هوش هیجانی

چگونه می توانیم انسان منحصر به فردی باشیم؟

دی ۱۳, ۱۳۹۵
Isaiah Early

امروزه بسیاری از افراد جامعه ی ما دوست دارند که انسان های خاص و شناخته شده ای باشند. از طرفی دیگر بسیاری از افراد نیز دوست دارند که در حوزه ی شغلی اسم و رسمی برای خود رقم زنند. نیاز های ما انگیزه های حرکت ما می شوند. برخی نیاز به انرژی ذهنی-روانی ناشی از خاص بودن، شناخته شدن و تحسین دارند، برخی نیاز به پول دارند، برخی نیاز به جایگاه حرفه ای دارند، برخی نیاز به شناخته شدن و کسب جایگاه برای انجام اهداف بالاتر خود دارند و…

در نگاهی دقیق تر متوجه می شویم که متاسفانه مفهوم خاص بودن اشتباه برداشت شده است. تا جایی که افرادی را می بینیم که به تقلید از دیگران مسیری را طی می کنند و سپس با ایجاد سر و صدا در شبکه های اجتماعی خود را در زمره ی خاصان و افراد سرشناش مطرح می کنند. به هر صورت هر کسی نیازی دارد و اگر نیاز آن ها از این طریق برطرف می شود بهتر است که قبل از اینکه به انفجار روانی منجر گردد، سریع تر با همین حالت تخلیه گردد.

همه ی ما منحصر به فرد هستیم، یعنی نمونه ی ما نه در تاریخ بوده است و نه در آینده خواهد بود. پس وقتی که در وجود خود خاص هستیم، تلاش برای خاص شدن بی معنی است و در عوض تمام تلاش ها، بهتر است فقط بازگردیم، به خود نگاهی بیاندازیم و خود را کشف کنیم.

در این مقاله می خواهیم سه راه را برای اینکه انسانی منحصر به فرد و خاص باشیم معرفی کنیم:

 • خود را بشناسید.

هر انسانی برای اینکه خاص باشد، ابتدا باید خود، علایق، استعداد ها و توانایی های خود را بشناسد. ما با الگو برداری صرف و تقلید خاص نمی شویم. تنها انسان هایی حقیقتا خاص هستند که به وجود منحصر به فرد خود پی برده باشند. چطور انسانی که خود را نمی شناسد، سلایق، علایق، استعداد ها، توانایی ها و تمایزان خود را نمی شناسد می تواند خاص بودن خود را کشف کند؟ بنابراین، قدم اول برای خاص بودن این است که ابتدا بفهمیم که چه کسی هستیم، چه ویژگی هایی داریم و چه خصوصیاتی ما را از دیگران متمایز می کند.

how-to-be-unique

 

 • برای خود ایده هایی داشته باشید و همان را دنبال کنید.

برای اینکه خاص و قابل تمایز باشید باید بتوانید ایده ها و موارد جدیدی را خلق کنید. با تقلید، الگو برداری یا کپی کردن مسائل از دیگران فقط یک مقلد و پیرو می شویم. بنابراین، برای خاص بودن باید اثری از خود برای ارائه داشته باشیم. اثری که وجود منحصر به فرد خود ما را نشان دهد. یکی از دلایلی که می گوییم مد گرایی خلاقیت افراد را کور می کند این است که مد گرایی از مردم فقط پیرو و مقلد می سازد، پیرو و مقلد ایده هایی که در زمانی توسط تبلیغات ارزش پیدا می کنند و پس از مدت کوتاهی ارزش آن ها کمرنگ می شود.

به عنوان مثال، در جامعه ی ما همیشه وقتی نوعی از پوشش مد می شود اغلب مردم از همان نوع و همان رنگ استفاده می کنند. تصور کنید که در نوع پوشش، هر یک از ما از مدل ها و رنگ های متفاوت استفاده کنیم. این حالت در بسیاری از کشور ها وجود دارد و این آزادی و قدرت بالای پذیرش مردم آن جامعه نسبت به یکدیگر را نشان می دهد. علاوه بر این، دیدن این نوع تنوع بر تک تک ما اثری مثبت می گذارد.

یا در مواردی مانند شغل یا تحصیلات نیز این اتفاق شایع است. زمانی که شغلی خاص یا رشته ی تحصیلی خاصی، با درآمد یا موقعیت اجتماعی و حرفه ای خوبی شناخته می شود خیل عظیمی از مردم به آن شغل یا رشته ی تحصیلی روی می آورند. و نکته ی جالب تر این است که بیشترین دلیل این رفتار این است که این شغل یا رشته ی تحصیلی بازار کار خوبی دارد، یا درآمد بالایی دارد. بی آنکه فرد خودش انتخابگر حقیقی باشد، بی آنکه به توانایی ها و استعداد خود توجه کند، بی آنکه حقیقتا آن را دوست بدارد، صرفا از روی هیجانات چیزی را انتخاب می کند که ممکن است چندان هم مناسب حال، شخصیت، علاقه و توانایی های او نباشد. چرا؟ چون درآمد و بازار کار خوبی دارد یا چون جدید است و همه همان کار را انجام می دهند! بنابراین، کاری را انجام دهید که متناسب با علاقه، سلیقه، استعداد و توانایی خودتان باشد.

 • سبک خود را انتخاب کنید.

چگونه می خواهید صحبت کنید؟ چگونه می خواهید راه بروید؟ چگونه می خواهید رفتار کنید؟ با چه سبکی می خواهید زندگی کنید؟ و بسیاری سوالات دیگر از این قبیل. آیا تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که، مثلا، با چه لحنی می خواهید صحبت کنید که این لحن فقط مال خود شما است و نه اینکه تقلیدی از روی دیگری؟ سبک زندگی چطور؟ به تمامی موارد فکر کنید و سبک خاص خود را انتخاب کنید . با انتخابگر بودن شما نه تنها خاص می شوید، بلکه تبدیل به الگویی برای دیگران می گردید.

من خاص بودن خود را با انتخابگر بودن، اهمیت دادن به فردیت و پذیرفتن منحصر به فرد بودن خود نشان می دهم، نه با تقلید از دیگران!

برای شناخت خود، در صورت تمایل می توانید در کارگاه بهبودی در 99 روز شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

5 دیدگاهها

 • پاسخ سهراب دی ۱۳, ۱۳۹۵ در ۸:۰۳ ب٫ظ

  مدت ها منتظر یک یادداشت جدید بودیم از خانم فتحی. مطلب سودمندی بود. سپاس

  • پاسخ میترا فتحی دی ۱۴, ۱۳۹۵ در ۹:۲۱ ق٫ظ

   سلام و عرض ادب .
   هر هفته سه مقاله جدید در سایت قرار می گیرد. ممنون که مطالعه می فرمایید.

 • پاسخ کیامکس ادیبی دی ۱۴, ۱۳۹۵ در ۹:۳۶ ق٫ظ

  بسیار کاربردی و مورد نیازم بود . ممنونم بابت مطلب خوب شما .

 • پاسخ کیامکس ادیبی دی ۱۴, ۱۳۹۵ در ۹:۳۸ ق٫ظ

  بسیار کاربردی و مورد نیازم بود

  • پاسخ میترا فتحی دی ۱۴, ۱۳۹۵ در ۴:۱۱ ب٫ظ

   سلام و عرض ادب
   سپاس بابت مطالعه مقاله .

  یک پاسخ ارسال کنید