هوش هیجانی

8 باور غلط درباره ی هوش هیجانی

دی ۶, ۱۳۹۵
باورهای غلط در مورد هوش هیجانی چیست ؟

بسیار مهم است که قبل از استفاده از هر چیزی ابتدا مفهوم آن را خوب یاد گرفته و بفهمیم، زیرا در صورت برداشت غلط از یک مفهوم احتمال خطا در استفاده ی آن نیز بالا می رود. هوش هیجانی هم از این قاعده مستثنی نیست. در این مقاله می خواهیم که چند باور اشتباه در رابطه با هوش هیجانی و هوش اجتماعی را برای شما شرح دهیم تا آشنایی بیشتر و دقیق تری نسبت به این مفاهیم پیدا کنید:

باور غلط 1- هوش هیجانی با مطالعه و کسب دانش تقویت می شود.

هوش هیجانی و هوش اجتماعی تقویت شدنی و آموختنی هستند. این جمله یعنی اینکه مطالب و اطلاعات بسیار زیادی در رابطه با هوش هیجانی و هوش اجتماعی وجود دارد که می توانیم آن ها بدانیم و یاد بگیریم، همچنین، برخلاف IQ که از بدو تولد تا پایان عمر ثابت است، این دو هوش تقویت شدنی هستند و امکان افزایش آن ها وجود دارد. اما سوال قدرتمند این است که: « چرا با وجود داشتن اینهمه سواد و اطلاعات، چرا با وجود اینکه خیلی مطالب را می دانیم، همچنان در عمل مشکل داریم و نمی توانیم دانسته های مان را به عمل بیاوریم؟»

پاسخ این سوال در «تقویت هوش هیجانی و هوش اجتماعی» است. برای تقویت هوش هیجانی و هوش اجتماعی از دو مرحله باید عبور کنیم:

  • مرحله ی شناخت، که با مطالعه و شرکت در کلاس های آموزشی می توانیم با محتویات هوش هیجانی و اجتماعی و مسائل دیگر آن آشنا شویم و نسبت به آن ها شناخت پیدا کنیم.
  • مرحله ی تمرین، که با انجام تمرین های مختلف اقدام به تغییر می کنیم و با پیش روی در تمرینات، تغییرات و تقویت هوش هیجانی و اجتماعی حاصل می شود. برای تغییر، هیچ راهی نداریم جز اینکه تغییر کنیم.

بنابراین، می توانیم نتیجه بگیریم که هوش هیجانی ما با مطالعه ی صرف و کسب دانش تقویت نمی شود. از طرفی دیگر، کسب دانش مربوط به IQ است و نه EQ (هوش هیجانی).

باور غلط 2- افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند افرادی مطیع و تابع هستند.

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند باید افرادی تابع و مطیع باشند. یعنی این افراد صدای مخالفت شان هرگز شنیده نمی شود و بسیار مردم دار هستند. در حالی که، این ویژگی ها را می توان در افراد شیفته، وابسته، مهرطلب یا در مردم داران افراطی مشاهده کرد و نه افراد باهوش هیجانی و اجتماعی. پس این باور درباره ی هوش هیجانی غلط است.

باور غلط 3- افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند می توانند همه ی انسان ها را از خود راضی نگه دارند و این کار را انجام می دهند.

در این باور هم یکی دیگر از ویژگی افراد مهر طلب و تایید طلب را مشاهده می کنیم، در حالی که افراد با هوش هیجانی و اجتماعی بالا از اختلال مهرطلبی گذر کرده و به تعادل رسیده اند.

ممکن است که فردی هوش اجتماعی بالایی داشته باشد، اما هوش هیجانی وی پایین باشد، در اینصورت احتمال اینکه فرد دچار بیماری مهر طلبی باشد بسیار زیاد است.

هوش هیجانی و هوش اجتماعی بالا با مهرطلبی، تایید طلبی و کسب رضایت همگان تفاوت دارند. هر انسان سالم و باهوشی که بر بینش ها و رفتار های خود کار کرده باشد می داند که در زندگی نمی تواند همیشه همه را از خود راضی نگه دارد، بنابراین، این باور اشتباهی است که فکر کنیم افرادی با هوش هیجانی بالا چنین سعی بیهوده ای می کنند.

باورهای غلط در مورد هوش هیجانی چیست ؟

باور غلط 4- افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند هیچگاه خشمگین نمی شوند.

یکی دیگر از باور های اشتباه و رایج در رابطه با هوش هیجانی این است که افراد فکر می کنند کسی که هوش هیجانی بالایی دارد هرگز عصبانی نمی شود. حقیقت این است که اگر فردی عصبانی نشود پس حتما مشکلی در سیستم روانی، مغز و اعصاب او پیش آمده است! انسان هایی که هوش هیجانی بالایی دارند نیز عصبانی می شوند اما فرق آن ها با دیگران در این است که نسبت به فرد مناسب، در زمان مناسب، در مکان مناسب و به اندازه و شدت مناسب عصبانی می شوند و این خشم را می توانند مدیریت کنند.

اما افرادی که هوش هیجانی پایینی دارند مدیریت خشم ندارند، بیشتر از حد مناسب عصبانی می شوند، زمانی که خشمگین هستند، خشم آن ها افراد مختلفی را تحت تاثیر خود قرار می دهد، و هنگام عصبانیت ارزیابی از زمان و مکان ندارند.

باور غلط 5- افرادی که هوش هیجانی و اجتماعی بالایی دارند با هر کسی که می بینند به راحتی دوست می شوند.

در مقالات پیشین هم اشاره کردیم که یکی از ویژگی های افرادی که عزت نفس دارند این است که دوستان خود را انتخاب می کنند و برخلاف برخی از افراد، اطراف خود را با دوستان مختلف پر نمی کنند. کسی که هوش هیجانی بالایی دارد نیز قطعا عزت نفس بالا و سالمی هم دارد، بنابراین، این فرد «انتخاب گر» است و در معاشرت های خود تدبیر دارد.

اما همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، ممکن است که فردی هوش اجتماعی بالایی داشته باشد اما هوش هیجانی وی پایین باشد، بنابراین، احتمال اینکه این فرد با هر کسی در دوستی را باز کند و با او معاشرت کند وجود دارد. پس مسئله ی برقراری ارتباط و معاشرت های زیاد نه به هوش هیجانی، بلکه به هوش اجتماعی مربوط می شود.

باور غلط 6- هوش هیجانی باعث افزایش شدت هیجانات می شود.

این باور کاملا اشتباه است. هوش هیجانی باعث افزایش شدت هیجانات نمی شود، بلکه توانایی مدیریت هیجانات را در فرد بوجود می آورد. ممکن است این باور غلط از یک باور اشتباه دیگر مبنی بر این که «افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند هیجانات خود را آزاد و تخلیه می کنند.» نشئت گرفته باشد. در حالیکه، هر دوی این باور ها هیچ پایه ی علمی نداشته و اشتباه هستند. هوش هیجانی، در معنای کلی یعنی: آشنایی با هیجانات درون، تشخیص و شناسایی آن ها و مدیریت خود.

باور غلط 7- کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند هیجانات شان نیز شدید و زیاد است.

برخی برداشت اشتباهی از واژه ی هوش هیجانی دارند و فکر می کنند که داشتن هوش هیجانی یعنی اینکه هیجانات بالا و شدیدی داشته باشیم! «هوش» هیجانی یعنی هوشی که به ما توانایی هایی می دهد که بتوانیم توسط آن توانایی ها رشد و پیشرفت کنیم، درست مانند بهره ی هوشی یا همان IQ که هر چه در فرد بالاتر باشد، بهتر می تواند مطالب را به خاطر بسپارد، قدرت تشخیص علمی او بالاتر می رود، بهتر می تواند استدلال کند و…

باور غلط 8- هوش هیجانی یعنی کنترل هیجانات.

استفاده از واژه ی «کنترل» در رابطه با هوش هیجانی و هیجانات کاملا اشتباه است. واژه ی صحیح در رابطه با هیجانات، «مدیریت» است. هوش هیجانی مخالف کنترل و سرکوب هیجانات است. هوش هیجانی در ما «مدیریت هیجان» و «مدیریت زندگی» را بالا می برد. قرار نیست ما هیجانات مان را کنترل کنیم، قرار است کاملا با آن ها آشنا شویم، آن ها را مدیریت کرده و بر آن ها مسلط شویم.

 

در صورت تمایل به تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه های عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید