هوش هیجانی

ذهن خود را تربیت کنید!

خرداد ۱۰, ۱۳۹۶
تربیت-ذهن

ماه رمضان می تواند یکی از فرصت های مناسب برای شروع تغییر باشد. فقط این نیست که ما غذا نخوریم و گرسنه باشیم تا حق این ماه را ادا کرده باشیم، بلکه روزه ی گفتار، رفتار، افکار و نگاه مهم تر از گرسنه نگه داشتن شکم است. رمضان فرصتی یک ماهه را در اختیار ما قرار می دهد تا روزه ی تغییر بگیریم و در همین یک ماه خیلی از عادات بد را کنار گذاشته و عادات مثبت و جدیدی را جایگزین آن ها کنیم. یکی از مهم ترین کار هایی که انسان در طول زندگی خود باید انجام دهد، تربیت ذهن خود می باشد. ذهن چیزی است که اگر تربیت نشود ما را به هر جایی که بخواهد می برد و ما را بیمار می کند. تربیت ذهن کار سختی نیست اما ابتدای تغییر هر الگوی به دلیل تغییر عادت آن می تواند کمی دشوار و با مقاومت همراه باشد اما نکته ی مهم این است که این مسئله امکان پذیر است.

برای تربیت ذهن خود به تمرین و ممارست نیاز دارید. ابتدای تغییر با مقاومت های ذهن مواجه می شوید و ذهن تان مانع پیشروی شما می شود. در این زمان تنها راه حل، مقاومت شما است. آنقدر باید مقاومت و ایستادگی کنید تا سد مقاومت ذهن شکسته شده و از آن عبور کنید. بسیاری از مردم در این مرحله نا امید شده و گمان می کنند که تغییر میسر نیست، اما در نهایت آن هایی موفق می شوند که ایستادگی می کنند. در این مقاله می خواهیم چند نکته از تربیت ذهن را برای شما شرح دهیم تا تمرین کرده و ذهن خود را تربیت کنید:

1. با شروع هر فصل، با شروع هر ماه و با شروع هر روز، گذشته را فراموش کنید. این باور را در خود بوجود آورید که هر روز، شروعی تازه است. صبح ها که از خواب بیدار می شوید، اول به خود بگویید که امروز یک روز دیگر است و من تازه متولد شده ام تا مغز شما این پیام را دریافت کند و به مرور حال شما به حالی بهتر تبدیل شود. هر یک ماه، یعنی سی روزی که گذشت و هر یک سال ما با تغییر تقویم آن این پیام را ارسال می کنیم که سیصد و شصت و پنج روز به گذشته پیوست و زندگی نو شروع شده است.

ابتدای هر روز، هر ماه و هر سال با خود پیمان ببندید که برخی از عادات، رفتار ها و باور های خود را تغییر دهید. سپس شروع به تمرین و تکرار کنید. اگر رفتاری را به دفعات تکرار کنید، تثبیت می شود و به شکل عادت در می آید. زمانی که رفتاری عادت شما شود، دیگر نیازی نیست که برای انجام آن تلاش کنید، بلکه به صورت خودکار انجام می شود.

تربیت-ذهن

2. از زندگی لذت ببرید. ذهن خود را چنان تربیت کنید که از کوچک ترین مسائل نیز لذت ببرد. بسیاری از مردم به دنبال این هستند که اتفاقی بزرگ موجب شادی آن ها شود، در حالی که انسان های شاد افرادی هستند که از کوچکترین مسائل شاد می شوند و زندگی خود را رنگین می کنند. به ذهن خود بیاموزید که زندگی از همین شادی ها و زیبایی های کوچک و به ظاهر بی اهمیت تشکیل شده است. اذهانی که بد تربیت شده اند، غالبا از مسائل کوچک به وجد نمی آیند، بی تفاوت و سریع از کنار همه چیز می گذرند. غالبا در افرادی که ذهن شان اینطور تربیت شده است، ریشه هایی از افسردگی را به وضوح می توان دید.

3. حواس خود را از افکار منفی پرت کنید. هر چه بیشتر به افکار منفی میدان بدهید، بیشتر و گسترده تر می شوند. مکالمات منفی ذهن خود را شناسایی کنید و هر بار که این افکار به شما هجوم می آورند حواس خود را به کاری دیگر پرت کنید یا فضا را تغییر دهید. سناریو های منفی ذهن شما اگر بفهمند که به راحتی می توانند شما را با خود همراه کنند، بیشتر و بیشتر می شوند تا جایی که دچار تشتت ذهنی، افسردگی و اضطراب می شوید. بنابراین، تنها راه تغییر این است که هر بار که این مکالمات منفی به سراغ شما می آیند به هر طریقی این مکالمات را خاموش کنید. بعد از مدت کوتاهی ذهن شما تربیت شده و یاد می گیرد که اجازه ندارد به هر چیزی که خواست فکر کند. ذهن خود را تربیت کنید که جایی بیاید که شما می خواهید و نه اینکه شما را جایی ببرد که خود می خواهد.

4. افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید. برای این کار ابتدا لازم است که افکار منفی خود را شناسایی کنید. فراموش نکنید که ذهن شما افکار منفی را چنان واقعی جلوه می دهد تا باور کنید که راست می گوید. اما حقیقت این است که خیلی از افکار منفی ما اصلا واقعیت ندارند و در موارد دیگر فقط درصدی از آن ها واقعیت دارند. افکار منفی خود را بشناسید، همان افکاری که غم و سم را در بدن شما ایجاد می کنند و تمرین کنید انتخاب های مثبت را جایگزین آن ها کنید. ابتدا مضحک می نظر می آید و گمان می کنید که خود را گول می زنید اما رفته رفته باور می کنید که لزومی ندارد که خیلی از آن افکار در ذهن شما حضور داشته باشند.

برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید