زنان و رابطه

12 باور ناسالم که موجب خراب کردن روابط ما می شوند

آبان ۱۹, ۱۳۹۵
12 باور ناسالم که روابط ما را خراب می کنند چیست؟

باور های غلط منجر به روابط ناسالم و اشتباه می شوند. برای اینکه روابط سالمی داشته باشیم ابتدا باید رابطه ی ناسالم، باورهای ناسالم و ویژگی های روابط سالم و روابط ناسالم را بشناسیم. در این مقاله سعی داریم به 12 باور ناسالم که منجر به روابط ناسالم می شوند اشاره کنیم:

  1. برخی از افراد گمان می کنند که هیچوقت نباید کسی را عصبانی کنند، بنابراین، همیشه به گونه ای رفتار می کنند که شخص مقابل عصبانی نشود، حتی اگر به خودشان آسیب برسد؛ همیشه کوتاه می آیند، کم می خواهند، نمی خواهند، بیان نمی کنند و ….
  2. برخی از افراد گمان می کنند که همیشه باید همه را از خود راضی نگه دارند، بنابراین همیشه طوری رفتار می کنند تا رضایت همگان را جلب کنند حتی اگر خودشان ناراضی باشند. همچنین، اگر با نارضایتی مواجه شوند شدیدا ناراحت شده، تقصیر ها را به گردن خود انداخته و سعی خود را در جلب رضایت دو چندان می کنند.
  3. برخی از افراد گمان می کنند که هیچوقت نباید «نه» بگویند، بنابراین همیشه بله گویان در صحنه حاضر هستند! این افراد به خاطر ترس از خشم دیگران، ترس از تنها ماندن، ترس از طرد شدن، ترس از عدم تعلق، ترس از از دست دادن و… در اغلب موارد نمی توانند به دیگران «نه» بگویند.
  4. برخی از افراد گمان می کنند که همیشه باید خوب به نظر دیگران بیایند، بنابراین تمام سعی خود را در جهت خوب بودن می کنند.
  5. برخی از افراد گمان می کنند که دیگران باید نیاز آن ها را تشخیص دهند، بنابراین، با این پیش فرض که «دیگران خودشان باید بدانند که من چه می خواهم» هیچوقت خواسته ها و نیاز هایشان را به زبان نمی آورند.
  6. برخی از افراد گمان می کنند که دیگران باید حق و اختیارات آن ها را به ایشان بدهند، بنابراین، همیشه منتظر می نشینند تا کسی حق شان را بدهد و غالبا” از اینکه دیگران حق شان را به آن ها نمی دهند شکایت می کنند. گاهی، این افراد اختیارات خود را به دیگران واگذار می کنند و سپس، شکایت می کنند که چرا حقوق شان را دریافت نمی کنند.

12 باور ناسالم که روابط ما را خراب می کنند چیست؟

 7.برخی از افراد گمان می کنند که همیشه بابت هر حرکتی باید عذر خواهی کنند، بنابراین همیشه در حال عذرخواهی کردن از اطرافیان خود هستند. در حقیقت عزت نفس و اعتماد به نفس پایین منجر به چنین واکنشی می شود.

 8.برخی از افراد گمان می کنند که باید همیشه همه را شاد کنند، بنابراین همیشه در حال تلاش برای شاد کردن و شاد نگه داشتن دیگران هستند، در حالیکه ما مسئول شادی دیگران نیستیم.

 9. برخی از افراد گمان می کنند که وظیفه ی مراقبت و پرستاری از دیگران بر عهده ی آن ها است، بنابراین، همیشه در حال پرستاری و مراقبت از دیگران هستند و روابط خود را با این پرستاری دایمی آلوده می کنند.

10.برخی از افراد گمان می کنند که همیشه باید از خواسته های بگذرند تا دیگران به خواسته هایشان برسند، بنابراین، همیشه خواسته ی دیگران برای آن ها در اولویت است. این رفتار رفتار مظلوم نما ها است همیشه قربانی روابط واقع می شوند.

11.رخی از افراد گمان می کنند که برای حفظ آرامش در روابط باید گفتگو دوری کنند، در حالیکه این دوری از گفتگو باعث انباشته شدن رنجش، خشم، حرف هایی که باید گفته شود و… می شود و چون این افراد در زمان مناسب هنر گفتگو در روابط را نمی توانند داشته باشد رابطه پس از مدتی به سمت سردی، رنجش و حتی قطع رابطه می رود.

12.برخی گمان می کنند که دیگران باید مطیع و طبق سلیقه ی آن ها باشند، بنابراین، اگر فردی طبق سلیقه و نظر های آن ها رفتار نکند، او را نمی پذیرند.

 تمامی این باور ها و بسیاری از باورهای دیگر بر روابط تاثیر منفی می گذارند. این باورها روابط را رو به سردی، وابستگی، خشم، رنجش و بسیاری از حالتهای منفی دیگر می برد و در نهایت فرد با یک رابطه ی ناسالم مواجه می گردد. برای سلامت روابط باید باورها و رفتار های سالمی را در خود تقویت کنیم.

 

برای شناسایی و اصلاح باورهای ناسالم می توانید در صورت تمایل در کارگاه های بهبودی در 99 روز شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید