هوش هیجانی

چگونه می توانم هوش هیجانی خود را تقویت کنم؟

آبان ۲۳, ۱۳۹۵
چگونه هوش هیجانی خود را تقویت کنم؟

هوش هیجانی هوشی است که به ما توانایی دریافت، تجربه، شناخت، درک و ارزیابی صحیح هیجانات را می دهد. شناخت و درک هیجانات درون منجر به آرامش بیشتر، کنترل بر خود و رفتارهای خود شده و  نسبت به هیجانات دیگران نیز شناخت کافی ای به ما می دهد. شناخت و درک هیجانات دیگران منجر به همدلی با آن ها و در نتیجه ارتباطات اجتماعی و عاطفی موفق تر می گردد.

این هوش درون همه ی انسان ها تعبیه شده است و خبر خوش این است که هوش هیجانی و هوش اجتماعی، هر دو، با کسب مهارت هایی تقویت شدنی هستند. علی رغم اینکه برای تقویت این دو هوش به یک بلدِ راه (مربی یا مشاور کاردان) نیاز است اما خود افراد هم می توانند با تمارینی ساده در راه تقویت آن قدم بردارند ولی نباید توقع زیادی از خود داشته باشند.

خودآگاهی اولین مهارت هوش هیجانی است که سهم بسزایی در تمام بخش های این هوش دارد. اگر می خواهید هوش هیجانی خود را تقویت کنید بهتر است مسیر خود را ابتدا با تقویت خودآگاهی شروع کنید. در این مقاله می خواهیم چهار راهکار برای تقویت هوش هیجانی و خودآگاهی را توضیح دهیم:

  1. احساسات خود را قضاوت نکنید.

دسته بندی کردن احساسات یکی از اشتباهات رایج است که از دوران کودکی آن را می آموزیم. ما یاد می گیریم که احساسات را به دو دسته ی خوب و بد تقسیم بندی کنیم. شاید به نظر منطقی بیاید، اما این منطق فقط از نظر ما است! دسته بندی احساسات باعث می شود که نتوانیم آن ها را خوب بشناسیم و به درستی تجربه کنیم.

برای تقویت هوش هیجانی خود بهتر است که این عادت را کنار بگذارید و احساسات تان، هر چه که هست، را ببینید، بشناسید، نام آن را بدانید، به طور صحیح آن را تجربه کنید و اجازه دهید که عبور کنند. زمانی که احساسات خود را قضاوت می کنید احتمال اینکه از آن ها فرار یا آن ها را انکار یا سرکوب کنید بسیار زیاد است.

  1. اجازه دهید که احساسات در جریان باشند.

احساسات می آیند و می روند، البته اگر ما اجازه ی عبور را به آن ها بدهیم. حتما تا به حال دقت کرده اید که هیچ شادی و هیچ غمی پایدار نیست و دائما احساسات مختلف در جریان هستند (مگر اینکه فرد دچار مشکلات حاد روانی از جمله افسردگی شده باشد، که در اینصورت در باتلاق احساسات گرفتار می شود) بسیاری از ما خود را در یک احساس گرفتار می کنیم و راه گذر آن را مسدود می نماییم اما مکانیزم احساسات بر اساس ناپایداری است. بنابراین، بسیار مهم است که احساسات را در وقت مناسب مورد توجه، ارزیابی و بررسی قرار داده و رهایشان کنیم تا در جریان باشند.

چه کارهایی مانع عبور احساسات می شوند؟

  • انکار احساس
  • سرکوب احساس
  • فرار از احساس
  • تاکید بر احساس و تفکر مداوم درباره ی آن
  • عادت های اشتباه

اگر احساس خاصی در شما در جریان است آن را انکار نکنید و نادیده نگیرید، بلکه آن را ببینید، به آن توجه کنید و ببینید که چه پیامی برای شما به همراه دارد. توجه کنید به اینکه از کجا آمده، برای چه آمده و چه چیزی در تشدید آن سهم دارد؟ چطور می توانید آن احساس را رها کنید؟ آیا باید فکر خاصی را کنار بگذارید؟ آیا باید باور و بینش خود را تغییر دهید؟ آیا نیاز دارید که درباره ی آن صحبت کنید؟ آیا ترس خاصی در شما وجود دارد؟ آیا نسبت به آن احساس، عادت یا وسواس پیدا کرده اید؟

تقویت هوش هیجانی

  1. به بدن خود توجه کنید.

بسیاری از دردهای بدنی ما ناشی از حالت روانی، تشتت ذهنی، خستگی و فرسودگی هستند. ما همیشه باید حالت و پیام های بدن خود را بررسی کنیم و ببینیم که در چه وضعیتی قرار داریم و اگر دردی در بدن وجود دارد آن درد چیست؟ چه قسمت هایی را در بر دارد؟ از چه زمانی شدت گرفته است؟ چه وقت هایی شدت می گیرد؟ پشت این درد چه حالت های روانی ای وجود دارد؟ آیا استرس است؟ خشم است؟ غم است؟ ترس است؟ اگر بله، این درد با حالت روانی خود چه پیامی را می خواهد به ما منتقل کند؟

افرادی که خودآگاهی پایینی دارند درد های بدنی خود را یا متوجه نمی شوند یا انکار می کنند یا اینکه منشا آن ها را نمی توانند تشخیص دهند.

مهارت خودآگاهی در هوش هیجانی این توانایی را به افراد می دهد که بتوانند دردهای سایکو سوماتیک (روان تنی) و  منتو سوماتیک (ذهنی-تنی) را در خود پیشگیری یا مدیریت کنند.

  1. اشتباهات و نقاط ضعف خود را بپذیرید.

یکی دیگر از ویژگی های افرادی که خودآگاهی پایینی دارند این است که اشتباهات و نقاط ضعف خود را نمی دانند و نمی پذیرند. این افراد همیشه در حال یافتن مقصر هستند و دیگران را به خاطر اتفاقات ناخوشایند سرزنش می کنند. می توانید از همین امروز تمرین کنید که هر جا اشتباهی از شما سر زد مسئولیت آن را خودتان بپذیرید. در نهایت، می توان گفت که هیچکس مقصر نیست، اما همه ی ما موثر هستیم. انسان هایی که عزت نفس بالایی دارند به جای اینکه همیشه کاستی ها و خطا ها را به گردن دیگران بیاندازند، سهم خود را در وقایع به عهده می گیرند.

از طرفی دیگر تلاش کنید با کمک یک مربی یا مشاور کاردان نقاط ضعف خود را پیدا کنید و آن ها را بپذیرید. بسیاری از افراد در برخورد با نقاط ضعف خود می خواهند آن ها را از بین ببرند یا اینکه آن ها را نادیده بگیرند اما برخورد صحیح آن است که راه هایی پیدا کنیم که با رفع عواقب این نقاط ضعف به پیشرفت خود ادامه دهیم. آیا نیاز است برای کاری که توانایی انجام آن را ندارید که کسی را استخدام کنید؟ آیا نیاز است از دوستی کمک بگیرید؟ آیا نیاز است مهارت یا دانش جدیدی کسب کنید و نقطه ی ضعف خود را به نقطه ی قوت تبدیل کنید؟

 

در صورت تمایل می توانید در کارگاه های هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید