هوش هیجانی

چگونه می توانیم دیگران را تغییر دهیم؟

فروردین ۳۰, ۱۳۹۶
توانمندی-فردی

اغلب مردم به دنبال این هستند که دیگران را تغییر دهند اما نمی دانند که چگونه این کار را انجام دهند. اغلب در این فکر هستند که اگر اطرافیان شان تغییر کنند زندگی آن ها نیز بهتر شده و رها می شوند. اغلب به دنبال راه هایی هستند که بتوانند از طریق آن اطرافیان خود را تغییر دهند تا آرامش بیشتری بگیرند. بسیاری از مردم فکر می کنند که اگر دیگران تغییر کنند تمام مشکلات حل خواهد شد. آیا شما هم به این مسئله فکر می کنید؟

خیلی وقت ها ما فکر می کنیم که اگر دیگری رفتارش را اصلاح کند، اگر دیگری کمی بهتر رفتار کند، اگر دیگری تغییر کند همه چیز درست می شود. منکر این قضیه نیستیم که اگر دیگران تغییر کنند اوضاع بهتر می شود، اما در اینباره دو مسئله مطرح است:

  • آیا می توانیم دیگران را تغییر دهیم؟
  • چه تضمینی وجود دارد که اگر دیگران تغییر کنند حال ما خوب خوب شود؟

بسیاری از ما سال های زندگی خود را صرف کنترل و تغییر دادن دیگران می کنیم. بسیاری از ما بار ها به برخی از اطرافیان مان التماس می کنیم که تغییر کنند، حتی خیلی وقت ها آن ها را تنبیه و مجازات می کنیم. بسیاری از ما سال ها انواع و اقسام ترفند ها را بکار می گیریم تا اطرافیان مان را تغییر دهیم، دعوا می کنیم، عاجز می شویم، التماس می کنیم، باج می دهیم، مجازات می کنیم و ده ها بازی روانی دیگر را با آن ها راه می اندازیم به امید اینکه روزی مغلوب ما شوند و تغییر کنند.

پس از سال ها تلاش ناگهان به خود می آییم و با یک فرد عصبانی، خسته، رنجیده و افسرده مواجه می شویم. بعضی از ما به وسواس، کامل گرایی، خود برتر بینی و … دچار می شویم، و برخی نیز مهرطلب می شویم. در هر صورت آخر این جاده خستگی، خشم، رنجش، فرسودگی و افسردگی است.

به سوال اول باز می گردیم: آیا ما می توانیم دیگران را تغییر دهیم؟

این سوال را از خود بپرسید. چند نفر را در زندگی تان توانسته اید تغییر دهید؟ آیا دیگران هر زمان که شما بخواهید تغییر می کنند؟ آیا دیگران به خاطر شما تغییر می کنند؟

پاسخ «خیر!» است. انسان ها هر زمان که خودشان بخواهند تغییر می کنند. حتی بزرگ ترین معلمان معنوی هم نمی توانند کسی که خودش نمی خواهد تغییر کند را تغییر کنند.

تلاش ما برای تغییر دیگران فقط خود ما را خسته و فرسوده می کند. اگر این رویا را در سر دارید که «بالاخره می توانم او را تغییر دهم»، سخت در اشتباه هستید. حتی اگر فردی به خاطر شما تغییر کند، تغییر او کوتاه مدت خواهد بود زیرا واقعیت و حقیقت این است که انسان ها تنها زمانی تغییر می کنند که خودشان بخواهند و آماده باشند.

توانمندی-فردی

و سوال دوم: چه تضمینی وجود دارد که اگر دیگران تغییر کنند حال ما خوب خوب شود؟

غالبا مردم فکر می کنند که اگر دیگران تغییر کنند یا شرایط عوض شود حال آن ها خوب می شود، اما در واقعیت می بینیم که بسیاری از مردم حتی با وجود تغییر شرایط هم حال شان خوب نشده است! بسیاری از افراد پس از تغییر شرایط یا تغییر فرد مورد نظر باز هم ناراحت، رنجیده و خشمگین هستند.

بنابراین، این یک خیال است که فکر می کنیم رهایی ما در تغییر خارج از ما است. تغییر خود، به ما ثابت می کند که حتی اگر شرایط مثل قبل هم باشد باز هم حال ما خوب است. یعنی زمانی که تغییر می کنیم به نقطه ای می رسیم که ممکن است همه چیز مثل قبل باشد، اما حال ما خوب است. بنابراین، نجات ما در نجات خود است و نه در تغییر خارج از خود.

 

اگر ما نمی توانیم دیگران را تغییر دهیم، پس چه کسی را می توانیم تغییر دهیم؟

ما فقط قادر هستیم که خودمان را تغییر دهیم. مردم همانی هستند که خود می خواهند باشند، دنیا هم همانی هست که قوانین جاری اش حکم می کند که باشد. هیچ چیزی با اجبار ما تغییر نمی کند. زمانی که ما تغییر می کنیم، به تدریج می بینیم که خیلی مسائل اطراف مان نیز شروع به تغییر می کنند. روابط ما عوض می شود، انسان های اطراف ما تغییر می کنند، شرایط و اتفاقات زندگی ما عوض می شود و…

بنابراین، اگر به دنبال راه حلی برای تغییر دیگران هستید بدانید که خود را برای نا کامی و رنجشی بزرگ آماده می کنید. هیچ راهی برای تغییر دیگران وجود ندارد، تنها راه این است که خود شما تغییر کنید تا دیگران نیز تحت تاثیر تغییر شما میل به تغییر را پیدا کنند. اما همیشه افرادی هستند که نمی خواهند تغییر کنند و شما کاری نمی توانید انجام دهید جز اینکه یا آن ها را بپذیرید یا از آن ها فاصله بگیرید. در جنگ با مردم، ما مغلوب هستیم و آن که در نهایت باید تغییر کند، خود ما هستیم!

بنابراین، در جواب این سوال که «چگونه می توانیم دیگران را تغییر دهیم؟» باید بگوییم که:

ما هرگز نمی توانیم دیگران را تغییر دهیم مگر اینکه آن ها خودشان بخواهند که تغییر کنند. ما فقط قادر هستیم که خود را تغییر دهیم.

 

در صورت تمایل برای تغییر خود می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید