زنان و رابطه

5 ویژگی زنان موفق در رابطه عاطفی چیست؟

مرداد ۲, ۱۳۹۵
رابطه عاطفی زنان موفق چگونه است ؟

شاید به اشتباه گمان کنیم که موفقیت را فقط باید در حوزه ی کاری سنجید اما موفقیت مفهوم گسترده ای دارد که تمام ابعاد زندگی را در بر می گیرد. بنابراین، انسان موفق انسانی است که در تمام ابعاد زندگی خود به سطحی نسبی از موفقیت دست یافته باشد. در این مقاله سعی دارم 5 دلیل موفقیت زنان موفق در روابط عاطفی را برای شما آشکار کنم، اما ابتدا باید درباره ی نیاز زن امروز توضیحاتی داشته باشیم.

در نهایت به این حقیقت می رسیم که «روابط» برای زنان به دلیل طبیعت زنانگی شان از اهمیت بسزایی برخوردار است و هر زنی حتی با وجود دستاوردهای بالا در زمینه ی شغلی و اجتماعی، در نهایت، به دنیال نیازها و خلاء های عاطفی و رابطه ای خود می گردد. بنابراین، هیچ زنی بدون سرکوب حس زنانگی خود نمی تواند منکر نیاز بالای خود برای داشتن خانه و خانواده شود.

هر زنی هر قدر هم که قوی باشد، هر قدر هم که جنگجو باشد، هر موقعیت اجتماعی و هر پست شغلی که داشته باشد، در نهایت روزی به قلمروی خود باز می گردد و از خود می پرسد که «چرا من تنها هستم؟»، «آیا رابطه ی موفقی با همسر خود دارم؟»، و به خود می گوید که: «از اینهمه جنگیدن و تنهایی خسته هستم و دلم یک آغوش گرم، امنیت و حمایت مردانه می خواهد!» آری، تمام زنان دنیا، اگر بخش زنانگی خود را با بی رحمی و به طور کامل سرکوب نکرده باشند روزی این صحبت های درونی را با خود خواهند داشت.

بنابراین، برای یک زن موفقیت های شغلی و اجتماعی اصلا هدفی همه جانبه و کامل نمی تواند باشد زیرا نیاز غریزی زن بر پایه ی معشوقه بودن، همسر بودن، مادر شدن، زایمان و پرورش فرزند، ساختن حریمی گرم، حفظ قلمرو و داشتن مردی است که او را در عرش ببیند.

اما متاسفانه اکثر زنان امروز در هر جای دنیا تمام این غریزه ی زیبا را سرکوب کرده، زنانگی خود را فراموش کرده اند و تبدیل به مردان زخمی شده اند. زنان جنگجوی امروز خود را نمی شناسند، مرد را نمی شناسند، تعریف صحیحی از مفهوم عشق، رابطه و ازدواج ندارند و دیگر مردان را در عرش نمی بینند.

از تغییراتی که مرد امروز داشته است و دلایلی که هر زنی دارد بگذریم، زنان امروز نیاز دارند برای بدست آوردن سلامتی کامل به عنوان یک زن، به زنانگی خود باز گردند. بازگشت به زنانگی برخلاف تصور رایج اصلا به این معنی نیست که زنان به پستو ها و خانه بازگردند و از اهداف خود دست بکشند.

بازگشت به زنانگی یعنی بازگشت به طبیعت خود، بازگشت به قدرت زنانگی، آشتی با خود، دوست داشتن و آشکار ساختن خود به عنوان «زن در هستی»، بازگشت به سلامتی و حفظ روابط عاشقانه با همسر و فرزندان. هر چند که این تعریف، تعریف کاملی از بازگشت به زنانگی نیست اما حتی اگر همین بخش ها را بتوانیم پوشش دهیم، به موفقیت بزرگی دست می یابیم.

5 ویژگی زنان موفق در رابطه عاطفی چیست؟

چرا برخی زنان در روابط عاطفی خود موفق تر هستند؟

        1. زنان موفق در رابطه عاطفی شناخت کافی از زن و مرد دارند.

زنی که خود را به عنوان یک زن و همچنین، مرد را نشناسد به چالش های زیادی برخورد می کند که این چالش ها به راحتی می توانند رابطه ی آنها با همسرشان را در معرض خطر قرار دهد. هر زنی باید از خود بپرسد که « آیا من زن را می شناسم؟ » و « آیا من مرد را می شناسم؟ » آیا با روحیات، افکار، نیازها، خواسته، علایق و جسم این دو جنسیت آشنا هستم؟ زنی که به شناخت خود نرسیده باشد نمی تواند رابطه ی سالم و متعادلی با یک مرد برقرار کند.

         2. زنان موفق در رابطه «آرامش» دارند.

این آرامش کاملا درونی و محصول توازن در وجود یک زن است. زن موفق در کنار مرد خود منبعی است برای آرامش او. بخشی از زن بودن با آرامش بخش معنوی وجود یک زن (در برخی از منابع از آن با عنوان کهن الگوی راهبه یاد شده است) تعریف می شود. چگونه یک زن به آرامش می رسد؟

هر زنی با شناخت خود، یکپارچه کردن وجود خود، دستیابی به بینش های بالا و با ارزش درباره ی کل هستی، پروراندن حس عشق در خود و بازگشت به زنانگی درون به آرامش دست می یابد و منبع آرامشی می شود برای دیگران. زن ستون اصلی خلقت است، همانی است که مردان یک جامعه را پرورش می دهد و از همین رو است که سلامتی و آرامش او بسیار بسیار حائز اهمیت است.

         3. زنان موفق به مرد زندگی خود احترام می گذارند.

اصلا گمان نکنید که با جنگیدن با مردان خود می توانید به شادی و آرامش در رابطه دست یابید! امروزه متاسفانه زنان ما جنگجویی خود را وارد رابطه عاطفی خود کرده اند و زن خانه را به محل کار برده اند. آنها در محل کار و در مقابل منافع کاری خود از زنانگی خود استفاده می کنند و در خانه در برابر مردان خود می جنگند!! این یکی از اشتباهات بزرگ زنان امروز است که نمی دانند که کجا باید بجنگند و کجا باید زن باشند.

زنان موفق به مرد زندگی خود احترام می گذارند و راه برای مورد بی احترامی واقع شدن از جانب مرد را بر آنها می بندند. زنان موفق در مواجهه با مرد زندگی خود شمشیر خود را کنار می گذارند و در عوض از تدبیر و سیاست زنانه استفاده می کنند. آنها به مرد خود امر و نهی نمی کنند، بلکه با زنانگی خود از او درخواست می کنند و به بهترین شکل ممکن دریافت می کنند.

         4. زنان موفق سعی نمی کنند که مرد خود را تغییر دهند.

هیچ اجباری برای اینکه با مردی که ایده آل شما نیست ازدواج کنید وجود ندارد. اگر مردی با معیارهای شما سنخیتی ندارد پس با او ازدواج نکنید. برخی از زنان با مردی که معیارهای مورد علاقه ی آنها را ندارد ازدواج می کنند و سپس می خواهند که او را تغییر دهند، بنابراین هم خود را عذاب می دهند و هم مرد را! اما قبل از هر چیزی از سلامتی معیارهای خود آگاه شوید. آیا معیارهای شما معیارهایی سالم هستند؟ آیا معیارهای شما با دنیای مردان هم فاز است؟

زمانی که تمام تلاش خود را بر تغییر یک مرد می گذارید، در حقیقت این پیام را به او منتقل می کنید که: مورد تایید نیست. کمتر از شما است. کافی نیست. بنابراین یا شروع به جنگیدن با شما می کند یا نسبت به شما بی تفاوت می شود. نیاز مردها این است که مورد تایید و قدر دانی قرار بگیرند و بدانند که شما آنها را در عرش و قهرمان خود می بینید. زیرا مرد ذاتا در لایه های عمیق وجود خود زن را در عرش می بیند حتی اگر با زبان منکر این حقیقت باشد!!

          5. زنان موفق در رابطه عاطفی زنانی متعادل هستند.

آنها نه منفعل هستند و نه جنگجو، بلکه تعادل در رفتار، کلام و احساس خود را حفظ می کنند. زنانی که خیلی منفعل هستند، مانند آنهایی که هر چه به آنها بگوییم یا هر چه از آنها بخواهیم در جواب میگویند: «هر چه خودت دوست داری. هر طور خودت فکر می کنی. برای من فرقی ندارد. هر چه تو بگویی و …» هر مردی را فراری می دهند!! زنان منفعل زنانی هستند که از خود نظری ندارند و مانند یک برده عمل می کنند. غالبا ممکن است که مردان این زنان را به عنوان «مادر» خانه در کنار خود نگه دارند اما به عنوان یک معشوقه و همسر، خیر.

هر زن جنگجویی در نگاه اول برای یک مرد جذاب است. مردان جذب زنان قوی و جنگجو می شود، اما در کنار آنها نمی مانند، زیرا نه این زنان منبع مناسبی برای آرامش هستند و نه مردان در کنار این دسته از زنان احساس مرد بودن و قهرمان بودن می کنند. بنابراین آنچه که زنان ما نیاز دارند «برقراری تعادل» است.

آنچه که زنان ما باید یاد بگیرند این است که کهن الگوهای درونی خود را به تعادل برسانند تا به سلامتی زنانگی خود بازگردند. زنان قدرت و زیبایی ای دارند که بشر در طول تاریخ توانایی مواجهه با آن را نداشته است و به همین دلیل است که سرکوب شده اند. راز موفقیت زنان در جنگجویی نیست، بلکه در زنانگی وجود آنها است.

نیازی نیست برای موفق شدن تبدیل به یک مرد شوید، می توانید زن بمانید و به آنچه که می خواهید دست یابید. می توانید زن بمانید و مردانه عمل کنید.

در مقاله ی بعدی مواردی از موفقیت مردان در رابطه ی عاطفی را برای شما شرح خواهم داد …

در صورت تمایل می توانید در کارگاههای سواد رابطه نیز شرکت کنید تا بیشتر بدانید.

 

رابطه عاطفی زنان موفق

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

6 دیدگاهها

 • پاسخ نرگس مرداد ۲۱, ۱۳۹۵ در ۳:۰۰ ق٫ظ

  با سلام و تشکر
  کاملا موافقم و عالی بود.

  • پاسخ میترا فتحی مرداد ۲۳, ۱۳۹۵ در ۰:۲۲ ق٫ظ

   سلام و عرض ادب
   ممنون از اینکه مطالعه فرمودید

 • پاسخ ليلا مالكي بهمن ۱۹, ۱۳۹۵ در ۹:۲۲ ب٫ظ

  با سلام و احترام
  بسیار عالی بود.

  • پاسخ میترا فتحی بهمن ۳۰, ۱۳۹۵ در ۱۱:۲۳ ق٫ظ

   ممنون که مطالعه فرمودید.

 • پاسخ علی مرداد ۲۰, ۱۳۹۶ در ۱:۴۸ ب٫ظ

  سلام وخسته نباشید به سرکار خانم فتحی مطالبتون خیلی آموزنده است ومن درخواستی داشتم بابت اینکه شما کانالی تو تلگرام ندارین دسترسی راحتر باشه اگه بود به شماره تلگرام من وادکنین 09357450366

  • پاسخ میترا فتحی مرداد ۲۲, ۱۳۹۶ در ۹:۱۰ ق٫ظ

   سلام
   سپاسگزارم
   کانال تبگرام: @MitraFathiEQ
   اینستاگرام: Mitraa_Fathii

  یک پاسخ ارسال کنید