مشاوره و مربی گری فردی

یک مربی و مشاور خوب چه ویژگی هایی دارد ؟ 

 • مشاور خوب باید یک شنونده ی خوب باشد؛

در طول فرآیند مشاوره و مربی گری، مربیان و مشاوران با روش های مختلفی نیازهای مراجعین را تامین می کنند. یک مربی و مشاور خوب در وهله اول باید به خوبی به صحبت های مراجعه کننده گوش کند و به او اجازه دهد تا آزادانه صحبت های خود را بیان کند. مشاور با گوش دادن فعال و گرفتن اطلاعات زیاد از مراجع بهتر می تواند تصمیم گیری کرده و مراجع را یاری دهد.

 

 • قضاوت و تشخیص درستی از اطلاعات دریافت شده داشته باشد؛

بخش مهمی از پروسه ی مربیگری و مشاوره بستگی به تشخیص مربی و مشاور دارد. بسیار مهم است که یک مشاور بتواند مشکل مراجع را به درستی تشخیص دهد زیرا اگر تشخیص اشتباه باشد مربی گری صحیحی هم انجام نمی شود. یک مربی و مشاور خوب می داند که نباید خیلی زود از صحبتهای مراجع نتیجه گیری کند و قبل از تصمیم گیری، برای بررسی وقایع وقت بگذارد، تمام موارد را بسنجد و سپس نتیجه را اعلام کند.

 

 • از مراجع خود سوالات درست بپرسد و بخش هایی از صحبت های مراجع را برای فهم بهتر خود برای او تکرار کند؛ 

این کار موجب میشود تا مراجع متوجه شود که تمام صحبت های او شنیده و درست شنیده شده است و به مربی و مشاور خود اعتماد خواهد کرد و اگر دچار تنش و استرس باشد حال بهتری پیدا می کند.

 • به مراجع خود راه های نظری و عملی و ایده های جدید در مورد چگونگی اجرای راه حل ها ارائه می دهد؛

گاهی برخی مربیان راه حل هایی را به مراجعان ارائه می دهند که جدا از اینکه این راه حل ها راههایی قدیمی و سوخته هستند بلکه این موضوع که مراجع به تنهایی نمی تواند فقط به یک توصیه تکیه کند و آن را انجام دهد توجهی ندارند. یک مراجع در درجه اول به انگیزه و حمایت نیاز دارد که این انگیزه و حمایت را مربی باید به او بدهد. راه حل صرف به درد مراجع نمی خورد بلکه مشاور باید به مراجع چگونگی اجرای راه حل را نیز آموزش دهد. 

 • اطلاعات مفید و سازنده برای به چالش کشیدن اشتباهات به مراجع ارائه می دهد؛

یکی از اولین قدم هایی که یک مربی و مشاور کاردان برای مراجع خود بر میدارد این است که به او آگاهی های لازم را درباره ی سلامت رفتاری، ذهنی و روانی بدهد و او را از اشتباهاتش آگاه کند. 

 • ایجاد حس اعتماد در مراجعین و اولویت بندی نیازهای آنان؛

ایجاد حس اعتماد در مراجع یکی از مهمترین قدمهای یک مربی و مشاور است. مربیان و مشاوران باید نیازها و مشکلات مراجع را اولویت بندی کنند و بر اساس یک برنامه ی صحیح و لازم مراحل مربی گری را پیش ببرد.

 • ساخت راه های جدید و نو آورانه برای مشکلات پیچیده و سرانجام ارائه یک راه حل عملی و قابل اجرا؛

 مشکل راه حل های تئوری این است که در این عصر که اطلاعات و آگاهی با سرعت زیادی میان مردم منتشر میشود، همه مردم خیلی چیزها را می دانند اما آنچه که مردم نمی دانند راه حل های جدید، عملی و اجرای تئوری ها است که این بخش مربوط به حرفه ی مربی می شود. راه حل های تئوری که مراجع قادر به اجرای آنها نباشد فایده ی چندانی ندارد.

 

آنچه که بهتر است درباره ی مشاور، روانشناس، یا کوچ بدانید: 

 • مشاور، روانشناس یا کوچ برای کمک به شما در رفع مسائلتان به وقت نیاز دارد. بنابراین گمان نکنید که مسئله ای که شما چندین سال است به همراه دارید را آن ها می توانند در سه جلسه برای شما حل کنند. گاهی حداقل 6 ماه برای شناخت شما زمان لازم است.
 • مشاور، روانشناس یا کوچ هم مانند شما در همین جامعه جامعه زندگی می کند، وقت ، انرژی، اطلاعات و مهارت خود را در اختیار شما می گذارد، بنابراین بر خلاف تصور برخی از افراد آن ها قرار نیست که به دیگران صرفا کمک کنند و وجهی دریافت نکنند.
 • مشاور، روانشناس یا کوچ هم یک انسان است و زمان هایی را برای استراحت، تفریح و مسائل شخصی خود نیاز دارد، بنابراین نمی تواند تمام زمان ها در خدمت شما باشد.
 • مشاور، روانشناس قرار نیست طبق میل و صلاح دید شما جلسات مشاوره را پیش ببرد، گاهی آنچه که شما می خواهید خلاف اصول و آموخته های ایشان است بنابراین، توقع نداشته باشید که آن ها در جلسات کاری را انجام دهند یا حرفی بزنند که شما میخواهید.
 • کوچ ها به شما راهکار ارائه نمی دهند، بلکه فقط تسهیلگر جلسات هستند تا با مهارت هایی که دارند کمک کنند که خود شما به پاسخ مناسب را پیدا کنید.

 

جلسات مشاوره و مربی گری خانم فتحی به دو بخش تقسیم می شوند: 

 • جلسات حضوری 

مخصوص افراد ساکن تهران است؛

برای اخذ وقت جلسات خصوصی می توانید از سه طریق زیر اقدام نمایید:

0910-6611218 (خانم تقی پور)

تکمیل فرم / پس از تکمیل فرم در اسرع وقت با شما تماس می گیریم.

 

 • جلسات آنلاین

مخصوص افراد ساکن شهرستان ها یا خارج از ایران؛

برای اخذ وقت جلسات خصوصی می توانید از دو طریق زیر اقدام نمایید:

0910-6611218 (خانم تقی پور)

تکمیل فرم / پس از تکمیل فرم در اسرع وقت با شما تماس می گیریم.

 

درخواست نوبت جهت مشاوره فردی

نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل وارد نمایید.

به صورت کوتاه و در چند خط مشکل خود را بیان نمایید .

لطفا صبر کنید