مقالات

کاربرد و فواید کوچینگ چیست؟

خرداد ۲۲, ۱۳۹۶
کاربرد-فواید-کوچینگ

در مقاله ی پیشین به تعریف کوچینگ و اینکه کوچ چه کسی است پرداختیم. اشاره کردیم که کوچینگ یا به معنای فارسی آن مربیگری، روندی است که جهت بهبود عملکرد افراد در زندگی حرفه ای، اجتماعی و حتی عاطفی کار می کند، به این معنی که در بسیاری از زمینه های زندگی، برای پیشرفت و ارتقاء عملکرد می توان از کوچینگ کمک گرفت. تمرکز کوچینگ به جای گذشته بر حال و آینده ی (نزدیک) فرد است و به کنکاش و رفع مسائل و مشکلات گذشته نمی پردازد.

در مقاله ی قبل گفتیم که کوچ ها (مربی) نه معلم هستند، نه روان شناس و نه مشاور، آن ها در حقیقت تسهیل گرانی هستند که به شما کمک می کنند که به آگاهی برسید و مسائلی را خودتان کشف کنید و یاد بگیرید. کوچ ها هرگز شما را نصیحت نمی کنند و به شما راهکار ارائه نمی دهند، بلکه آن ها با استفاده از ابزارهایی کارآمد در حرفه ی خود (مانند گوش دادن فعال، پرسیدن سوالات موثر و قدرتمند و بازخورد)، به شما کمک می کنند تا نقشه ی راه را برای پیشبرد اهدافتان تعیین کنید یا پازل های درونی که موجب بروز مسائلی در زندگی شما شده اند را کنار هم بپینید و به نتیجه برسید.

کوچ ها در حقیقت به افراد کمک می کنند که خودشان با رسیدن به آگاهی و پاسخ ها، میان آن کسی که هستند و آن کسی که می خواهند باشند پلی ایجاد کنند.  کوچ ها به افراد کمک می کنند تا افکار و پیچیدگی های ذهن خود را خودشان سر و سامان دهند، ساده کنند و به شفافیت برسند. در این مقاله می خواهیم شش مورد از کاربرد ها و فواید کوچینگ را برای شما توضیح دهیم.

کاربرد-فواید-کوچینگ

  1. کوچینگ توانایی فکر کردن و حل مسئله را در شما تقویت می کند. یکی از مهم ترین فواید کوچینگ برای شما این است که تفکر و مهارت حل مسئله را در شما تقویت می کند. در جلسات کوچینگ شما به کمک کوچ خود وارد مسیر تفکر عمیق و پیدا کردن راهکار های متناسب با خود می شوید. شاید ابتدای امر، پیدا کردن راه کار ها برای شما دشوار باشد و فکر کنید که در امورات خود هیچ کمکی به خودتان نمی توانید بکنید و نیاز به راهکارهای فردی دیگر دارید؛ شاید آنقدر ذهن شما دچار سردرگمی و پیچیدگی شده باشد که نمی توانید به طور شفاف فکر کنید و مسیر را انتخاب کنید؛ کوچ ها در پروسه ی کوچینگ به شما کمک می کنند تا به شفافیت ذهن برسید. پروسه ی کوچینگ، به تدریج، باعث می شود که مهارت حل مسئله در شما تقویت گردد و بتوانید از پس برخی از مسائل خود به خوبی برآیید. بنابراین، اگر در سردرگمی بسر می برید و نمی توانید مسائلی را در زندگی خود حل کنید، می توانید از یک کوچ کمک بگیرید.
  2. جلسات کوچینگ، به شما کمک می کند که برنامه ریزی صحیحی برای انجام کار های خود داشته باشید. کوچ ها با استفاده از ابزار و مهارت های کوچینگ به شما کمک می کنند که مناسب ترین برنامه ریزی برای انجام کار هایتان را انجام دهید. در روند کوچینگ شما با سوالاتی که کوچ از شما می پرسد به آگاهی هایی دست می یابید که کمک می کند تا بتوانید برنامه ای متناسب با خود را برای انجام کار هایتان تدارک ببینید. بنابراین اگر در امر برنامه ریزی و انجام وظایف خود مشکل دارید می توانید از یک کوچ کمک بگیرید.
  3. جلسات کوچینگ، خودآگاهی و هشیاری شما را تقویت می کند. از آنجایی که تمرکز کوچینگ بر حال و اکنون است، در جلسات شما بیشتر بر روی خود متمرکز شده و به آگاهی هایی درباره ی خود دست می یابید. در این پروسه، شما به نقاط قوت و ضعف، خطا ها و توانمندی ها، افکار، احساسات و رفتار های خود آگاه شده و به شناخت بیشتری از خود می رسید. همچنین، در می فهمید که چطور از این آگاهی ها در جهت رشد خود استفاده کنید.
  4. جلسات کوچینگ، عملکرد شما را در زندگی و حرفه تان تقویت می کند. زمانی که در جلسات کوچینگ شما به آگاهی های زیادی درباره ی خود می رسید، حالا می توانید از این اطلاعات در جهت تصمیم گیری های درست و بهبود عملکرد خود استفاده کنید. کوچینگ به شما کمک می کند که فعالیت و برنامه هایی که تا کنون به شما کمک چندانی نکرده اند را شناسایی کرده، کنار گذاشته و برنامه های بهتری را انتخاب کنید. این روند به شما کمک می کند که به ارزیابی صحیح تری از عملکرد خود در زندگی، روابط و حرفه ی خود دست یابید و آن را اصلاح نمایید.
  5. در جلسات کوچینگ، از ترس ها و موانع در انجام کار هایتان شناخت پیدا می کنید و می توانید قدم به قدم آن ها را رفع نمایید. یکی دیگر از اتفاقاتی که در جلسات کوچینگ رخ می دهد این است که شما بر ترس ها و موانع در مسیر رشد خود آگاهی پیدا می کنید و در ادامه ی جلسات تا حد زیادی به این توانایی می رسید که از تک تک موانع گذر کنید.
  6. جلسات کوچینگ، باعث تقویت اعتماد به نفس در شما می شود. گفتیم که در جلسات کوچینگ مهارت حل مسئله در شما تقویت می شود، آگاهی زیادی از توانایی ها و نقاط ضعف خود پیدا می کنید، به برنامه ریزی بهتری برای انجام امور خود می رسید، ترس ها و موانع در انجام کارهایتان را بیشتر می شناسید و عملکرد شما در زندگی شخصی و حرفه ای تان تقویت می شود. این اتفاقات و رسیدن به این آگاهی ها و تقویت توانمندی ها در شما باعث تقویت اعتماد به نفس شما نیز می گردد.

 

برای تعیین وقت جلسات کوچینگ، از بخش مشاوره و مربیگری فردی اقدام نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید