تربیت فرزند

کودکان خود را با بد رفتاری بزرگسالان تنها نگذارید

مهر ۳, ۱۳۹۶
کودک

حمایت و حضور پدر و مادر در سال های اولیه ی زندگی بسیار لازم و واجب است. کودکان خود را با افراد بزرگسال تنها نگذارید زیرا ممکن است که آسیب های ذهنی، روانی، جسمی و جنسی متوجه آن ها شود.

بسیاری از افراد گزارش می دهند که در کودکی مورد تجاوز جنسی توسط افراد بزرگ تر از خود قرار گرفته اند. متاسفانه این بزرگ تر ها غالبا اعضای فامیل و نزدیکان خانواده بوده اند. از این رو بسیار مهم است که کودکان خود را از مراقبت از جسم خود آگاه ساخته و تا حد ممکن آن ها را با دیگران تنها نگذارید. به فرزند خود آگاهی و آزادی دهید که اگر کسی به جسم آن ها بی احترامی کرد، این مسئله را فورا با شما در میان بگذارند.

علاوه بر آسیب های جنسی، آسیب های روانی و ذهنی نیز وجود دارد. این آسیب ها می توانند در موقعیت های مختلف رخ دهند، مانند:

دعوای میان کودک و دوستانش. بهترین رفتار عدم دخالت در این دعوا ها (مگر در مواقعی که آسیب جدی ای کودک را تهدید می کند) و در صورت دخالت عدم جانبداری یک طرفه است. برخی از والدین به اشتباه گمان می کنند که در یک دعوای ساده ی دوران کودکی فرزندشان حق دخالت و تنبیه کودک مقابل را دارند. آن ها زمانی که متوجه اختلاف کودک خود با دوست خود می شوند فورا دخالت کرده و شروع به دفاع از فرزند خود در مقابل کودک دیگر می کنند. در این صورت چه کسی آسیب می بیند؟ کودکی که به تنهایی هم در مقابل دوستش قرار گرفته و هم در مقابل مادر یا پدر دوست خود آسیب می بیند. احساسی که در آن لحظه به او دست می دهد، حس تنهایی، بی پناهی، بی کفایتی، دوست داشتنی نبودن می باشد و این احساسات برای یک کودک احساساتی بسیار سنگین هستند.

 

پیشنهاد می کنم مقاله ی ده نکته ی کلیدی برای تربیت فرزند از دیدگاه هوش هیجانی را مطالعه بفرمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید