانید که هدف شما از صحبت کردن، ارتقای سطح رابطه و رفع مسائل احتمالی است،
 3. درک کنید که همسر شما دشمن شما نیست،
 4. بپذیرید که وظیفه ی شما درک و همدلی با همسرتان است،
 5. درک کنید که همسر شما نیاز دارد که شنیده شود و توجه ببیند.

 

در صورت تمایل برای بهبودی رابطه ی عاطفی خود می توانید در کارگاه سواد رابطه شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید