مربیگری گروهی یا کوچینگ گروهی خانم میترا فتحی

مربیگری گروهی یا کوچینگ گروهی شامل کارگاههایی است که در آن گروهی از مراجعان با هدف مشابه حضور دارند. این کارگاه ها از 4 تا 12 نفر ظرفیت دارد و یک مربی در آن حضور دارد که نقش آموزگار و رهبر گروه را بر عهده دارد.

غالبا تعداد جلسات این کارگاهها در هفته بین یک تا دو جلسه نوسان دارد اما در اکثر کشورها ترجیحا هر هفته یک جلسه تشکیل می گردد.

مربیگری گروهی یا کوچینگ گروهی خانم میترا فتحی

کارگاههای کوچینگ گروهی چه مزایایی نسبت به مشاوره کوچینگ فردی دارد؟

کارگاههای مربیگری گروهی مزایای بی‌شماری دارد که در اینجا تنها به 12 مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  1. ایجاد امید مستمر در افراد. یکی از مهم ترین مزایای این کارگاهها ایجاد امید مستمر در مراجعان است. به اینصورت که اگر فردی دچار ناامیدی شود توسط گروه دوباره امید خود را بدست می‌آورد. در گروه ها افراد با دیدن تلاش یکدیگر در مسیر بهبودی، انرژی می گیرند و به عبارتی می توان گفت که نوعی تشویق مستمر برای افراد در گروه وجود دارد.
  1. کاهش احساس ترس و تنهایی. اینکه عضوی از گروهی باشیم که تجربیات و احساسات یکسان یا مشابهی با ما دارند موجب می شود که کمتر احساس ترس و تنهایی کنیم. در کارگاههای گروهی، وقتی افراد تجربه ها و احساسات مشابه خود را می‌شنوند انرژی می گیرند و می‌فهمند که در دنیا تنها نیستند.
  1. تقویت نوع دوستی و ایثارگری میان افراد. زمانی که افراد در یک گروه قرار می گیرند و با زندگی دیگر افراد آشنا میشوند احساس همدلی، نوع دوستی و ایثارگری میان آنها تقویت می‌گردد. اینکه فرصتی مهیا می‌شود که مردم با دردهای یکدیگر آشنا شوند، موجب میشود که افراد یک جامعه درک و همدلی بیشتری نسبت به یکدیگر پیدا کنند و زمینه ساز آرامش در روابط شوند

       4. شناخت دنیاهای دیگر. در کارگاههای گروهی افرادی از طبقات اجتماعی، فرهنگ‌ها، سطح سواد و دیدگاههای مختلفی شرکت                  می‌کنند و این موجب افزایش شناخت و درک افراد از جامعه، زندگی و افرادی از دنیاهایی متفاوت از دنیای خودشان می‌شود.

  1. نمونه‌ی اصلاح شده از خانواده. کارگاههای گروهی شباهت زیادی به یک خانواده دارد. شرایط آن کاملا امن و حمایتگر است و به افراد اجازه میدهد تا بدون ترس از شکست و قضاوت شدن تجربه های جدید بدست آورده و تجربه های خود را در گروه بیان کنند.در این خانواده هر فرد آزادانه می‌تواند به کمک مربی و تجربه‌های بیان شده توسط دیگر اعضا، مشکلاتی که از دوران کودکی بر شخصیت و رفتار وی تاثیر گذاشته را شناسایی و رفع کند. همچنین، آنها در کنار هم یاد میگیرند که رفتارهای ناسالم و مخرب را کنار گذاشته و رفتارهایی سالم اتخاذ کنند.
  1. یادگیری میان‌فردی. در کارگاههای کوچینگ گروهی افراد در تعامل با یکدیگر و گرفتن بازخورد از مربی و دیگر اعضا به شناخت و درک بیشتری از خود می‌رسند.
  1. همبستگی و صمیمیت. کارگاههای کوچینگ گروهی این فرصت را به افراد میدهد که در جمعی باشند که در آن مورد قضاوت، سرزنش یا امر و نهی قرار نگیرند و در آن احساس تعلق و پذیرفته شدن داشته باشند، چیزی که مردم جامعه‌ی ما به شدت به آن نیاز دارند. و این موارد لازمه‌ی صمیمیت سالم هستند که افراد در گروه آن‌ها را تمرین می‌کنند.
  1. تخلیه و پاکسازی ذهنی و روانی. مشارکت افراد درباره آنچه که درون آنها است، آنچه که به آن فکر می‌کنند، احساسات، وسواس‌ها و رفتارهایشان در گروه باعث میشود تا احساسات منفی آن‌ها اعم از احساس گناه، استرس، خشم، شرم، و درد آن‌ها کاهش یابد.

       9. افزایش سطح تحمل. کارگاههای کوچینگ گروهی این فرصت را در اختیار افراد قرار میدهد تا با شنیدن مسائل دیگران تمرین صبر کنند و موجب افزایش تاب و تحمل آن‌ها میشود. این عامل نیز در افزایش درک و همدلی افراد بسیار موثر است.

      10. کشف ویژگی‌های جدیدی در خود. مزیت دیگر مربی گری گروهی این است که افراد با بودن در کنار یکدیگر و شنیدن صحبت‌های دیگر اعضا و توصیه‌های مربی به دیگر اعضا با جنبه‌های جدیدی از خود نیز آشنا می‌شوند که چنین چیزی در مشاوره‌ی خصوصی به علت فردی بودن آن امکان پذیر نیست.

11. رفع هراس از صحبت در جمع. قرار گرفتن در گروه، پذیرفته شدن در گروه و صحبت کردن در گروه، تمرین خوبی است برای غلبه بر استرس ناشی از صحبت در جمع و همچنین، برای جمع گرایی.

12. بهبود روابط اجتماعی سالم. گروه تحت بهبودی جامعه‌ی کوچکی است که در آن افراد رفتارهای سالم و مهارت‌های اجتماعی را  می‌آموزند و قبل از هر جای دیگری، در گروه این رفتارها را تمرین می‌کنند.

و در آخر، تمامی موارد ذکر شده، مسائلی هستند که جامعه ی امروز ما شدیدا” به آن نیاز دارد. طور خلاصه، افراد در گروه قرار می‌گیرند تا با کمک مربی و در کنار دیگر اعضا به صورت گروهی و با حمایت هم رشد کنند.

 

من، میترا فتحی، در کارگاه‌های گروهی مربیگری افتخار این را دارم که فضایی را برای شما فراهم کنم تا شما بتوانید به کمک من و با حمایت یک گروه رو به رشد به بهبودی، رشد شخصیتی و پیشرفت برسید.

شما می‌توانید در هر کدام از کارگاه‌های زیر که تمایل دارید شرکت کنید: